Modri se spasili poraza od Red Bulla, odluka pada u Salzburgu

Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 17. kolovoz 2016. 00:39

DINAMO - RED BULL 1:1 (Rog 76'-11m / Lazaro 59')

Dinamo (4-3-1-2): Eduardo - Stojanović, Sigali, Benković, Matel - Antolić, Jonas, Knežević - Rog - Soudani, Fernandes.

Salzburg (4-4-2): Walke - Schwegler, Ćaleta-Car, Hinteregger, Ulmer - Lazaro, Laimer, Bernardo, Berisha - Soriano, Wanderson.

PRIJENOS UŽIVO

90+3' - Završena je utakmica u Maksimiru. Dinamo i Red Bull odigrali su 1:1. Odluka o momčadi koja će igrati u skupinama Lige prvaka past će u Salzburgu za tjedan dana.

90+2' - Dinamo opasno živi u ovim trenucima. Red Bull je opasno zaprijetio, ali srećom po modre gola nema.

90' - Posljednja je regularna minuta u tijeku. Igrat će se još tri minute sudačke nadoknade.

87' - Sreća za Dinamo. Red Bull je bio u opasnoj situaciji, ali udarac iskosa s desne strane kaznenog prostora odlazi preko gola.

85' - Utakmica ulazi u samu završnicu. Postignuti je gol podigao dinamovce, ali ostaje pitanje hoće li imati snage i za potpuni preokret.

76' - GOOOL! Dinamo se vraća, zabio je Rog iz jedanaesterca.

75' - Srušen je Rog u kaznenom prostoru Red Bulla i sviran je penal za Dinamo. Opravdano, jer ga je Bernardo pokosio.

69' - U redove Dinama uvukla se veliak nervoza. Teško 'modri' organiziraju suvisle akcije.

64' - Kranjčar radi novu zamjenu. Ante Ćorić je zamijenio Antolića koji je ispraćen zvižudima gledatelja u Maksimiru.

59' - GOOOL! Red Bull vodi 1:0, zabio je Lazaro. Dinamo je ispao iz formacije na trenutak, s desne strane je ubacio Wanderson, a Lazaro je zatresao mrežu glavom.

57' - Zamjena u igri Dinama. Pavičić je zamijenio Kneževića.

55' - Kakva pogreška Antolića. Sjurio se Red Bull u kontru, Wanderson je pucao iskosa s desne strane, a Eduardo je uspio obraniti.

46' - Započelo je drugo poluvrijeme.

45' - Najbolju priliku Dinamo je imao u posljednoj minuti prvog dijela. Sjurio se u kazneni prostor, odapeo desnicom iskosa s desne strane, ali Walke je uspio obraniti njegov udarac krajnjim naporom. Sudac je svirao kraj prvog dijela, na odmor se odlazi bez golova.

40' - Sama je završnica prvog dijela. Na Maksimiru gledamo, tvrdu, borbenu utakmicu u kojoj Dinamo dominira u posjedu lopte, ali bez pravih prilika.

32' - Gužva u kaznenom prostoru Dinama. Tukao je Rog iz blizine, a lopta se od bloka odbila u korner.

30' - Sjajna obrana Eduarda. Sada je skinuo udarac glavom Hintereggera iz velike blizine.

27' - Prvi žuti karton na utakmici. Opomenut je Ćaleta-Car.

22' - Ovo je bila najbolja prilika dosad na utakmici. Pucao je Junior Fernandes, iskosa s desne strane s nekih desetak metara i zatresla se mreža, ali s vanjske strane.

20' - U dosadašnjem dijelu utakmice gledatelji na Maksimiru nisu mogli vidjeti prave prilike niti na jednoj strani.

18' - Pokušao je sada Rog iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi visoko preko gola.

13' - U ovim trenucima gosti iz Salzburga su opasno zaprijetili nakon ubacivanja s boka, ali Dinamo se uspio obraniti.

9' - Novi pokušaj Dinama, ovoga puta preko Kneževića, koji odlazi pokraj gola.

8' - Pljesak s maksimirskih tribina za Jonasa. Dinamov igrač je nagrađen za borbenost.

6' - U ovim trenucima gosti iz Salzburga su pokušali zaprijetiti iz kornera, ali dinamovci uspješno blokiraju njihove pokušaje.

3' - Prvi korner za Dinamo. Soudani je bio najviši u skoku, ali njegov je udarac bezopasan.

1' - Započela je utakmica na Maksimiru.

-------------------------------------------------------

Valjda neće biti deja vu. Prije tri godine dolazili su Austrijanci u Maksimir, Kruno Jurčić čekao ih je s četiri pobjede u četiri europske utakmice, klub je već radio plan momčadi za Ligu prvaka i godine koje dolaze.

Tada se pričalo kako je cilj stvoriti najjači Dinamo svih ovih godina, bečka Austria bila je suparnik po želji, tek jedna stepenica na putu do tog cilja. No Nenad Bjelica i Marin Leovac šokirali su Maksimir, Jurčić je ekspresno dobio otkaz, a Zoran Mamić, iako nekoliko sati ranije o tome nije ni razmišljao, krenuo je u trenerske vode. Premda je u uzvratu Dinamo bio blizu senzacionalnom preokretu, podvig nije napravio, Modri su svoju viziju krenuli ostvarivati kroz Europsku ligu.

- Bez obzira na ovo ispadanje i dalje sam uvjeren da ćemo stvoriti najbolji Dinamo unazad 10 godina. Neki će otići, drugi doći, ali mi stvaramo veliku momčad - rekao je tada Zoran Mamić.

Respekt za protivnika

Malotko je vjerovao, međutim kad vratimo film i pogledamo te zadnje tri godine, došli su tu i igrali igrači koji mogu ovu momčad uključiti u usporedbe. Soudani, Fernandes, Pjaca, Rog, Brozović, Čop, Pinto, Machado, Antolić, Pivarić, Ćorić... Je li to najbolja momčad u ovom periodu, ha, svatko će imati svoje mišljenje, svoj ukus, ono što je najbliže istini jest da bi ona to sigurno bila da je lani, uz malo sreće, napravila još jedan europski iskorak u Ligi prvaka. One dvije utakmice protiv Olympiacosa ostat će mrlja, šteta, Grci su bili zreli da ih Dinamo preskoči i napravi povijesni uspjeh.

I sad je ta momčad, malo krnja i promijenjena, pred novim izazovom. Opet Austrijanci, Cico poput Jurčića ima četiri od četiri, no za razliku od Bečana, momčad iz Salzburga uživa puni respekt u Maksimiru.

- Po svemu što sam vidio od njih, mi smo bolji, kvalitetniji. Međutim, nećemo ih podcijeniti, oni su i dalje dobra momčad - govori zadnjih dana Kranjčar, svjestan da se Dinamo nalazi na još jednoj prekretnici. Nije ovoga puta u pitanju samo Liga prvaka, Red Bull će odrediti i put kojim će Modri krenuti od rujna nadalje.

Vrijeme velikih odluka

Jer Pjaca je otišao, Rog će isto otići, ljudi u Dinamu nalaze se pred velikim odlukama. Soudani, Ćorić, Eduardo, Antolić, Schildenfeld, Machado..., to su ljudi koji ili žele ili mogu otići, ili im uskoro istječu ugovori pa bi ih bilo dobro sad prodati. Nije samo stvar zarade, stvar je i logike, vizije, koga od njih zadržati, kome dignuti rampu. Odu li svi, Modri bi dakako bili strašno oslabljeni, europsku jesen odradila bi jedna nova mlada momčad. Ima Cico adute, gledamo ovog ljeta i Benkovića, Kneževića, Olma, Gojaka, Sosu, Soldu..., pokazali su momci da su ozbiljna priča i da se na njih može računati.

- Ali oni se moraju razvijati uz starije, iskusnije, sami teško mogu nešto napraviti - kazao je nekidan Cico Kranjčar.

Da, ući samo s klincima u skupinu Lige prvaka, pa i Europske lige ne bi bilo obećavajuće ako se želi napraviti neki rezultat, ipak tim dečkima treba još utakmica u nogama. Čak ni puna blagajna ne može puno pomoći, kupiti dva-tri igrača, koji ne mogu jamčiti da će biti pojačanja, u zadnji tren, nije jednostavno ni s puno više novca.

To su sve dvojbe koje zadnjih dana stanuju u Maksimiru, zovu i brojni navijači, koji se također pitaju što će biti s Dinamom, sprema li se, osim prodaje Pjace i Roga, potpuna rasprodaja? Hoćemo li najesen gledati vrhunac “najboljeg Dinama u zadnjih 10 godina” ili još jedan “novi početak”? Odgovor ćemo saznati nakon dva dvoboja s Red Bullom, a već nakon prvog, današnjeg dvoboja, možda će se moći nazrijeti putokaz.

21. svibanj 2024 11:11