BOZIDAR VUKICEVIC/CROPIX Cropix
DALMATINSKI DERBI

Tijesna pobjeda Zadra u Ligi za prvaka, Žuti na domaćem parketu doživjeli treći poraz zaredom

Zadrani došli u Split bez nekih važnih karika, a dulje su vrijeme i bez trenera Anzulovića
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 29. ožujak 2022. 20:20

Split - Zadar 77:78 (24:19, 18:17, 19:24, 16:18)

SPLIT: Perković 7p, 4a, 3il, Kedžo 2, Runjić 3, Žganec 13p, 9s, Ukić 15p, 3s, 4a, Čampara 3, Jukić 2p, 4s, Kovačevič 15p, 3s, 4a, Jones 4, Shorter 10p, 8s, 6a, 3il, Barič 2.

ZADAR: Carter 15p, 11s, 5a, Marčinković 6p, 5s, Paponja, Jordano 4, Brala, Junaković 6p, 6s, 4a, 3il, Buljan 6p, 4s, Drežnjak 15p, 3il, Mavra 19p, 3s, 8a, Thompson 7p, 4s.

SPLIT - Dvorana KK Split. Gledatelja 500. Suci: Hordov, Radojković i Gracin.

Osim bez trenera Vladimira Anzulovića, koji zbog post-Covida već duže vrijeme ne sjedi na klupi, Zadrani su u Split došli bez važnih karika u reketu, Domagoja Vukovića i Aleksandra Bursaća, što su Žuti vrlo rano počeli koristiti. Prije svih Karlo Žganec, koji je napunjen samopouzdanjem nakon odlične izvedbe u Velikoj Gorici, odmah po ulasku u sedmoj minuti pogodio tricu za 14:14, onda još jednu za 19:16 te usmjerio Split prema +7 (24:17) u završnici prve četvrtine.

Nakon prvog odmora se Žganecu - dodao sedam poena u drugoj četvrtini - priključio Maj Kovačević čije su dvije trice donijele najvećih 34:25 u 15. minuti, dok je Zadar živio uglavnog od onoga što bi donijeli Dominik Mavra i Justin Carter, koji su aktualnog prvaka držali “iznad vode”, spriječavali da Split pobjegne na dvoznamenkastu razliku. Međutim, njih dvojica nisu mogli “pokrpati rupu” pod koševima pa je nakon prvih 20 minuta bila evidentna domaća dominacija u skoku (22-14), s tim da su Žuti do poluvremena pokupili čak osam lopti u napadu...

Međutim, Mavri i Carteru nisu trebale niti dvije minute drugog dijela da utakmicu uvedu u potpuni egal (42:42), između dvije trice Darija Drežnjaka je još jednu pogodio Mavra, splitski napadi izgubili su tečnost i Zadar je preuzeo kontrolu rezultata, poveo 48:45 i 51:48 prije novih problema - četvrte osobne pogreške Trevora Thompsona već u 27. minuti. Split je to iskoristio i napravio seriju 5-0, Kovačević je pogodio tricu za 53:51, dok je trominutni zadarski post bez ubačaja iz igre koš-faulom prekinuo Martin Junaković. Na Mavrinu tricu odgovorio je Toni Perković, da bi Buljan nakon skoka u napadu i ubačaja faulirao Roka Ukića na šutu za tri poena te je ovaj pogodio sva tri bacanja za minimalno vodstvo Splita (61:60) prije posljednjih 10 minuta.

Ubačajima Perkovića i Ukića, uz četvrtu tricu Kovačevića, domaća prednost narasla je na 68:62 zahvaljujući i velikom Žganecovom doprinosu u obrani koja je u prvih šest minuta posljednje četvrtine limitirala Zadar na tek dva poena (Buljan). S druge strane su se Splićani mučili u napadu, nisu iskoristili priliku potpuno slomiti protivnika čak ni nakon što je Kovačević iz linije 6,25 postavio 71:62 jer su to tricama poništili Mavra i Drežnjak te se u posljednje tri minute ušlo s 71:68.

Dovoljno da Carter na ulazu u posljednju minutu bacanjima izjednači na 74:74, Zadar se obrani (Kovačević promašio tricu) i Marčinković pogodi za 76:74, 17 sekundi prije kraja. Onda je još u sljedećem napadu Splita Carter blokirao Shortera i to je bio kraj.