Hanza Media
NITKO NIJE VJEROVAO U NJIH

HAJDUKOVO ČUDO Ukrajinci na koljenima, a pojma nemaju kakav ih još pakao čeka na Poljudu

Piše: Davor BurazinObjavljeno: 28. srpanj 2016. 17:09

Oleksandrija nije ni izbliza jaka kao Iasi, Hajduk je širom otvorio vrata plasmanu u play-off Europske lige s čistih 3:0 što bi na punom Poljudu trebala biti rutina potvrditi, prava pravcata formalnost. Ključan je za Bijele bio povratak na vrata kapetana Lovre Kalinića, on je ta figura više, onaj koji stvara razliku u klasi.

Kalinić je bio pravi kad je rezultat bio 0:0 i kad je Hajduk poveo, sve bolja od bolje intervencije. S takvim čuvarom mreže bilo je lakše strpljivo čekati priliku u napadu, Oleksandrija je dvaput kiksala u prekidima a onda ih je još dotukao Franck Ohandza.

Kako je bilo i najavljeno, Marijan Pušnik optirao je ojačati obrambeni skok pa je Jeffersonu u sredini dodao Bilija, stoperi su već standardno Nižić i Ćosić. Upozorenja o opasnim Ukrajincima iz prekida shvaćena su ozbiljno, Bilijevi centimetri bili su važni, ali time je Hajduk izgubio na kreaciji i sigurnosti u predaji lopte. I to se osjetilo u inače skromnom prvom poluvremenu, Jefferson je dvaput "prodao" loptu na svom dijelu terena, oba puta (7. i 28. minuta) Kalinić je morao intervenirati na udarce Kozaka i Ponomara.

Povratak kapetana značio je puno, Kalinić je branio kako se i očekuje od reprezentativca Hrvatske. Sve što je obrana propustila on je bio spreman zatvoriti. Najopasnije je ipak bilo u 19. minuti kad je Juranović zakasnio na desnoj strani, centaršut Šendrika izbacio je Nižić da bi vraćenu loptu u šesnaesterac Juranoviću oteo Kozakm, ali je onda Ćosić spašavao.

S druge strane Hajduk je teško ulazio u obećavajuće situacije no imao je tri takve-kakve prilike. U 10. minuti Said je na ostavljenu loptu Kožulja pucao jako i neprecizno, u 33. je Milić odbijenu loptu iz kornera dobro poklopio na što je Levonidov bio spreman, a u 37. je Nižić u skoku nadvisio Basova, no lopta se u laganom padu odbila u ruke vratara Oleksandrije. Tu je došlo i do gužve, Basov je isprovocirao Nižića, sudac Mažeika je sve mirno odgledao i potom podijelio žute kartone.

Kako god se govorilo da je Oleksandrija opasna iz prekida, tako je rečeno i da su u obrambenom dijelu ranjivi u tom segmentu, a upravo tako je i pao pogodak Hajduka u 53. minuti. Neopreznost domaćina koji su zaboravili Vlašića skupo je plaćena, Ćosić je postigao prvijenac u dresu Splićana i Hajduk je širom otvorio vrata prema play-offu Europske lige. Šahovska partija s čekanjem i nadmudrivanjem tako se nagnula na stranu Bijelih (crveno-plavih u ovoj utakmici).

Hajduk je vodio i nakon 60. minute zahvaljujući Kaliniću koji je ispravio pogreške Juranovića i Milića.

Dok su oni neodlučno gledali loptu ispucanu od Levonidova, Kozak im se ubacio u prsa, petom proigrao Ponomara, ali Kalinić je već osjetio što će se dogoditi, skratio je kut i fenomenalno obranio. Kao i u 65. minuti kad je s distance tukao Jaremčuk, lopta je promijenila smjer od Nižića, ali ne dovoljno da se protegnuti Kalinić ne bi još jednom istakao. Hajduk je u tim trenucima opasno živio i sva je sreća da se Kalinić vratio u vrhunskoj formi. Tri zamjene od 64. do 71. minute stabilizirale su Pušnikovu momčad, tek u 77. minuti Ponomar je slabo zahvatio loptu, praktički je dodao Kaliniću, ali je u tom trenutku ostao s deset igrača. U tom prekidu ostao je ležati Kožulj, ozlijedio se, ali nije to ništa smetalo.

Ante Erceg Goal - Oleksandriya 0-2 Hajduk Split... by football__live

Dapače. Brza preformacija preko Ohandze i Juranovića omogućila je korner, pa je Erceg kao i Ćosić zabio premijerni pogodak. Ovaj definitivno vrijedan rastjerivanja svake dvojbe tko će u sljedeću kvalifikacijsku rundu. Onda je još Ohandza zabio treći gol u trećem nastupu. Ispada na kraju da je ovo bila laganica, a u Oleksandriju se došlo širom otvorenih očiju od straha.

Franck Ohandza Goal - Oleksandriya 0-3 Hajduk... by Football--Live

---------------------------------------------

OLEKSANDRIJA - HAJDUK 0:3 (Ćosić 52', Erceg 82', Ohandza 90')

OLEKSANDRIJA (4-4-2): Levanidov – Mikicej, Basov, Gitčenko, Šendrik – Žičikov (od 77. Leonov), Banada, Zaporožan, Kozak (od 73. Hricuk) – Kuliš (od 62. Jaremčuk), Ponomar.

HAJDUK (4-2-3-1): Kalinić – Juranović, Nižić, Ćosić, Milić – Jefferson, Bilij (od 64. T.Bašić) – Sušić, Kožulj, Vlašić (od 71. Erceg) – Said (od 68. Ohandza )

KRAJ UTAKMICE

GOOOOOL 90. minuta - Ohandza je ušao u drugom dijelu i u završnici susreta izbio sam pred domaćeg vratara i stavio točku na 'i' u Oleksandriji

GOOOOOL 82. minuta - Nakon udarca iz kuta, Erceg se najboklje snašao u kaznenom prostoru i povećao vodstvo Hajduka

81. minuta - Brza kontra Hajduka u kojoj je u konačnici Juranović opalio iskosa iz vrlo teškog kuta, ali Levonidov brani

76. minuta - Ponomar je pucao s ruba kaznenog prostora, ali srećom po Bijele jako je loše zahvatio loptu

75. minuta - Hajduk je u posljednjih nekoliko minuta uglavnom koncentriran na obranu. Bijeli se rijetko odlučuju za napade i uglavnom svoju priliku čekaju iz kontre

68. minuta - Iz igre kod Hajduka izlazi Said, a novi igrač na terenu je Ohandza

66. minuta - Yaremchuk je pucao s ruba šesnaesterca, ali Kalinić još jednom sjajnom interencijom zaustavlja pokušaj domaćina

60. minuta - Odlična prilika za Oleksandriju. Ponomar je izbio sam oči u oči s vratarom Kalinićem, ali Hajdukov čuvar mreže brani čisti zicer

GOOOOOOL 52. minuta - Vlašić je pucao s ruba šesnaesterca, a lopta se nakon slabe intervencije vratara odbila do Ćosića koji ju posprema u praznu mrežu za vodstvo Hajduka

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

37. minuta - Nižić i Basov su se zakačili nakon gužve u kaznenom prostoru, a sudac je jednom i drugom odlučio pokazati žuti karton kako bi smirio čitavu situaciju

28. minuta - Ponomar je zapucao iskosa s desetak metara, ali Kalinić brani

19. minuta - Bilo je opasno u u kaznenom prostoru Hajduka gdje se lopta nekoliko puta odbijala od jenih i drugih igrača, ali potom ju je Ćosić beskompromisno ispucao u korner

10. minuta - Bila je ovo dobra prilika za Bijele. Okušao je Said svoj udarac s deseta metara iskosa, ali lopta je otišla visoko iznad gola

9. minuta - Pucao je Zhychykov s dvadesetak metara, ali Kalinić brani

5. minuta - Pokašala je Oleksandrija zaprijetiti dvaput iz kornera, ali obrana Bijelih i Lovre Kalinić bili su spremni

2. minuta - Imala je Oleksandrija polupriliku, ali Kalinić je izašao na vrijeme sa svog gola

1. minuta - Utakmica je počela!

15. travanj 2024 20:52