Bozidar Vukicevic / Hanza Media
IZRAELCI PROŠLI PAKAO SPLITA

VIDEO, FOTO: TUGA I NEVJERICA NA POLJUDU Hajduk nakon penala ostao bez Europe

Piše: Jurica RadićObjavljeno: 25. kolovoz 2016. 18:04

U ruletu kaznenih udaraca, nakon poljudskih dramatičnih 120 minuta, u skupinu Europa lige prošao je Maccabi iz Tel Aviva.

Hajduk je u 90 minuta poravnao izrealskih 1:2, došao do pobjede na krilima svog junaka iz Zaprešića. Marko Čosić, 22-ogodišnji stoper Bijelih dvaput je na isti način prevario obranu Maccabija. Naivni su Izrealci, jer u dva navrata im je Sušić iz prekida nabacio na drugu stativu gdje je Čosić jednom postavio nogu, a drugi put glavu.

Manjak individualne kvalitete Hajduk je nadoknadio prekidima i jakim defanzivnim blokom. Maccabi je u susret ušao samouvjereno, nisu se Izrealci na Poljudu pokazali u velikom izdanju. Ali, imali su snage doći do jedanaestaraca u dvoboju koji je u produžecima imao ravnopravni okvir.

Zarada 660.00 eura, a Europa je nudila 2,4 milijuna za ulazak u skupinu. Razvidno je sa će prva posljedica ispadanja iz Europe biti prodaja Sušića u Belgiju, da bi se nadoknadilo propuštena europska zarada.

Čekanje u dva obrambena bloka. S takvim opredjeljenjem u susret s Macacbijem ušao je Hajduk. Oprezno, povučeno sa čvrstom defanzivom kao temeljom. S druge strane, Maccabi je zadovoljan rezultatom iz prvog susreta (2:1) strpljivo čuvao loptu i lagano gradio napade ne uzimavši pritom nikakav rizik. Epilog takve "šahovske partije" bile su rijetke prigode u prvom dijelu, ali Hajduk je svoju šansu pronašao iz prekida. Maccabiju se osvetilo prihvaćanje "uspavanke" na "nulu" koju im je nametnuo Pušnikov Hajduk, pa su na poluvrijeme Izraelci otišli pomalo i šokirani s rezultatom koji je Hajduku osiguravao prolaz. Jer, Bijeli su iz jedne prave, izgledne šanse, došli do značajnog vodstva.

U 10. minuti je prvi zaprijetio Ben Basat, ali sa vrha kaznemog prostora mlako je šutirao prema Kaliniću. Tražili su Bijeli u 11. minuti jedanaestarac nakon kontakta Ben Haima i Saida u kaznemom prostoru Maccabija, ali Zwayer je bio blizu i lagano je odmahnuo rukom zanemarivši proteste Bijelih. Iz obrambenog garda Hajduk je izašao nakon pola sata igre. U 31. minuti slobodni udarac u poziciji skraćenog kornera izveo je Sušić, a Čosića je na prvoj stativi omeo Ben Haim izbacivši loptu u korner. Kožuljev udarac iz kuta pretvorio se u Sušićev pokušaj na drugoj vratnici, ali lopta je odsjela na vanjskom dijelu mreže Maccabija.

Nisu Izraelci ozbiljno shvatili prijetnju iz prekida, ali nakon 39. minute morali su na semaforu gledati rezultatki zaostatak. Mogli su poravnati u posljednim sekundama prvog dijela kada je Ben Basat promašio veliki "zicer" zapucavši sa pet metara loptu iznad grede Kalinićevih vratiju. Ali, samo se rezultat broji. Prepoznalo je to i 25.000 navijača Hajduka koji su pljeskom ispratili Bijele nakon prvih 45 minuta. Na startu drugog dijela, odlučniji Maccabi brzo je stigao do poravnanja. Sa gotovo istog mjesta odakle je Sušić nabacio za pogodak Čosića, iznenadio je Scarione čitavu obranu i vratara Bijelih. Šokirao je i kompletni Poljud, jer vodstvo Hajduka trajalo je samo 12 minuta.

Trebalo je poči po drugi pogodak koji bi Bijelima osigurao makar produžetke, eventualni rulet jedanaestaraca. I dogodilo se, opet po istom receptu. Sušić asistent, Čosić strijelac. Obrani Maccabija centaršut je prošao kroz srce peterca, Čak štoviše, sa tri metra je glavom stoper Bijelih zakucao loptu u mrežu Rajkovića. Novo vodstvo Hajduka ponovno je umirilo utakmicu. Gledali smo u posljednjih pola sata igru kao na startu dvoboja. Maccabi je imao "jalovi" posjed, a Hajduk se orijentirao na obranu.

All Goals & Penalty Shoot-out Highlights HD... by kivancyildirim791

Igra bez šansi, sa puno pogrešaka u sredini, oduzetih i bespovratnih predatih lopti. Kao da su Hajduk i Maccabi čekali produžetke strahujući da im se ne dogodi nova pogreška u 90 minuta utakmice. Tako su se nakon 15 godina (Ferencvaros 2001.) ponovno u europskoj utakmici na Poljudu gledali produžeci. I to kakvi, sa puno uzbuđenja ! Ohandza je u 94. ukrao loptu Ben Haimu, prošao pored Tibija kao brzi vlak, ali njegov šut sa 14 metara nogom je obranio Rajković. S druge strane je u 96. uzvratio Nigerijac Igiebor udarcem sa 15-ak metara, volejom koji je prohujao pored vratnice.

Rajković je maestralno obranio i udarac Sušića sa 10 metara u 105, minuti. U drugom produžetku bezopasno i poslije 120 minuta sa sjevera se pred raspucavanje jedanaestaraca začulo "Isuse na nebesu, daj pomozi bijelom dresu", ipak, nije se dogodilo.

---------------------------------------------------

HAJDUK - MACCABI 2:1 (Ćosić 39', 59' / Scarione 52')
HAJDUK (4-3-2-1): Kalinić – Ismajli, Šimić, Čosić, Memolla – Sušić, Savvas, Jefferson– Vlašić, Kožulj (od 70. Tudor)– Said (od 63. Ohandza)
MACCABI (4-3-3): Rajković – Dasa, Ben Haim st., Tibi , Ben Harush – Igiebor, Scarione, Medunjanin – Micha (od 114. Itzhaki), Ben Basat (od 105. Rikan), Benayoun (od 81. Sa )

PENALI:

Nikola Vlašić 1-0; Barak Itzhaki 1-1; Fran Tudor -, Tal Ben Haim - Franck Ohandza - Ezeguiel Scarone -, Savvas Gentsoglou 2-1; Orlando Sa 2-2, Tino Sušić 3-2; Haris Medunjanin 3-3; Marko Ćosić -, Avraham Rikan 4-3

JEDANAESTERCI

HAJDUK: O, X, X, O, O, X

MACCABI: O, X, X, O, O, X

KRAJ UTAKMICE

120. minuta - U posljednjih 15-ak minuta nije bilo ozbiljnijih prilika s jedne ili druge strane tako da će pobjednik i putnik u Europsku ligu odličivati jedanaesterci

105. minuta - Sušić je pucao s ruba šesnaesterca, ali njegov udarac otišao je ravno u vratara Rajokvića

95. minuta - Igiebor je opalio iz voleja s jedanaest metara, ali krivo je zahvatio loptu i propala je dobra prilika za Maccabi

94. minuta - Ohandza se sjurio prema vratima, prošao posljednjeg igrača u obrani Maccabija, ali Rajković zaustavlja njegov udarac s desetak metara

90. minuta - KRAJ UTAKMICE, IDE SE U PRODUŽETKE!

84. minuta - Opasno je sada bilo u kaznenom prostoru Hajduka u kojem su nogometaši Bijelih nekoliko puta pančino reagirali, ali u konačnici je otklonjena opasnost

68. minuta - Maccabi je nakon primljenog pogotka pritisnuo Bijele na njihovoj polovici i uglavnom dominira dok su hajdukovci koncentrirani na obranu

GOOOL 59. minuta - Preslikana akcija Hajduka! Kao kod prvog pogotka, Sušić je ubacio u kazneni prostor, a Ćosić na drugoj strani zabija za novo vodstvo Bijelih

GOOOL 52. minuta - Scarione je uputio centaršut u kazneni prostor u kojem nitko nije dotaknuo loptu koja je prevarila i Kalinića i odsjela u mreži za izjednačenje

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. minuta - Scarione je imao izvanrednu priliku za izjednačenje, ali udarac Ben Basats dva metra otišao je iznad gola. Sreća za Hajduk

GOOOl 39. minuta - Sušić je namkon jednog slobodnog udarca ubacio loptu u kazneni prostor, a tamo ju je Ćosić s dva metra pospremio u mrežu za vodstvo Hajduka

36. minuta - Sušić je prošao dvojicu igrača Maccabija po desnoj strani, zapucao topovski iz vrlo teške situacije, ali lopta je otišla daleko od vrata

32. minuta - Nakon udarca iz kuta lopta je sve preletjela i stigla do Sušića koji puca iz voleja, ali iznad gola. Bila je ovo dobra prilika za Hajduk

24. minuta - Miha je zapucao s dvadesetak metara iskosa, ali kao i u slučaju Jeffersona, udarac je bio slab

22. minuta - Jefferson je pokušao plasirati s dvadesetak metara, ali njegov udarac je bio vrlo slab

14. minuta - Opalio je Dasa s tridesetak metara, ali to je bio poklon za publiku u posljednjem redu tribina iza Kalinićevog gola

10. minuta - Ben Basat je uputio prvi udarac prema vratima Hajduka, ali lopta je otišla ravno u ruke Kalinića

5. minuta - U uvodnih nekoliko minuta Maccabi lagano dominira dok se Hajduk uglavnom brani. Ali, trenutačno nema prilika s jedne niti druge strane

1. minuta - Utakmica je počela!

16. travanj 2024 23:09