Screenshot: YouTube
NBA LIGA

Piše: Ivan ZrinjskiObjavljeno: 08. ožujak 2017. 08:24

U noći u kojoj je Dirk Nowitzki zabio svoj 30.000 poen karijere, a Russell Westbrook zatrpao Portland s čak 58 poena, sjajnu partiju ponovno je odigrao i Bojan Bogdanović. U tijesnoj 131-127 pobjedi Wizardsa protiv Sunsa u gostima, Babo je postigao velikih 29 poena, što mu je najveći broj koševa u jednoj utakmici ove sezone.

Hrvatski reprezentativac bio je prvi strijelac gostujuće momčadi, svojih 29 poena postigao je za 29 minuta (šut iz igre 5/9, trica 3/5, slobodna bacanja 16/16), a statistiku je obilježio s čak 16 slobodnih bacanja, od kojih nije promašio ni jedno. Štoviše, Bojan je krajem zadnje četvrtine tricom započeo ključnu 12-2 dionicu kojom su Wizardsi stigli na 122-112, a potom slobodnim bacanjima (zajedno s onima Walla) zaključio pobjedu svoje momčadi u prvoj gostujućoj utakmici od njih pet koliko će ih Washington odigrati na mini turneji Zapadom.

Kao što se vidi iz velikog broja slobodnih bacanja, obrana Sunsa nije imala rješenja za česte prodore Mostarca, opet je bio precizan iza linije tri poena, a istaknuo se i zakucavanjem pokraj gorostasnog Alexa Lena (2,16 m) sredinom četvrte četvrtine. Osim sjajnog napadačkog učinka Bogdanović je uhvatio i 9 skokova, od čega 7 obrambenih.

- Igramo četiri utakmice u pet dana i potreban nam je jači fokus. Igrao sam mnogo čudnih utakmica u Europi, ali i ovo je bila jedna takva. Imali smo previše uspona i padova - komentirao je Bojan nakon utakmice čudno raspoloženje Wizardsa koji su vodili i po 20 razlike u drugoj četvrtini, pa gubili u trećoj, napravili deset razlike 3 minute prije kraja i onda jedva sačuvali pobjedu.

Koliko se Babo preporodio dolaskom u Washington i odlično, gotovo savršeno uklopio u novu momčad, pokazuju i njegove brojke iz prvih sedam utakmica u novoj sredini - prosječno zabija 17.4 poena (i to uz dvije loše partije u kojima je zabio 2 i 6 poena) uz 50,7 posto šuta iz igre (35/69), nevjerojatnih 58,9 posto šuta za tricu (23/39) i savršenih 29/29 s linije slobodnih bacanja. U zadnje četiri utakmice Bojan je pak zabijao 22.3 poena uz 4,3 trice po utakmici.

Za Wizardse su odličnu utakmicu odigrali i Bradley Beal koji je postigao 27 poena i John Wall koji je uz 25 poena imao 14 asistencija, 4 skoka, 3 ukradene lopte i dvije blokade. Napokon se iskazao i ostatak klupe Washingtona s koje su se sjajnom Bojanu pridružili i Jason Smith sa 17 poena i 6 skokova te Ian Mahinmi koji je uz 15 poena imao 9 skokova i čak 7 ukradenih lopti. U momčadi Sunsa Eric Bledsoe zabio je 30 poena, a Devin Booker je dodao 25 uz 6 asistencija.

Utakmicu je obilježilo i isključenje iz igre Phoenixovog Jareda Dudleyja koji je glavom udario Jasona Smitha nakon što je ovaj hokejaškim faulom zaustavio omalenog Tylera Ulisa početkom druge četvrtine. Kad se raščistila gužva koja je nastala zbog zidanovskog ispada Dudleyja, iz igre je izletio i igrač Wizardsa Brandon Jennings zbog "neprimjerenog gestikuliranja".

U preostalim utakmicama koje su se jučer igrale Dallas Mavericksi svladali su L.A. Lakerse 122-111, a večer je obilježio Nijemac Dirk Nowitzki koji je zabio 25 poena i tako postao tek šesti košarkaš u povijesti koji je u NBA karijeri uspio ubaciti više od 30.000 poena, ujedno i prvi Europljanin kojem je to pošlo za rukom. Ispred Nowitzkog na listi najboljih NBA strijelaca svih vremena su Kareem Abdul-Jabbar (38.387), Karl Malone (36.928), Kobe Bryant (33.643), Michael Jordan (32.292) i Wilt Chamberlain (31.419). Budući da je "Plavi anđeo" rekao da će igrati i sljedeće sezone, ima šanse prestići i Chamberlaina na vječnoj listi.

I za kraj, ludu večer sinoć je imao i Russell Westbrook koji je protiv Portlanda zabio čak 58 poena (šut iz igre 21/39, trica 3/9, slobodna bacanja 13/16) uz 9 asista, 3 skoka i ukradene lopte. No, kako su još samo Oladipo i Kanter nešto zabili u dresu Thundera (16, odnosno 11 poena), a Russ je u zadnjoj četvrtini promašio 9 od 15 upućenih šuteva, OKC je rezultatom 126-121 izgubio i četvrtu utakmicu u nizu.

Kod gostujućih Blazersa su najefikasniji bili Allen Crabbe s 23, Damian Lillard s 22 i C. J. McCollum s 21 košem, dok je vrlo važnu ulogu imao i bivši centar Cedevite Jusuf Nurkić koji je ubacio 17 koševa uz osam skokova i 4 asistencije.

- Kada pogledate statistiku, Russ je ubacio 60 ili tako nešto. Ma neka zabije i 80, samo neka pobijedimo. Respektiram što radi, ali sretan sam zbog naše momčadi - prokomentirao je Nurkić osobni rekord Westbrooka.

16. travanj 2024 17:20