Reuters / Eddie Keogh Livepic / REUTERS
ZAPELI NA ZADNJOJ STEPENICI

RUMUNJI ŠOKIRALI SLAVENA BILIĆA U LONDONU West Ham ostao bez Europe, Šahtar prošao Basaksehir

Piše: HinaObjavljeno: 26. kolovoz 2016. 01:25

Nogometaši rumunjske Astre Giurgiu priredili su najveće iznenađenje play-off runde Europske lige pobijedivši u Londonu West Ham Slavena Bilića 1-0 nakon što je prvi susret završio bez pobjednika 1-1.

Rumunji su tako drugu sezonu uzastopce izbacili West Ham iz Europe. Prošle sezone Astra je bila bolja u trećem pretkolu, a ove sezone u završnoj rundi kvalifikacija. U četiri međusobne utakmice rumunjski sastav je upisao dvije pobjede (1-0, 2-1) i dva puta remizirao (2-2, 1-1).

Nakon što je West Ham u prvom susretu odigrao 1-1 činilo se kako neće ponoviti prošlogodišnje pogreške. No rumunjski prvak je ponovo iznenadio Bilićevu momčad. West Ham je dominirao. Imao je 13 udaraca prema suparničkim vratima, gosti samo tri, imao je i 10 kornera, dok je Astra imala samo jedan udarac iz kuta. Međutim, Silviu Lung je branio sjajno i sasvim sigurno najzaslužniji je za rumunjsko slavlje. Pogodak odluke zabio je Filipe Teixeira u 45. minuti.

Za razliku od West Hama, Šahtar nije dozvolio iznenađenje i s dvije pobjede protiv Istanbul Basaksehira je prošao dalje. Ukrajinci su u prvom susretu u Istanbulu pobijedili 2-1, a potom u uzvratu u Lavovu pobijedili 2-0. Golove su zabili Attamah (23-autogol) i Marlos (71-11m). Darijo Srna je odigrao cijeli susret za Šahtar, dok je Eduardo ušao u igru u 77. minuti.

Plasman u Europsku ligu izborili su grčki i turski velikani Panathinaikos i Fenerbahče. Panathinaikos je u Ateni pobijedio Brondby 3-0, a potom u uzvratu odigrao 1-1. Fener je izborio europsku jesen s dvije pobjede protiv švicarskog Grasshoppersa. U Istanbulu je bilo 3-0, a u uzvratu 2-0. Golove su zabili Fernandao (77) i Miroslav Stoch (84).

Anderlecht je bio uvjerljiv u obje utakmice protiv praške Slavije. U prvom dvoboju u Pragu pobijedio je 3-0, a u uzvratu je slavio identičnim rezultatom.

Maribor je pobijedio Gabalu 1-0, ali kako je azerbajdžanski sastav u Bakuu pobijedio 3-1 ide dalje. Maribor je posljednjih 20 minuta imao igrača više i tražio je drugi pogodak za prolaz, ali nije išlo. Za goste je cijeli susret odigrao hrvatski nogometaš Filip Ozobić.