CROPIX
DRUGA POBJEDA U EUROKUPU

VELIKA VEČER FANTASTIČNOG CEDEVITINOG POJAČANJA Jackson utrpao 38 koševa i pomeo Ruse!

EUROKUP Furioznom posljednjom četvrtinom Cedevita došla do pobjede u 5. kolu skupine A
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 09. studeni 2016. 21:54

Cedevita - Nižnji Novgorod 92:77 (23:33, 19:19, 17:14, 33:11)

Dvojka Doma sportova. Gledatelja 1.000. Suci: Shemmesh, Reiter i Silva.

CEDEVITA: James 4p, 3s, 3a, Krušlin 4, Katić, Babić 6, Žganec 4p, 6s, Musa 4, Bilan 18p, 11s, Begić 4, Tomas 9, Arapović 1p, 4s, Jackson 38p, 5a.

NIŽNJI NOVGOROD: Boynton 12, Kane 15p, 12s, Gudumak 2p, 5s, Viktorov, Vene 8, Uzinskij, Strebkov 21p, 8s, 6a, Popov 2, Zverev, Bristol 6, Jakovičs 11.

---------------------------------------------------------------------------

Cedevita je ostvarila drugu pobjedu u Eurokupu, a kao i onu u Skoplju, ovu u Domu sportova protiv Nižnjeg Novgoroda potpisao je Pierre Jackson za kojeg je od prvog dana bilo jasno kako se radi o velikom pojačanju. Nakon srijede više nitko ni ne sumnja u to. Pierre Jackson je "natrpao" Nižnji Novgorod, stavio je 38 poena, uz briljantnih 13 od 20 iz igre (trice 6-8), a stigao je još podijeliti pet asistencija...

Iako nije krenulo dobro. Nižnji Novgorod je godinama pod Ainarskom Bagatskisom bila momčad, koja voli igrati "run and gun", a s obzirom da je Arturs Štalbergs i tamo bio, a ujedno je i u reprezentaciji Latvije pomoćnik aktualnom pomoćnom treneru Davida Blatta u Darušafaki, sustav je jasan. I tako su gosti krenuli s tri trice (Kane, Jakovics i Strebkov) u prve ti i pol minute, na drugoj strani je šest poena nanizao Miro Bilan, ali kod 8:15 je Veljko Mršić morao zvati prvi timeout. Tu se upalio Pierre Jackson, koji je do osme minute ubacio 13 poena, a sa 11 za redom Cedeviti je donio vodstvo 17:15. Da bi potom prvaci Hrvatske "popili" 4-16 za točno tri minute.

Ivan Strebkov je u prvom poluvremenu radio što je htio, razigrao je Luka Babić, koji je na početku odlučio "testirati" ruskog playmakera. A Strebkov je nakon prve trice do "velikog" odmora nanizao ukupno 20 poena, te upisao po pet skokova i asistencija. Na taj je način Nižnji Novgorod u dva navrata došao na +13, a Mršić je do 16. minute izrotirao svih 11 igrača, posljednji je ušao Džanan Musa.

Iako su gosti sve pogodili (trice 7-9 u prvoj četvrtini, 10-17 do poluvremena), nije tu bila stvar sreće. Jer, recimo, desetu gostujuću tricu u prvom poluvremenu je iz kuta stavio Siim-Sander Vene, jedan od onih s kojih se ne pomaže, a u tom trenutku oko Estonca u krugu od tri metra nije bilo nijednog igrača Cedevite. Takvu je obranu igrala, odnosno nije je igrala Mršićeva momčad.

Zaostatak od 10 poena još je bio i dobar rezultat nakon 20 minuta košarke u Dvojci jer je na početku drugog dijela gostujuća prednost očela rasti, pa smo u 23. minuti upisali 56:42, a minutu kasnije i 59:44. Iz te "rupe" se Cedevita počela vaditi preko Jacksona, kojem se priključio Marko Tomas. Međutim, daleko veći doprinos je Tomas dao u obrani, gdje su domaći s njim na "četvorci" sredinom treće četvrtine konačno počeli izgledati kao ozbiljna momčad na tom kraju terena.

U međuvremenu je Jackson nastavio trpati, a baš je on u 33. minuti zabio iz kontranapada za 68:66. Time je kompletirana serija 12-0, koja je krenula još u trećoj četvrtini. Pune četiri minute je Nižnji Novgorod bio bez poena, a kad je taj post tricom prekinuo Boynton, Cedevita je napravila 11-0, Jackson je tricom postavio nedostižnih 79:69, dvije i pol minute prije kraja...