POIGRALI SE S ZAGREBOM

Josip Sobin odveo Split u regionalnu ligu!

Kapetan je trpao i trpao, bez promašaja (15:15), pritom skakao (11), dodavao (5), krao lopte (5) i blokirao (2) za valorizaciju 54. Apsolutno čudesno, bila je to savršena partija
 Jakov Prkić / Cropix

Split je pobijedio Zagreb, kapetan Josip Sobin odigrao je utakmicu karijere uvodeći svoju momčad u ABA ligu sljedeće sezone. Split će biti treći, fenomenalan je to doseg, potpuno neočekivan prije starta sezone.

Prije utakmice pod krov dvorane na Gripama podignuta je četvrta od planiranih pet zastava koje simboliziraju europske titule splitskog kluba. Ova u čast generacije koja je 1990. godine u Zaragozi drugi put postala europski prvak. Od te generacije gledatelji su sada imali prilike vidjeti Dina Rađu, Gorana Sobina i Zorana Sretenovića.

Zagreb je u utakmicu ušao osjetno hendikepiran, bez Kasuna, Simona, Babića, Mavre i Mašića. Posljednji od njih je doputovao s momčadi, ali zbog obnovljene ozljede nije mogao participirati. I takvi gosti su bolje otvorili utakmicu, u 7. minuti nakon tri trice u nizu ( Markota 2, Šarić) zasvijetlilo je za domaćina izuzetno neugodnih 11:19. Odgovor Splita bio je eksplozivan i obarajući, u samo pet minuta serijom 20:1 preokrenuli su na 31:20. U tim trenucima možda se dvoboj mogao prelomiti, ali trener Žutih Bavčević krenuo je s izmjenama i izgubio se ritam. Zapravo, Zagreb ga je pronašao i u samo dvije minute se vratio u utakmicu (31:30). Na odmor se otišlo sa 41:41, problem Splita bile su tri osobne pogreške kapetana Sobina koji je šutirao 5:5, dok je Brajkoviću sužena rotacija stvarala glavobolju.

Treću četvrtinu, čim ga je Bavčević poslao na teren, obilježio je Sobin. U napadu je nastavio trpati, u obrani odradio lavovski dio posla. Nakon blokade Šarića, natjerao je Mulaomerovića i Markotu da izgube lopte nakon kojih su uslijedili koševi iz kontri. Najviše zahvaljujući kapetanu, Žuti su u posljednjih deset minuta ušli s opipljivih 62:54. Sobin, Vujčić i Dijan su uništili Zagrebovu unutarnju igru, pogodili su 17 od 18 šuteva za dvicu uoči posljednjih deset minuta.

Ako je do tada bio maestralan, kapetan Sobin je svejedno najbolje sačuvao za kraj. Možda zvuči pretjerano napisati da je igrao simultanku, ali je istina da ga nitko iz Zagreba nije znao ni mogao zaustaviti. A kapetan je trpao i trpao, bez promašaja (15:15), pritom skakao (11), dodavao (5), krao lopte (5) i blokirao (2) za valorizaciju 54. Zabio je 13 od 15 koševa Žutih do 35. minute i 77:64. Apsolutno čudesno, bila je to savršena partija kapetana Josipa Sobina. Kapetan Split!

Davor Burazin

SPLIT - ZAGREB 82:70

(25:20, 16:21, 21:13, 20:16)

SPLIT, Dvorana KK Split. Gledatelja 2500. Suci: Herceg, Hordov, Perlić.

SPLIT: Subotić 6 (1:2), Matić, Marinelli, Vujčić 12 (1:3), Babić 9 (3:4), Markulin, Reinholt, Najev, Dijan 11 (1:1), Sobin 32 (2:4), Grgurević 2, Mimica 10 (1:1).

ZAGREB: Mulaomerović 15 (6:8), Mašić, Halilović, Morović, Novačić 8, Markota 21 (1:4), Rančić 5, Prostran, Ožbolt 11 (3:3), Rikić, Šarić 10 (1:2).

ŠUT: Split 35:65, Zagreb 25:60. SLOBODNA BACANJA: Split 9:15, Zagreb 11:17. OSOBNE POGREŠKE: Split 21, Zagreb 17.

SKOKOVI: Split 40 (28+12), Zagreb 25 (19+6).

TRICA: Split 3:16 (Subotić, Vujčić, Mimica), Zagreb 9:31 (Markota 4, Novačić 2, Šarić, Mulaomerović, Rančić).

17. svibanj 2024 23:50