Vatreni slave gol protiv Češke.
 REUTERS/Max Rossi Livepic
PIŠE ROBERT MATTEONI

U KLUBU JEDNO, U REPREZENTACIJI NEŠTO DRUGO Blagodat za svaku momčad to trenutno nije i za Hrvatsku! Jesu li krivi 'šumovi' na relaciji s izbornikom?!

Piše: Robert MatteoniObjavljeno: 05. listopad 2017. 19:54

Na Euru je prošle godine odigrao dvije odlične partije, protiv Čeha i Španjolaca, jednu solidnu, protiv Turske, i potom neuvjerljivo s Portugalom. U globalu Ivan Perišić je na francuskom kontinentalnom natjecanju potvrdio posebnost kvalitete, a koja je u kontekstu lijevo krilnih napadača u Europi aktualno tretirana izvanserijskom. Da je tomu tako, potvrđuje gorljiva želja Josea Mourinha da ga dovede u Manchester United, a što se ljetos nije dogodilo isključivo zbog gorljive želje Luciana Spallettija da ga zadrži u Interu. Portugalski i talijanski stručnjak dva su među onim trenerima koji sustav 4-2-3-1 drže svetinjom taktičkog im opredjeljenja.

Suning nije popustio

Bočni igrač koji ima takve fizičke predispozicije, brzinsku izdržljivost kojom kroz 90 minuta učestalo šparta u oba pravca, blagodat je za svakog trenera i momčad. Bočni igrač koji pored toga ima dobru tehniku, odličan šut s obje noge, hitrinu i probojnost “jedan na jedan”, to je onda bogatstvo za koje se osigurava bogatstvo. Gazda Intera, kineski Suning, zato nije popustio Unitedu i cijenu od 50-ak milijuna eura nije spuštao ni za euro. Dojam je da su Englezi i ponudili više, da bi na nagovor Spallettija čelnici Intera pronašli razlog da ih odbiju…


Super Goal

Veliki je doprinos tomu dao i Perišić. Iako se praktično već opraštao s navijačima na posljednjoj utakmici prošle sezone, putem društvenih mreža dao naslutiti da ide, Perišić je naposljetku došao na pripreme Intera. Jednom kad je bio u krugu momčadi i sjeo za stol s novim trenerom, očito je promijenio stavove. Njemu je u Milanu ionako bilo dobro, a da bi mu bilo odlično trebala je ambicioznija Interova uprava, kvalitetan trener i organizacija igre, podizanje atmosfere oko kluba i, dakako, pojačanja. Kako igračka, tako i njemu na ugovornim stavkama. Više-manje je sve to Perišiću bilo “obećano”, a posebno ga je dojmila uvjerljivost novog trenera. Poznat po taktičkoj manijakalnoj pripremi (i) detalja organizacije igre, pobornika čvrste discipline i jasne hijerarhije u svlačionici, Luciano Spalletti je ubrzo prešao s riječi na djela.

Vidjelo se to i po sve češćim Perišićevim dobrim raspoloženjima na treningu te sve manjim “pogledima” prema Otoku. Nakon mercata bilo je jasno da će on biti jedna od prvih Spallettijevih violina, k tome u perspektivi u tretmanu lidera. Zašto? Zbog gore navedenih tehničko-taktičkih vrlina Perišić je jedna od rijetkih konstanti Intera. Prošle je sezone odradio 42 utakmice, uz 11 pogodaka i 12 asistencija. No, te brojke pravi značaj dobivaju tek ogromnim taktičkim odrađivanjima, koje površni promatrači ne primijete, ali svaki stručnjak ih obožava. Perišić pokriva cijeli lijevi bok, naprijed i natrag. Kod Spallettija je ove sezone krenuo u velikom stilu, jer je u 7 nastupa po 90 minuta, postigao 3 gola i isto toliko asistencija…

Bio je i kapetan

Eh sada, ako je u Interu to u kontinuitetu više-manje postojano dobra priča, pojačava se pitanje zašto Ivan Perišić u reprezentaciji iskazuje slabu formu. Analizirali smo učinak koji je imao od dolaska Ante Čačića, u 19 odigranih utakmica. Upisao je 7 pogodaka i 8 asistencija, što djeluje dobar skor. Druga je stvar kad ga strukturiramo, pa spoznamo da je posljednji pogodak postigao u 6:0 pobjedi protiv Kosova, i to točno na datum sljedeće utakmice s Finskom, 6. listopada, ali 2016. godine! U idućih šest utakmica Perišić nije imao ni asistenciju, ni gol, a i iskazana forma bila je u očitom padu u odnosu na razine koje je pokazivao prije. Pogotovo u proljeću pred Euro i potom u Francuskoj…

Vrijedi zabilježiti da je u točno godinu dana njegova posta Perišić iskusio ulogu kapetana, i to u Estoniji gdje je Hrvatska poražena 0:3, ali da je bilo primjetno u nekoliko navrata da ima “nervoznu komunikaciju” s Čačićem. Sve nam to potvrđuje da Perišić u preciznim organizacijama igre Intera uspijeva održavati višu razinu forme, ali da u reprezentaciji, gdje toga nema, barem ne u potrebnoj razini, ne igra kako može. Svakako je da tome nije kriva samo različitost organizacije igre, možebitni šumovi na relaciji s izbornikom, nego i Perišićev doprinos oskudici izdanja “pravog Perišića”…

Postoji imperativ

Nedvojbeno je da pad forme tog važnog igrača naglašeno doprinosi manjku probojnosti, efikasnosti i samim time moći reprezentacije. Tri komponente igre koje su, po nama, temelj ovogodišnjih posrtanja te poraza na Islandu i u Turskoj, odnosno neuvjerljivosti protiv Kosova. Izdanje Perišića kao u prvih 10 utakmica pod Čačićem (6 golova plus 7 asistencija), uz odgovarajući doprinos ostalih ključnih igrača, imperativ je ako u iduće dvije utakmice Hrvatska želi biti moćn(ij)a i domoći se 6 bodova vrijednih svjetskog prvenstva…

Linker
19. travanj 2024 05:24