Košarkaši Hrvatske od 3.30 sati igraju protiv reprezentacije Srbije u četvrtfinalu Olimpijskih igara. Već znamo da u polufinalu u petak čeka moćna Australija koja je deklasirala Litvu, a tko će proći dalje u hrvatsko-srpskom klasiku pratite u prijenosu uživo na portalu Sportskih novosti.
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 18. kolovoz 2016. 07:18

HRVATSKA - SRBIJA 83:86 (14:34, 19:20, 19:12, ...

HRVATSKA: Ukić, Simon, Bogdanović, Šarić, Bilan.

SRBIJA: Teodosić, Marković, Bogdanović, Jović, Raduljica.

HRVATSKA - SRBIJA 83-86 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20) - Arena Carioca 1

HRVATSKA: Babić 4, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 7, Ukić 4, Planinić 6, Bilan 10, Šakić, Arapović, Bogdanović 28

SRBIJA: Teodosić 9, Simonović, Bogdanović 18, Marković 12, Kalinić 6, Nedović, Birčević, Raduljica 12, Jokić 12, Štimac, Jović 9, Mačvan 8

SUCI: Rižik (Ukrajina), Vazquez (Portoriko), Garcia (Španjolska)

ŠUT UKUPNO: Hrvatska 23-51 (45 posto), Srbija 29-71 (41 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 16-32 (50 posto), Srbija 21-48 (44 posto). ŠUT ZA TRI: Hrvatska 7-19 (37 posto), Srbija 8-23 (35 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 30-38 (79 posto), Srbija 20-25 (80 posto). SKOK: Hrvatska 39 (29 obrana+10 napad), Srbija 35 (21+14). ASISTENCIJE: Hrvatska 16, Srbija 22. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 18, Srbija 10. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 3, Srbija 10. BLOKADE: Hrvatska 0, Srbija 2. PREKRŠAJI: Hrvatska 28, Srbija 31

---------------------------------------------------------------------------------------

Hrvatski igrači sjajno su odigrali prvo poluvrijeme, pogotovo u obrani, te su na poluvrijeme otišli s prednosti od 38-32. Izvrstan je bio Bojan Bogdanović koji je postigao 16 koševa u prvih 20 minuta uz šut za tricu 4-5. U obrani su naši igrači odlično zatvarali prodore srpskih igrača, jedino je problematičan bio obrambeni skok, ali niti to nije mnogo pomoglo srpskoj reprezentaciji.

Nažalost, u drugom poluvremenu situacija se promijenila, hrvatskog Bogdanovića u obrani je preuzeo Stefan Marković koji nije dopuštao da lopta uopće dođe do našeg najboljeg strijelca, a u takvoj situaciji ostali hrvatski igrači nisu se snašli, prečesto su gubili lopte, pa se Srbija potpuno razigrala u napadu.

Proradio je šut Bogdana Bogdanovića koji je 14 od svojih 18 koševa postigao u trećem dijelu, proradila je i suradnja Miloša Teodosića s centrima koji su se uspijevali ubacivati iza leđa naše obrane, pa je Srbija u trećoj četvrtini postigla 34 poena, dva više no u čitavom prvom poluvremenu.

Stoga se na odmor uoči posljednjih 10 minuta otišlo sa 14 razlike u korist Srbije (52-66). No, hrvatski igrači se nisu predali, ponovno su zaigrali čvršće u obrani, Mario Hezonja pogodio je nekoliko trica i tri minute prije kraja bilo je samo jedan razlike za Srbiju (75-76). Tada je Hezonja ispalio jednu nerezonsku tricu, s druge strane Raduljica je zabio za 75-78, a potom su trice za poravnanje promašili Simon i Bogdanović.

Treću šansu za poravnanje imao je Luka Babić no on je 48 sekundi prije kraja zakasnio sa šutom za tricu kojim je mogao poravnati, da bi se potom ušlo u završnicu s mnoštvom slobodnih bacanja. Srpski igrači pogodili su osam od 10 slobodnih bacanja u posljednjih pola minute, dok su hrvatski pogodili osam od devet sve dok Bogdanović 2.1 sekunde prije kraja nije namjerno promašio drugo slobodno bacanje, do lopte je u skoku stigao Dario Šarić, ali nije ju uspio izbaciti do slobodnog igrača koji bi imao priliku tricom odvesti susret u produžetak.

REUTERS/Shannon Stapleton
REUTERS/Shannon Stapleton / REUTERS

Bojan Bogdanović ponovno je bio najbolji kod Hrvatske sa 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović sa 18 ubačaja.

Hrvatskoj će tako i dalje jedina košarkaška medalja ostati srebro iz Barcelone 1992. Ovo je treći poraz u četvrtfinalu, nakon Australije u Atlanti 1996. i Španjolske u Pekingu 2008.

U šest utakmica odigranih u Riju ostvarili su tri pobjede, protiv Španjolske, Brazila i Litve, te tri poraza, od Argentine, Nigerije i Srbije.

Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv Australije, dok će u drugom polufinalu igrati SAD - Španjolska. Bit će to repriza posljednja dva olimpijska finala.

Australija - Srbija

KRAJ UTAKMICE - Srbija je u dramatičnoj završnici slavila 86:83 i ide u polufinale, hrvatski košarkaši nakon zaista velike, poštene borbe ispadaju s Olimpijskih igara.

40' - 2 sekunde prije kraja suci ne sude namjeran prekršaj na Bogdanoviću, koji pogađa oba bacanja za minus 2

40' - 10 sekundi prije kraja Hezonja pogađa dva slobodna bacanja,a naši odmah rade prekršaj na Jokiću. Ostalo je još devet sekundi do kraja. Zadnjih 30 sekundi produžile su se na gotovo 10-ak minuta.

40' - 13 sekundi prije kraja naši traže nesportski prekršaj Jokića, ali suci pokazuju samo dva bacanja. Babić promašuje jedno, opet je dva poena prednosti za Srbiju. Naši odmah rade prekršaj, ali Jokićpogađa oba bacanja za četiri poena prednosti Srbije

40' - 18 sekundi prije kraja Hrvatska ima samo poen minusa, Srbija izvodi slobodna bacanja, ali Teodosić je točan, Srbija na plus 3

40' - 27 sekundi prije kraja Srbija ima plus 4, Hrvatska napad i minutu odmora. Hezonja pogađa dva bacanja, Hrvatska je na minus 2, odmah radimo prekršaj, do kraja su 23 sekunde. Markovič je jedno promašio, razlika je tri poena

40' - 46 sekundi do kraja Srbija ima napad i plus 3. Kalinić promašuje tricu, lopta bi trebala biti za nas, ali suci sviraju prekršaj Bilana.

40' - minuta je do kraja, Srbija ima plus 3, Hrvatska napad, ali Babić promašuje tricu s istekom napada.

38' - dvije minute su do kraja, Srbija ima plus 3, zabio je Raduljica

37 ' - Hrvatska je na minus 1, čeka nas infarktna završnica, Jokić je vratio na minus 3

36' - Bogdanović je promašio tricu, ali Planinić lovi pod košem i dobija dva slobodna bacanja. Sada je svaki koš bitan!

35' - Simon je promašio tricu za minus 1, a Srbi pogađaju dva slobodna bacanja. Ali opet se ukazao Hezonja i to s novom 'NBA tricom', sada je 71:74!

34' - Hrvatska je ponovno u igri za polufinale! Sada je minus 4, a prije tri minute je bilo minus 14!

33' - Šarić je smanjio na minus 8, ali Teodosić pogađa tricu i dobiva dodatno slobodno bacanje

32' - Srbija odmah odgovara tricom, opet je minus 14

31' - Bravo! Hezonja je pogodio tricu, a Đorđević nakon 27 sekudi igre poziva minutu odmora.

31' - POČELA JE ČETVRTA ČETVRTINA, NAŠI SE MORAJU TRGNUTI JER GUBE SA 14 KOŠEVA RAZLIKE!

TREĆA ČETVRTINA

30' - minutu prije kraja Šarić promašuje dva slobodna bacanja, Aco se lovi za glavu. Bogdanović pogađa tricu za minus 16. Srbija je sa minus 6 na poluvremenu stigla na plus 14 (34:14 u trećoj četvrtini)

27 ' - Jović je zabio za 12 koševa razlike, Aco Petrović pozvao minutu odmora. Čak 26 koševa zabili su nam Srbi u sedam i pol minuta treće četvrtine

26' - nevjerojatno kako su naši nestali u drugom poluvremenu. Bogdan Bogdanović pogađa tricu za ukupnih 17:6 u nastavku

25' - frustrirani Šarić je odgurnuo Jovića i dobio tehničku - slobodna bacanja i napad za Srbiju.

24' - loše vijesti: strašno zakucavanje Raduljice za novo vodstvo Srbije koja je napravila 9:2 u drugom dijelu

23' - uspjela se Srbija opet priključiti na minus 1 zahvaljujući neredu u našem napadu.

21' - počelo je drugo poluvrijeme. Raduljica zabija za Srbiju, odgovara Hezonjai to zakucavanjem

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

20' - Hrvatska na poluvremenu ima šest koševa prednosti i zasad djeluje sjajno! Muči nas samo napadački skok Srbije (11).

18 ' - Bilan i nevjerojatni Bojan Bogdanović dovode Hrvatsku na plus 7.

16' - Roko Ukić dovodi Hrvatsku u vodstvo 29:26. To je četvrta trica naših iz sedmog pokušaja.

14' - Bogdanović zabija treću tricu za 25:24! Hrvatska opet minimalno vodi, a Đorđević zove minutu odmora!

13' - Šarić napokon zabija iz igre za Hrvatsku u drugoj četvrtini, za 22:22

12' - u dvije minute, jedan poen. Hrvatska izjednačava s linije slobodnih bacanja.

11' - počela je druga četvrtina, nema koševa nakon minute igre

PRVA ČETVRTINA

10' - centar Srbije Jokić je pogodio tricu za 20:16, ali Bogdanović sa zvukom sirene zaključuje tricom prvu četvrtinu (20:19)

9' - Planinić zabija za minus 4,a Bogdanović tricu za minus 1. Dobro se drži Hrvatska u pravom ratu pod obručima

7' - vraća se Hrvatska na minus dva, sve sa linije slobodnih bacanja

6' - nije dobro, Srbija je u jednoj minuti napravila 7:0. Drugu tricu zabio je Mačvan, Teodosić prodao jedan pravi asist i Srbija ima pet koševa prednosti

5' - Šarić zabija svoje prve koševe za 8:6

4' - gledamo pravu ratničku utakmicu, obrane briljiraju, koševi padaju na kapaljku

2' - Bilan je zakucao u lice Raduljici, Hrvatska ima prvo vodstvo 4:2

1' - utakmicu prvim košem otvara Srbija, i to zakucavanjem Kalinića, odmah uzvraćaju naši

1' - utakmica je počela, rukometaši su ispali s olimpijskog turnira, neka barem košarkaši ublaže gorak okus ove noći. Hrvatska starta u postavi Ukić, Simon, Bogdanović, Šarić, Bilan.

Izvedene su himne, sve je spremno za početak...

02. svibanj 2024 02:33