(AP Photo/Ignat Kozlov)
PRIJATELJSKE

Ibra srušio Engleze, Francuzi iznenadili Talijane, BiH do pobjede u zadnjim minutama

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 14. studeni 2012. 21:30

Nogometaši Italije, aktualni europski doprvaci, izgubili su domaću prijateljsku utakmicu od Francuske s 2-1. Ogled se odigrao na Tardini stadionu u Parmi. Talijanski izbornik Cesare Prandelli je utakmicu otvorio bez Pirla i sa napadom Balotelli - El Shaarawy, a ovaj potonji, mladi napadač Milana, mu je uzvratio pogotkom u 35. minuti za 1-0 Italije. El Shaarawy je ove sezone jedina svjetla točka Milana, te je sa osam pogodaka na diobi prvog mjesta ljestvice strijelaca Serije A.

No, Italija je u vodstvu provela samo 100-ak sekundi jer je ubrzo Valbuena izjednačio na 1-1, a pobjedu je gostima donio Gomis, strijelac u 67. minuti. Utakmica, inače repriza finala Svjetskog prvenstva 2006. godine, je mogla završiti s još dosta pogodaka na obje strane, jer se igralo otvoreno i težilo se nadigravanju.

Potpuno drugačija se utakmica, pak, odigrala u Amsterdam Areni gdje su Nizozemska i Njemačka igrali bez pogodaka. Istina, bilo je mnogo izostanaka u obje reprezentacije, ali i "šareni" sastavi su trebali ostaviti mnogo bolji dojam od učinjenog. Najbolju šansu za domaćina je prokockao Robben, dok je Götze na drugoj strani promašio šansu utakmice.

Gabon i Portugal su remizirali 2-2 u utakmici gdje su dosuđena i realizirana čak tri jedanaesterca, a za Portugal nije igrao njihov najjači igrač Cristiano Ronaldo. Didier Drogba je zabio jedan od tri pogotka Obale Bjelokosti čime je afrička momčad lako pokorila Austriju (3-0) u Linzu.

Urugvaj je također zabio tri pogotka za 3-1 pobjedu kod Poljske, a strijelci su bili i Edinson Cavani i Luis Suarez.

Zlatan Englezima zabio četiri gola, zadnji remek-djelo škaricama!

Četvrti gol koji je Zlatan Ibrahimović postigao u pobjedi švedske reprezentacije nad Engleskom 4-2, u prijateljskoj utakmici u Solni, nedvojbeno konkurira za najbolji gol svih vremena.

Igrala se prva minuta sudačke nadoknade. Vratar Engleske Joe Hart glavom je izvan svog kaznenog prostora izbio loptu ispred Zlatana, koji je na nju krenuo punim trkom, a onda ju je prije odskoka, iskosa s desne strane, leđima okrenut golu, zahvatio škaricama i poslao u mrežu prije nego je Hart stigao dotrčati do svog gola. Bio je to pogodak koji je, zapravo, besmisleno opisivati, koji naprosto treba vidjeti, i to puno, puno puta...

Tako je fenomenalni Zlatan još jednom privatizirao jednu utakmicu i pretvorio je u vlastiti šou. Prije osam dana je upisao četiri asistencije u pobjedi PSG-a protiv Dinama 4-0 u Ligi prvaka, a sada je Englezima zabio četiri gola, jedan bolji od drugog, ali ovaj zadnji je bio remek-djelo.

Prvi gol je 31-godišnji Zlatan zabio u 20. minuti. Drugi u 78. minuti, kada je prsima primirio dubinsko dodavanje Svennsona, a onda je tukao iz prve u Hartov kut. Treći je postigao u u 84. minuti iz slobodnog udarca s 30-tak metara. Tukao je nisko, pored živog zida, u Hartov lijevi kut, neobranjivo. Šećer je ostavio za kraj. Sva četiri gola je zabio desnom nogom.

Steven Gerrard postao je u ovoj utakmici šesti igrač u povijesti koji je stigao do 100. nastupa u engleskoj reprezentaciji. Iako je 32-godišnji kapetan ''tri lava'' upisao asistenciju u 38. minuti iz slobodnog udarca za vodstvo Engleske 2-1, strijelac je bio Steven Caulker, utakmicu će vjerojatno najviše pamtiti po tome da je uoči dvoboja na centru stisnuo ruku nogometnom genijalcu Zlatanu Ibrahimoviću.

Inače, gol za 1-1 u 35. minuti zabio je Danny Welbeck.

Caulker je bio jedan od šestorice debitanata u engleskom sastavu. Caulker, Leon Osman i 17-godišnji Raheem Sterling su upisali debitantske nastupe u početnoj postavi, a Ryan Shawcross, Carl Jenkinson i Wilfried Zaha kao zamjene.

Roy Hodgson je pretrpio prvi poraz u 90 minuta u svom 12. nastupu kao izbornik Engleske. Jednu od pobjeda ostvario je na Europskom prvenstvu ovoga ljeta protiv Švedske 3-2, iako su Englezi gubili 2-1. Ovoga puta je bilo obratno. Zahvaljujući fenomenalnom Ibrahimoviću.

Argentinska nogometna reprezentacija, predvođena najboljim svjetskim nogometašem Lionelom Messijem, nije uspjela trijumfirati ove srijede u Rijadu.

Gostovali su popularni "gaučosi" u Saudijskoj Arabiji i odigrali prijateljsku utakmicu bez pobjednika, ali i pogodaka. Napad Messi-Agüero, koji je igrao svih 90 minuta, nije uspio slomiti čvrste i nadahnute domaće nogometaše, koje je taktički na travnjaku odlično postavio njihov izbornik, nekadašnji trener Barcelone Frank Rijkaard.

Iako je Argentina bila bolja, ovo gostovanje vjerojatno neće dugo pamtiti, a i ne po previše dobro odigranoj utakmici.

Švicarska je golom igrača Bayerna Shaqirija pobijedila Tunis 2-1. Pogodak je Shaqiri postigao u petoj minuti sudačke nadoknade.

Recimo da je Bosna i Hercegovina na sjeveru Afrike, u Alžiru, svladala domaćina 1-0 pogotkom Svrake u samom smiraju utakmice. Pobijedili su tako Bosanci reprezentaciju koju vodi njihov trener Vahid Halihodžić.

Nogometaši Sjedinjenih Američkih Država odigrali su 2-2 protiv Rusije u prijateljskom ogledu odigranom u Krasnodaru. Do remija su Amerikanci došli u 93. minuti. Tada je rođeni Norvežanin Mikkel Diskerud pogodio za 2-2 i sačuvao neporaženom momčad koju vodi Nijemac Jürgen Klinsmann. Rusija, koju vodi Talijan Fabio Capello, je dva puta vodila golovima Smolova i Širokova iz penala, no gosti su stizali prednost, a najljepši trenutak ogleda je bio pogodak Michaela Bradleya u 76. minuti, poluvolejem iz trka.

Recimo da je Ukrajina pogotkom Kučera pobijedila Bugrasku u Sofiji 1-0, dok je u susjedskom derbiju Češka s 3-0 u Olomoucu svladala Slovačku. Dva je pogotka na tom ogledu postigao Lafata i to već u 3. i 6. minuti.

Španjolci, aktualni svjetski i europski prvaci, gostovali u Panami, te su tamošnju reprezentaciju pobijedili s 5-1.

Tri pogotka su Španjolci postigli u prvom dijelu i autori su bili igrači Barcelone - dva je gola zabio Pedro, a jedan David Villa. Recimo i da je dvostruki asistent tom prilikom također bio igrač Barcelone, Andres Iniesta.

Prijateljske utakmice, važniji rezultati:

Rusija - SAD 2-2 (Smolov 9, Širokov 84-11m / Bradley 76, Diskerud 90+4)

Armenija - Litva 4-2 (Manučarjan 7, Mkrtčan 50, Mkhitarjan 56, Ozbilis 72 / Rimkevičius 66, 83-11m)

Kina - Novi Zeland 1-1 (Zhao 30 / Wood 43)

Južna Koreja - Australija 1-2 (Lee Dong-gook 11 / Rukavica 43, Cornthwaite 87)

Gruzija - Egipat 0-0

Bugarska - Ukrajina 0-1 (Kučer 34)

Češka - Slovačka 3-0 (Lafata 3, 6, Dočkal 72)

Saudijska Arabija - Argentina 0-0

UAE - Estonija 2-1 (Al Kamali 31-11m, Mabkhout 70 / Ahjupera 45)

Cipar - Finska 0-3 (Pukki 14, Hetemaj 28-11m, Kolehmainen 86)

Makedonija - Slovenija 3-2 (Tasevski 27, Jahović 41, Ibraimi 51 / Pečnik 49, 63)

Alžir - BiH 0-1 (Svraka 90+2)

Tunis - Švicarska 1-2 (Harbaoui 59 / Derdiyok 39, Shaqiri 90+6)

Izrael - Bjelorusija 1-2 (Damari 19 / Kisljak 45, Balanovič 46)

Turska - Danska 1-1 (Erdinc 69 / Bendtner 65-11m)

Rumunjska - Belgija 2-1 (Maxim 32, Torje 67-11m / Benteke 23)

Švedska - Engleska 4-2 (Ibrahimović 20, 78, 85, 90+1 / Welbeck 35, Caulker 39)

Luksemourg - Škotska 1-2 (Gerson 47 / Rhodes 11, 24)

Nizozemska - Njemačka 0-0

Austrija - Obala Bjelokosti 0-3 (Ya Konan 44, Drogba 61, L. Traore 76)

Gabon - Portugal 2-2 (Mandinda 33-11m, Pocko 69-11m / Pizzi 34-11m, Hugo Almeida 59)

Mađarska - Norveška 0-2 (Nielsen 38, Abdellaoue 79)

Čile - Srbija 1-3 (Henriquez 87 / Marković 23, Đorđević 48, Đuričić 59)

Andora - Island 0-2 (Gudmundsson 15, Sigurjonsson 69)

Lihtenštajn - Malta 0-1 (Caruana 38)

Italija - Francuska 1-2 (El Shaarawy 35 / Valbuena 37, Gomis 67)

Irska - Grčka 0-1 (Holebas 29)

Poljska - Urugvaj 1-3 (Obraniak 64 / Glik 21-ag, Cavani 34, Suarez 66)

Albanija - Kamerun 0-0