DINAMO SPAŠAVAO ŽIVU GLAVU U BJELOVARU Prije tjedan dana vodili bitku s jednom od najboljih momčadi Španjolske, a danas ih izvukle grede i sreća

Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 25. listopad 2016. 14:21

BJELOVAR - DINAMO 1:2 (Jaković 81' / Šitum 14', Ćorić 71')

BJELOVAR: Gavranović - Muniz, Pušić, Hajdarević, Kozić - Orač, Jakšić (od 85. Kuhar) - Šiprak (od 55. Rajić), Tominec, Furmek - Ivančić (od 76. Jaković).

DINAMO: Šemper - Stojanović, Schildenfeld, Perić, Soldo (od 65. Gojak) - Jonas, Knežević - Šitum, Ćorić, Fiolić (od 75. Karimi) - Hodžić (od 62. Henriquez).

--------------------------------------------------------

Povijest se nije ponovila. Nogometaši Dinama čista su se obraza, ali ne i s posebno pohvalnih dojmovima vratili iz Bjelovara gdje su u utakmici 1/8 finala Hrvatskog kupa sa 2-1 pobijedili istoimenog trećeligaša.

Nije se, dakle, ponovila 2006. i Naftaš, nije se dogodila 1998. i Dugo Selo kad su niželigaški klubovi iz bliže i dalje okolice Zagreba izbacivali Dinamo iz kupa. Bjelovarčani su se trudili, uoči utakmice su i sanjali kao što je to najavio njihov trener Mario Kos “prošli smo NK Zagreb, možemo i Dinamo”, ali sve je ostalo samo na neispunjenim snovima. Nije se ostvarila želja jednog lokalnog fanatika koji se cjelu utakmicu derao iza leđa novinarima sanjajući da poslije Zagreba i Dinama u Bjelovaru ima pasti i Hajduk u nekom zamišljenom četvrtfinalu. Kao i uvijek u sličnim prilikama kad najbolji hrvatski klub gostuje u provinciji, i Bjelovar je imao veliku nogometnu feštu.

Bila je to posebna prigoda i za Dinamova “bossa” Zdravka Mamića da posjeti “domaju”, kraj iz kojeg je potekao i u kojem je napravio prve korake prema vrhu. “Maminjo” je u Bjelovaru još uvijek zapravo doma, na tribinama gradskog stadiona bio je u društvu bjelovarskog gradonačelnika Antuna Korušeca i klupskog predsjednika Josipa Juraja Tominca. Priliku da uveliča još jednu Dinamovu utakmicu nije propustio niti Dinamov predsjednik Barišić. “Parada pijanstva i kiča”, tako kaže jedan stari stih koji je obično primjeren sličnim, u biti lokalnim sportskim manifestacijama, u kojima nogomet ponekad zbog potoka alkohola pada u drugi plan, no, u Bjelovaru je sve proteklo u fer i sportskoj atmosferi.

Zapravo, vladala je gotovo komorna atmosfera koja se odlično uklopila u arhaični interijer “pretpotopnih” drvenih tribina gradskog stadiona u Bjelovaru koje je svečano otvorio još Josip Broz davnih 1960-ih. Inače, NK Bjelovar je osnovan još 1908. pod “nobl” imenom Oxford. Dinamov trener Petev u Bjelovaru je izveo jaku postavu sa sedam prvotimaca, a već u uvodu utakmice Ćorić je imao dvije solidne prilike, koje je osujetio odlični domaći vratar Gavranović. Dinamo je imao blagu inicijativu, poveo je pomalo sretnim pogotkom Šituma već u 14. minuti kad je Gavranovića lobala jedna odbijena lopta.

Da domaći trener Kos ima odličnu i potentnu momčad (prosjek od točno 20 godina) njegovi su igrači pokazivali tijekom cijele utakmice. Kad je Ivan Orač udarcem s gotovo 30 metara “zaorao” u gredu Šemperovog gola tribine su na trenutak ustale na noge, ali se vrlo brzo vratile manirama gledateljstva koje prati predstave u zagrebačkom HNK-u. I u drugom dijelu Dinamo je imao laganu inicijativu, no bez previše izrazitih prilika, ali i domaćin nije sustajao već konstantno prijetio.

Za Dinamo je nakon toga za 2-0 odličnim udarcem zabio Ćorić, ali je Rajić uzvratio novom gredom tako da je Dinamo opet imao dosta sreće koje je nestalo u 80.

Minuti kad je za 1-2 i neizvjesnu završnicu zabio Jaković nakon odbijene lopte poslije slobodnjaka koji je sam izborio. I onda, u posljednjim sekundama utakmice, Bjelovar je imao još jednu čistu šansu za produžetke, ali Šemper je obranio Rajiću i spriječio moguću senzaciju.

Zdravko Mamić nije se želio eksponirati, no zato je kratko prozborio direktor Tomislav Svetina:

- Bili smo kod gradonačelnika Bjelovara, grad će uskoro graditi novi stadion. Svi će imati pravi stadion prije Dinama, sarkastično je primijetio.

-----------------------------------------------------------

KRAJ UTAKMICE

92. minuta - Rajić je prihvatio jednu loptu na dvadesetak metara od gola, sjurio se prema vratima, ali Šemper zaustavlja njegov pokušaj. Bila je to odlična, ali i posljednja prilika na utakmici

GOOOOOL 81. minuta - Orač je zapucao iz slobodnog udarca, a nakon što je Šemper kratko odbio loptu, Jaković je naletio i poslao ju ispod vratara za smanjenje vodstva

72. minuta - Rajić je sada opalio za domaćine s dvadesetak metara, ali greda je ponovno billa na strani Modrih

GOOOOOOl 71. minuta - Ćorić je prihvatio jednu loptu na desnoj starni i zapucao iz teškog kuta, ali ona je ipak završila u mreži za povećanje vodstva

69. minuta - Knežević je dao sjajnu loptu za Jonasa koji izbija sam, oči u oči s vratarom Gavranovićem, ali ovaj brani zicer

55. minuta - Ponovno je u akciji bio Ćorić koji ovog puta puca s ruba šesnaesterca, ali Gavranović odbija u korner

53. minuta - Nakon slobodnog udarca lopta je stigla do Ćorića koji puca iskosa s desetak metara, ali obrana domaćina izbija s crte

48. minuta - Šiprak je imao dobru priliku izjednačiti za Bjelovar, ali nakon dugog oklijevanja njegov udarac završio je u bloku

36. minuta - Najveća prilika za Bjelovar! Orač je opalio s tridesetak metara, ali lopta je nažalost po domaćone odsjela na gredi.

25. minuta - Hodžić je pucao glavom, ali to je bio lagan posao za Gavranovića

22. minuta - Fiolić je opalio s ruba kaznenog prostora, ali lopta je otišla malo iznad grede

GOOOOOL 14. minuta - Šitum je sjajno prošao po lijevoj strani, izbacio se na udarac s ruba šesnaesterca, a lopta se potom odbila od bloka i u visokom luku prevarila vratara domaćih i završila u mreži za vodstvo Dinama

12. minuta - Stojanović se ubacio po desnoj strani, zapucao iskosa prema vratima Bjelovara, ali lopta je otišla malo pored lijeve vratnice

9. minuta - Novi pokušaj Ćorića, ovoga puta utrčao s desne strane, precizno primio loptu koju izbliza šalje ravno u Gavranovića

7. minuta - Šitum je dao izvrsnu loptu u prostor za Ćorića, ali vratar domaćina izvanrednom refleksnom reakcijom zaustavlja njegov pokušaj

1. minuta - Utakmica je počela!

19. travanj 2024 10:12