YUTAKA/AFLO/PROFIMEDIA Yutaka/aflo/profimedia
SKOK ZA POVIJEST

Legendarni Japanac u 52. godini života osvojio bod u Svjetskom kupu i postavio ‘neoboriv‘ rekord

Piše: Vito TomasObjavljeno: 17. veljača 2024. 11:48

Austrijanac Stefan Kraft, vodeći u ukupnom poretku u skijaškim skokovima, odnio je pobjedu na velikoj skakaonici u Sapporu osvojivši 263 boda. Drugo mjesto zauzeo je Japanac Ryoyu Kobayashi (262,6), dok je treći bio Nijemac Andreas Wellinger (256,9).

Za Krafta je ovo deveta pobjeda ove sezone i 39. u Svjetskom kupu u karijeri. Treće mjesto na vječnoj listi dijeli s Poljacima Kamilom Stochom i Adamom Malyszom, a slijede ga sunarodnjak Gregor Schlierenzauer (53) i Finac Matti Nykänen (46).

Skakaonicu je obilježio povratak legendarnog Noriakija Kasaija. 51-godišnji japanski skijaški skakač još jučer je ispisao povijest kada se preko kvalifikacija plasirao na glavno natjecanje, a danas je osvojivši bod u Svjetskom kupu u šestom desetljeću svog života postavio rekord koji će teško tko ikada uspjeti oboriti. Kasai je rođen 6. lipnja 1972. godine i time je postao prvi natjecatelj u povijesti skijaških skokova s osvojenim bodom nakon 50. rođendana.

Kasai je skokom u prvoj seriji od 90,6 metara dohvatio 28. mjesto i izborio drugu seriju skokova. Na drugom skoku je ipak podbacio skočivši ‘samo‘ 78,6 metara, zauzevši na kraju ukupno 30. mjesto. Posljednji put kada je Kasai osvajao bodove u Svjetskom kupu bilo je 2019. godine kada je na Planici zauzeo 19. mjesto. Kasai je svjetski prvak iz Harrachove iz 1992., a u karijeri je osvajao brojna pojedinačna i timska svjetska i olimpijska odličja i pritom upisao rekordan broj od 571 skoka u Svjetskom kupu.