Getty Images
JE LI TO KRAJ?

Reprezentacija Azerbajdžana koju vodi hrvatski trener Robert Prosinečki doživjela je u subotu u kvalifikacijama za SP nesretan poraz od Sjeverne Irske (1:0) u zadnjim sekundama i tako praktički ostala bez realnih šansi za odlazak u Rusiju. To je vjerojatno i kraj suradnje legende hrvatskog nogometa i azerbajdžanske reprezentacije.
Piše: HinaObjavljeno: 10. lipanj 2017. 22:10

Hrvatski stručnjak Robert Prosinečki imao je danas važan ispit u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Njegov Azerbajdžan ugostio je Sjevernu Irsku u ključnoj utakmici za plasman na završni turnir, a bivši veznjak Vatrenih u najavi je jasno rekao kako samo pobjeda dolazi u obzir. Gostima je pak odgovarao i remi, tako su se i postavili na gostovanju u Bakuu.

Azeri su u prvom poluvremenu imali veći posjed lopte od čak 70 posto, nastojali su kombinatornom igrom doći do prilike za vodstvo, ali Sjeverni Irci su se disciplinirano branili i suparniku ostavili malo prostora za ugrožavanje McGovernovih vratiju. Najbolju je priliku u prvih 45 minuta imao Ramil Šejdajev, ali nije uspio matirati vratara gostiju, u situaciji jedan na jedan poslao je loptu iznad grede.

Azərbaycan - Şimali İrlandiya

Sjeverna Irska se u drugom dijelu malo ohrabrila i u nekoliko navrata došla pred domaća vrata, no nije uspjela stvoriti priliku koja bi predstavljala veliku opasnost za Azerbajdžan. Domaći su imali dobru šansu u 64. minuti kad je Ismajlov dobro tukao s desetak metara, ali je vratar McGovern zaustavio njegov pokušaj. Azerbajdžan je oštećen u 76. minuti, kad španjolski sudac Estrada nije dosudio slobodni udarac na rubu gostujućeg šesnaesterca nakon očitog prekršaja Evansa na Alaskarovu.

U dramatičnoj završnici Sjeverna Irska uspjela je osigurati puni plijen. Igrala se druga minuta nadoknade kad je nakon pogreške domaće obrane lopta došla do Evansa koji je uposlio Stewarta Dallasa, a veznjak Leedsa smireno je matirao Agajeva. Sjeverna Irska je ovom pobjedom napravila veliki korak prema svjetskoj smotri.

Pitanje je kakva će biti budućnost Roberta Prosinečkog na klupi reprezentacije Azerbajdžana nakon ovog poraza kojim je praktički ostao bez izgleda za prolaz u Rusiju. Prema vijestima iz Turske, postoji i mogućnost njegova odlaska na klupu turskog prvoligaša Bursaspora. Čini se da su Turci opasno zagrizli za hrvatskog trenera, barem ako je suditi prema izjavi predsjednika Bursaspora Alija Aya. On je jučer kazao kako je Prosinečki blizu dolaska u klub koji je u prošlom turskom prvenstvu zauzeo tek 14. poziciju od 18 momčadi.

- Ime novog trenera objavit ćemo tijekom sljedećeg tjedna. Razgovarali smo s Prosinečkim, pregovori se nastavljaju, a on je i dalje pod ugovorom s Azerbajdžanom. Možemo reći da smo se 70-80 posto dogovorili s Prosinečkim, ali još slijedi konačni dogovor i potpis ugovora - rekao je Ay, koji planira dovesti i šest-sedam pojačanja za sljedeću sezonu.

Evo što je Prosinečki za SN rekao o napuštanju klupe Azerbajdžana prije utakmice

Prije utakmice, pitali smo Velikog Žutog o mogućnosti preuzimanja turske Burse. Turski mediji su se već raspisali da su Prosinečki i Bursa već obavili preliminarne razgovore te da će se daljni razgovori nastaviti idući tjedan, nakon utakmice Azerbajdžana i Sjeverne Irske. Po napisima turskih kolega isčitava se da je njegov prelazak u Bursu zapravo gotova stvar.

- Gledajte, ne razmišljam o tome. Istina, svi me zovu, svašta se piše, ali ja o tome uopće ne želim govoriti, niti imam pojma o bilo čemu. Prvo da odigramo ovu utakmicu, pa ću nakon toga vidjeti kako će se stvari odvijati. Apsolutno sam koncentiran da ogled protiv Sjeverne Irske, nikakvi drugi razgovori me na zanimaju - zaključio je Prosinečki.

Kvalifikacije za SP 2018: rezultati i ljestvice