Alex Caparros/Getty Images
STRAŠAN DUET

VATRENIMA DIRIGIRAJU MODRIĆ I RAKITIĆ Ako su dominirali Meazzom, onda bi morali i Rujevicom! Veza Reala i Barcelone mora funkcionirati protiv Finske

HRVATSKA VEZA Frka je i sasvim je u redu da odgovornost preuzmu senatori Vatrenih. Onu na sredini terena će igrači Reala i Barcelone podijeliti kao u vrijeme Nike Kovača
Piše: Robert MatteoniObjavljeno: 06. listopad 2017. 12:29

Nogomet je krasan medij za raspravljanje. Bilo tko može forsirati svoje ideje a da u startu nije u krivu. Druga je stvar kakva je na cilju teza koje se promiče. Između starta jedne taktičke i kadrovske ideje, do ciljne točke u kojoj joj se meritorno može suditi duži je period. U njemu valja tesati ideju, provjeriti je u igri i stručno procjenjivati ima li perspektivu.

Značajan je problem hrvatskog nogometnog prostora što su u tom međuperiodu rijetki oni stručnjaci koji ne podlegnu površnim i(li) populističkim pritiscima ako neka ideja odmah ne uhvati maha. Eto, u tom kontekstu doživljavamo najavu kako će Luka Modrić i Ivan Rakitić biti par srednjih veznih protiv Finske. Kad god su u Hrvatskoj uparena dva ili tri tehnički potkovana igrača uslijedila bi polemička rasprava može li to funkcionirati. Bilo je tako u vrijeme Bobana - Asanovića - Prosinečkog, ponavlja se i u slučaju Modrića i Rakitića, odnosno Badelja.

Kovačeva ideja

Kažu stručnjaci za nogomet kako je ključna razlika između talentiranih trenera i onih koji su zanatlije upravo u ideji. Kako će razviti neku ideju igre, s kojim igračima, temeljem toga je oni pripremaju i stvaraju. Niko Kovač je od prvog izborničkog dana tvrdio kako Luka Modrić i Ivan Rakitić predstavljaju blago Vatrenih te je smatrao nelogičnim pitanje mogu li zajedno biti u centrali. Koristio ih je odmah u doigravanju za SP 2014. protiv Islanda, a onda i (s manjim uspjehom) u Brazilu. S tom idejom igre u sredini terena Kovač je nastavio i u jesenskom dijelu kvalifikacija za EP 2016. koje je Hrvatska odigrala maestralno. U srcu te igre bili su upravo Modrić i Rakitić

Viša sila

Mnogi su se čudili kako to da Niko Kovač, poznat po odlikama klasičnog defenzivnog veznog, uporno forsira postavku bez sličnog profila igrača. No, njegova je logika bila kako s takvim talentima igre koje ima Hrvatska (Modrić, Rakitić, Kovačić, Brozović, Badelj…), ona mora svoj forte temeljiti upravo na snazi igre. Onako kako je to, primjerice, učinila u Milanu protiv Italije, kada je kao rijetko tko posramila domaćine i novog gurua modernog (fizički zahtjevnog) nogometa Antonija Contea

U Rijeci će Ante Čačić optirati za tandem Modrić - Rakitić ipak zbog više sile. Nema Badelja zbog kartona i zato će povući Rakitića, kojeg je dvije godine koristio kao ofenzivnog veznjaka. Već tri i pol godine Rakitić igra klasičnog veznog u sustavu tri veznjaka Barcelone. I to vrlo dobro igra. Luka Modrić godinama je u sličnoj taktičkoj postavi Reala. U Barci Rakitić djeluje sa (sporijim) Busquetsom, koji je više defenzivan te (hitrim) Iniestom. Modrić je uz (sporijeg) Kroosa, od lani s “osiguračem” (sporim) Casemirom, iako u više utakmica i bez Brazilca. Što to sugerira? S jedne strane kako se tehnički nadareni igrači mogu i na tim top razinama odlično nositi s defenzivnim zadacima a da ne pate u ofenzivnom dijelu. Isto tako, pokazuje nam da je u toj ideji momčadi ključno postaviti organizaciju tako da cijela momčad kompaktno djeluje naprijed-natrag. I tako iskoristi talente…

Zagreb, 030917.
Stadion Maksimir.
Europska kvalifikacijska utakmica, nastavak prekinutog susreta reprezentacije Hrvatske i Kosova za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.
Na fotografiji: Luka Modric i Valon Berisha.
Foto: Boris Kovacev / CROPIX
Foto: Boris Kovacev / CROPIX / CROPIX

Može li onda Hrvatska s Rakitićem i Modrićem u redateljskim rolama dobro igrati? To je doista suvišno pitanje, naravno da može. Pitanje je, međutim, kakva je organizacija igre i jesu li oni postavljeni u poziciju da pruže najbolje od sebe. Priča kako su “nejaki” pretežno je površna priča. Obojica odrađuju ogromnu kilometražu, zapaženih su defenzivnih rola i doprinose kreaciji igre u svojim klubovima. Kako je Modrić dinamičniji, može se taj 4-2-3-1 sustav lako korigirati u 4-1-4-1, a u kojem bi Rakitić (kao i Badelj) mogao kvalitetno počinjati ofenzivnu akciju i biti “osigurač” četvorici ofenzivnih igrača ispred sebe.

Vatreni forte

S Modrićem 10-15 metara naprijed dobiva se na prodornosti, a da se, sukladno njegovoj odgovornoj igri, ne gubi u defenzivnom bloku. Uz podršku rastrčanih Brozovića i Perišića, to je četvorka veznjaka (i u varijanti s Badeljom, Kovačićem) koji nude čvrstinu sredine, ali i promiču forte Vatrenih, a to je kombinatorika. Iliti prava ideja kako bi Hrvatska trebala funkcionirati, kad već nije iznjedren klasični defenzivni vezni reprezentativne razine…

Linker
20. travanj 2024 02:28