Kim Klement / USA TODAY Sports / Reuters
NBA LIGA

Piše: Ivan ZrinjskiObjavljeno: 29. ožujak 2017. 09:51

Nakon što je u prošloj utakmici prekinuo niz od 22 utakmice s dvoznamenkastim učinkom u poenima, Dario Šarić "vratio se" novom odličnom partijom u gostujućoj 106-101 pobjedi Sixersa nad najlošijom momčadi lige, Brooklyn Netsima.

Šibenčanin je u 37 minuta bio prvi strijelac Phile s 23 poena (šut iz igre 8/15, trica 1/3, slobodna bacanja 6/7), uhvatio je 7 skokova te imao jedno dodavanje i blokadu. Odličnu utakmicu za goste, koji su igrali s tek devet igrača, je odigrao i Robert Covington koji je zabio 21 poen uz 13 skokova i po dvije blokade i ukradene lopte, dok je drugi rookie iz petorke Sixersa, Luwawu-Cabarrot, postigao 17 poena uz 9 skokova i 3 asista. Kod Netsa je raspoložen bio tek Brook Lopez koji je ubacio 26 poena uz 9 skokova i 6 asistencija.

Klubu iz "Grada bratske ljubavi" ovo je 28. pobjeda sezone, koliko su ih ukupno imali u dvije prethodne sezone kada je momčad još patila u ranim fazama "procesa" bivšeg GM-a Sama Hinkieja. Iako to prije svega pokazuje da je klub prolazio kroz teško razdoblje ponovne izgradnje momčadi, pothvat nije ništa manje vrijedan, tim više jer su Sixersi odigrali sezonu bez prvog picka (Simmonsa), a najbolji igrač (Embiid) je na parketu proveo tek 31 utakmicu ili 786 minuta.

No, zato je stvari u svoje ruke preuzeo Homie Šarić koji ako išta ne voli, ne voli gubiti:

- Ljudi možda misle da ne radimo dobro svoj posao, ali Joel (Embiid) je ove sezone odigrao 30 utakmica, Ben Simmons uopće nije igrao, a mi svejedno imamo 28 pobjeda. Dobili smo priliku. To znači da nam ide dobro, što će se tek vidjeti kad se Joel i Ben vrate. Ova momčad ima mnogo talenta i priliku da napravi nešto nakon čekanja od dvije, tri godine - rekao je Šarić poslije utakmice.

Osim što odrađuje ogromni posao za Sixerse, Dario je napravio još jedan korak prema nagradi novaka godine u NBA ligi. Do jučerašnje utakmice bio je na prosjeku od 12.8 poena, 6.4 skoka i 2.2 asistencije po utakmici, uz šut iz igre od 41,5 posto i šut za tricu od 32,2 posto, dok je nakon All Star pauze na prosjecima od 19.2 poena (uz 45 posto šuta iz igre, 31 posto za tricu), 7.8 skokova i 3.8 asista, što i dalje zbunjuje neke komentatore koji su očekivali da će Dario udariti u takozvani "rookie zid" u drugom dijelu sezone.

Znatno teže od očekivanog Wizardsi su u gostima svladali slabašne Lakerse sa 119-108. Domaća momčad je pred kraj treće četvrtine imala prednost od čak 16 poena, ali se momčad iz Washingtona vratila dominantnim zdanjem u zadnjoj četvrtini u kojoj su nadigrali Lakerse s 37-13 i tako spriječili veliko iznenađenje.

Osim što su došli do pobjede, Wizardsi su osvojili titulu najbolje momčadi divizije Atlantic, što im je zadnji put uspjelo davne 1979. godine kada su igrali u Marylandu, a klub se zvao Baltimore Bullets. Razmak od 38 godina bez titule prvaka divizije ujedno je bio i najduži u povijesti NBA lige.

Wizardse je opet predvodio maestralni John Wall s 34 poena i 14 asistencija, dok su Otto Porter i Bradley Beal ubacili po 16 poena svaki. Bojan Bogdanović na terenu je proveo samo 16 minuta i ubacio 6 poena (šut iz igre 3/8, trica 0/2, slobodna 0/1) uz 1 skok, asist i ukradenu loptu. Kod Lakersa je najbolji bio D'Angelo Russell s 28 poena, 9 asista i 6 skokova, Jordan Clarkson je dodao 22 poena, a Čitlučanin Ivica Zubac je svojih 10 poena (šut 3/8, slobodna 4/4) ubacio za 18 minuta, a njima je dodao i 4 skoka, 2 blokade, asistenciju i ukradenu loptu.

Slatku osvetu protiv bivšeg kluba jučer je odradio Jusuf Nurkić. U utakmici dvije momčadi koje vode mrtvu trku za osmo mjesto na Zapadu i posljednju poziciju u playoffu, Blazersi su pred svojim navijačima pobijedili Nuggetse 122-113, a vidljivo napaljeni Nurkić ubacio je 33 poena (šut iz igre 12/15, slobodna 9/11), što mu je novi rekord karijere, uz 16 skokova. Bivšem centru Cedevite bila je to prva utakmica protiv Nuggetsa otkako su ga trejdali u Portland, odlučivši da pokraj Nikole Jokića za njega nema mjesta. S obzirom na potpuni preporod i sjajnu igru Nurkića, ispada da je Denver neželjenim igračem pojačao direktnog konkurenta za playoff, zbog čega menadžment Nuggetsa sigurno cvjeta od sreće.

Uz Nurkića je najbolji igrač Blazersa bio C.J. McCollum (šut iz igre 15/24, trica 3/5) koji je ubacio 39 poena, dok je Lillard zabio 19 poena uz 7 asistencija i 6 skokova. Za Nuggetse je Jameer Nelson ubacio 23 poena, a odličan je bio i Nikola Jokić sa 17 poena (šut iz igre 7/14), 8 skokova i 8 asista.

Ovom utakmicom Blazersi su sjeli na osmo mjesto Zapada s pobjedom ispred Nuggetsa i znatno lakšim rasporedom do kraja sezone, a Nurkić nije propustio bocnuti bivšu momčad nakon utakmice u kojoj je prve poene zabio preko Jokića i često mamio ovacije publike:

- Želim ovim dečkima ugodno ljeto - rekao je bosanski centar aludirajući na činjenicu da će Denver teško do doigravanja. Inače, otkad je Jusuf stigao u Portland Blazersi imaju 12 pobjeda i 7 poraza, a on sam igra na prosjeku od 14 poena uz šut iz igre od 50 posto, 10.1 skoka, 3.4 asista, 1.8 blokadi i 1.4 ukradene lopte.

U najgledanijoj utakmici večeri prvoplasirani Warriorsi svladali su u gostima trećeplasirane Rocketse sa 113-106. Momčad iz Oaklanda je ekspresno krenula u utakmicu te su sredinom druge četvrtine imali i 20 poena razlike - iako su se Rocketsi približili u drugom dijelu i donekle učinili utakmicu zanimljivom, pobjeda Warriorsa nije dolazila u pitanje.

Utakmicu je odlučila odlična obrana gostiju i katastrofalan šut za tricu (5/31) domaće momčadi koja na produkciji iza linije za tri poena i živi i umire. Odlični Curry ubacio je 32 poena uz 10 skokova i 7 asista, drugi dio "Splash Brothersa" Klay Thompson je ubacio 25 poena, dok je Draymond Green ubacio 19 uz 9 skokova i 4 asista u jubilarnoj 69. pobjedi sezone za Golden State.

Kod Rocketsa je James Harden (loš šut iz igre od 5/20, slobodna 13/13) s 24 poena, 13 asista i 11 skokova došao od 20. triple-doublea sezone, Clint Capella je ubacio 21 poen uz 7 skokova, dok je Lou Williams s klupe dodao 17 poena, ali i promašio svih pet šuteva za tricu.