BELGIJA - KOREJA 1:0

Vertonghen srušio Korejce, Defour dobio crveni, Belgija ide na SAD!

Piše: Vedran PavičićObjavljeno: 27. lipanj 2014. 02:50

Rasterećeni briga oko plasmana u osminu finala Belgijci su protiv Južne Koreje zaigrali s čak sedam novih igrača u odnosu na početnu postavu protiv Rusije. Zbog ozljeda su pauzirali kapetan Kompany i Vermaelen, a Marc Wilmots je odlučio odmoriti Hazarda, De Bruynea, Witsela, Alderweirelda i Lukakua. Priliku je od prve minute dobio talentirani Adnan Januzaj, 19-godišnjak iz Manchester Uniteda dobro je radio na pripremama, pa je dobio minutažu na velikoj sceni. S druge strane, izbornik Koreje Hong-Myung Bo oslonio se na prokušane snage s brzim Sonom u vrhu napada.

Uvodnih 20 minuta proteklo je bez većih uzbuđenja, Belgijci su bili nešto poduzetniji, ali ne i opasni sve do 25. minute. Tada je Fellaini glavom prebacio loptu do Mirallasa čiji je pokušaj blokiran, ali lopta se idealno odbila za Mertensa koji je promašio nemoguće. S osam metara poslao je loptu visoko preko gola, propisno se osramotio u fantastičnoj prilici.

Korejci su odgovorili nakon točno pola sata igre, iz daljine je snažno tukao Ki, ali Courtois je pokazao zašto je jedan od najboljih vratara svijeta. Ispružio se koliko je dug i odbio loptu u korner. Opasnost za Belgijce nije prošla, nakon ubačaja iz kuta Son je na drugoj vratnici zamalo ugurao loptu u mrežu, Courtois je bio na pravom mjestu, ali Defour je prije njega izbio loptu. Do odlaska na odmor nije bilo zanimljvosti pred vratima jednih i drugih, ali da prvi dio ne završi bez uzbuđenja pobrinuo se neoprezni Steven Defour. Na sredini terena je nagazio Wook Kima, pa ga je australski sudac Williams odmah poslao u svlačionicu. Čudio se belgijski veznjak crvenom kartonu, ali u Brazilu je već bilo nekoliko isključenja zbog sličnih prekršaja pa se sucu ne može ništa prigovoriti.

S igračem više Korejci su u nastavku očekivano preuzeli posjed lopte, ali i dalje su bili suviše jalovi da bi ugrozili belgijska vrata. Lako je Wilmotsova momčad čuvala bod, pa čak i prijetila iz kontranapada. Blizu gola bio je Mertens u 59. minuti, udarcem s 25 metara pokušao je svladati Junga, ali vratar Koreje bio je spreman na pokušaj igrača Napolija. Odmah u sljedećem napadu Son je zamalo iznenadio Courtoisa kada je ubacio s desne strane, a lopta je u visokom luku odsjela na gredi. Sljedećih 15 minuta opet je bilo za zaborav, a onda su Belgijci zapečatili prvo mjesto u skupini. Nakon dugog napada Origi je pronašao prostor za udarac s 18 metara, Jung je odbio loptu na koju je natrčao Vertonghen i lako pogodio mrežu Korejaca.

JUŽNA KOREJA – BELGIJA 0:1 (0:0)

Sao Paulo. Arena Corinthians. Gledatelja: 66000 Sudac: Benjamin Williams (Australija). STRIJELAC: 0:1 Vertonghen (77.)

JUŽNA KOREJA (4-4-2): Jung 6, Yoon 5,5, Hong 5,5, Gwon Kim 5,5, Yong Lee 6, Koo 6, Ki 5,5, Han 5,5 (od 46. Ho Lee 5,5), Chung-Yong Lee 5, Wook Kim 5,5 (od 66. Kyung Kim -), Son 5,5 (od 73. Ji -). Izbornik: Hong-Myung Bo 5,5

BELGIJA (4-2-3-1): Courtois 6,5; Vanden Borre 6, Van Buyten 6, Lombaerts 6, Vertonghen 7; Defour 5, Dembele 6; Januzaj 6 (od 60. Chadli 6,5 ), Fellaini 6,5, Mertens 6,5 (od 60. Origi 6,5 ); Mirallas 6,5 ; Izbornik: Marc Wilmots 6,5

ŽUTI KARTONI: Hong (35.) Dembele (50.), CRVENI KARTON: Defour (45.), IGRAČ UTAKMICE: Jan Vertonghen (Belgija).