Blanka Vlašić
 Lintao Zhang/Getty Images
PROŠLO DVOJE OD ČETIRI

VELIKI POVRATAK Sjajna Blanka je u finalu, Ana se nije spasila, Stipe slavi uspjeh karijere!

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 18. kolovoz 2016. 14:05

Dobre vijesti stižu s atletskih borilišta u Riju. Blanka Vlašić ušla je u finale skoka u vis, a Stipe Žunić osigurao je svoj prvi olimpijski finale u bacanju kugle.

Stipe je izborio finale osmim hicem kvalifikacija 20.52, pa iako nije uspio prebaciti normu (nedostajala su mu četiri centimetra), prolazi dalje zbog dužine (12 natjecatelja ulazi u veliki finale).

U skoku u vis podijeljeni dojmovi. Blanka Vlašić je bez ijednog rušenja preskočila olimpijsku normu 1,94 i ušla u finale, a Ana Šimić, nažalost, nije uspjela i s preskočenih 1.89 m zauzela je tek 22. mjesto u konkurenciji 33 skakačice.

REUTERS/Dylan Martinez
REUTERS/Dylan Martinez / REUTERS

Vlašić, aktualna svjetska doprvakinja, zbog ozljede Ahilove tetive ove sezone uopće nije nastupala na mitinzima, već se samo pripremala za nastup na OI i pokušaj osvajanja jedinog naslova koji joj u karijeri nedostaje.

Kvalifikacijski dio natjecanja odradila je savršeno, četiri se puta pojavila na zaletištu i četiri je puta preskakala letvicu, na 1.85m, 1.89m, 1.92m i 1.94m, te izborila nastup u svom trećem olimpijskom finalu. Prije 12 godina je u Ateni bila 11., a prije osam godina u Pekingu je osvojila srebro iako je preskočila odličnih 2.05m. Posljednje OI u Londonu prije četiri godine morala je propustiti zbog ozljede. Uz olimpijsko srebro Vlašić ima i dva naslova svjetske prvakinje (Osaka 2007, Berlin 2009) i dva svjetska srebra (Daegu 2011, Peking 2015), a vlasnica je i drugog najboljeg rezultata svih vremena sa 2.08m.

Šimić je ove sezone preskočila 1.96m, ali u Riju nije bila niti blizu tog dometa. Nakon što je 1.85m i 1.89m preskočila iz prvog pokušaja, tri je puta rušila letvicu na 1.92m i ostala bez finala.

U finalu skakačica u vis koji je na programu je u nedjelju od 1.30 sati ujutro po hrvatskom vremenu nastupit će 15 skakačica koje su preskočile zadanu normu.

Žunić u finalu kugle, Mihaljević otpao

Hrvatski atletičar Stipe Žunić plasirao se u finale natjecanja u bacanju kugle na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, on je zauzeo osmo mjesto u kvalifikacijama s hicem od 20.52 metara.

REUTERS/Dominic Ebenbichler
REUTERS/Dominic Ebenbichler / REUTERS

Žunić je u sva tri hica bio blizu kvalifikacijske norme, koja je iznosila 20.65 metara, u prvoj je seriji bacio 20.52m, u drugoj 20.47m, a u trećoj 20.32m, no kako je samo šest od 34 bacača prebacilo normu, 25-godišnji Zadranin uspio je izboriti nastup u finalu koji je na programu već večeras od 1.30 sati iza ponoći po hrvatskom vremenu.

Žunićev osobni rekord na otvorenom je 20.68m, a postavio ga je prije dvije godine na Europskom prvenstvu u Zurichu gdje je zauzeo četvrto mjesto, dok je ove sezone najdalje bacio kuglu na 20.60m.

Drugi hrvatski predstavnik u ovoj disciplini Filip Mihaljević nije se uspio probiti kroz kvalifikacije, 22-godišnji Zagrepčanin je s hicem od 19.69m zauzeo 21. mjesto, dok je posljednji koji je izborio finale Jamajčanin O'dayne Richards bacio kuglu 20.40m.

Mihaljević, koji je u ožujku osvojio brončanu medalju na Svjetskom dvoranskom prvenstvu u Eugeneu, u Riju je bacio metar manje od svog najboljeg rezultata na otvorenom ove sezone, u svibnju je bacio 20.71m.

Najbolji u kvalifikacijama bio je Amerikanac Ryan Crouser sa 21.59m ispred Novozelanđanina Tomasa Walsha sa 21.03 i Brazilca Darlana Romanija sa 20.94m.