ABA LIGA

Veliki domaći kiks Cibone, Milorad Dodik gledao kako Igokea slavi u Splitu

U 17. kolu regionalne ABA lige košarkaši Cibone izgubili su u Zagrebu od Krke 86-78. To je čak 11. ovosezonski poraz zagrebačkog sastava u ovom natjecanju
 Paun Paunović/CROPIX

Novi kiks Cibone, Zagrepčani su upisali novi poraz u ABA ligi, ovoga puta u Zagrebu je bila bolja Krka sa 86:78. Iako je Cibona u 22. minuti vodila 51:41, iznimno nervozni Davor Kus dobio je dvije tehničke pogreške u četiri minute i Krku vratio u utakmicu.

Gostujuća momčad, iako hendikepirana neigranjem Lučiča, odlaskom Golemca i ozljedom u prvoj četvrtini Ede Muriča zonskom obranom izludila je Cibonine napade, a središnjim pickom Jakova Vladovića i Ciboninu obranu te uz 22 poena Domena Lorbeka upisala veliku senzaciju u Zagrebu.

I jedan od najtežih kiksova Cibone ove sezone. Cibona je u teškom rasporedu ponovno, odlazi na gostovanja u Zadar i Široki, a sve su to, kao i Krka, protivnici s kojima će se boriti za izbjegavanje posljednjeg mjesta na ljestvici.

CIBONA: Kus 8 (2-2), Zubčić 8, Šarić 10 (1-2), Marčinković, Ware, Parker 10 (2-2), Rozić 11 (1-2), Jagodić, Strawferry 8 (1-2), Žižić 10 (8-8), Hamilton 6, Kovačević 7 (0-1).

KRKA: D. Lorbek 22 (5-6), Vladovič 13 (5-6), Rojc 3, Lalič 8, E. Murič 7, Pavič 15 (3-7), Zatezič, Kastrati 4, Ritlop, Klobučar 14 (6-6).

Iscrpljeni Splićani nisu mogli protiv lidera

Splićani nisu uspjeli svladati najbolju momčad lige, gosti iz Aleksandrovca zasluženo su slavili sa 68-60 u čvrstoj utakmici na Gripama.

Vodeća momčad lige mirno je ušla u utakmicu te u početnih nekoliko minuta držala minimalnu prednost zahvaljujući preciznosti s linije slobodnih bacanja. Split je odgovorio dobrom unutarnjom igrom te minus od 9:12 pretvorio u vodstvo 17:12, u toj je seriji šest koševa ubacio Filip Kraljević, a tome je dodao i dvije vrlo atraktivne blokade. Na drugoj strani u utakmicu je odlično ušao Jorović, u prvih 10 minuta ubacio je devet koševa i vratio goste u egal.

Početkom druge četvrtine Igokea je nakratko zatvorila pristup svom košu i povela 25:21, ali Krušlin je s četiri koša u nizu donio poravnanje. Polovinom druge četvrtine obje su momčadi propustile nekoliko napada u nizu, zakazao im je šut sve dok Hammonds nije pogodio tricu za vodstvo Igokee 32:27. Zanimljivo, bio je to posljednji koš iz igre u prvom poluvremenu, do isteka 20. minute u glavnu se ulogu prometnula sudačka trojka predvođena Slovencem Javorom. Dosudili su dvije vrlo dvojbene osobne pogreške Sobinu, a nakon druge pokazali tehničku pogrešku klupi Splita. Publika je negodovala, a Igokea dobila prigodu da nizom slobodnih bacanja stekne osjetniju prednost, ali Dozet nije bio precizan pa su gosti na odmor otišli s prednosti od pet koševa (30:35). Sudačka trojka očekivano je u svlačionicu ispraćena zvižducima, nepotrebno su u drugi plan potisnuli korektnu izvedbu dviju momčadi.

Nastavak je bolje otvorila Igokea, serijom 5:0 gosti su poveli 40:30, dok su Splićani promašili tri zicera. Opet se razigrao Jorović, u kratkom je razdoblju ubacio osam koševa da bi Edwards zakucavanjem i slobodnim bacanjima donio 14 koševa prednosti u 26. minuti, bilo je 36:50. Borbeni Žuti nisu se predali, do isteka treće četvrtine smanjili su zaostatak na osam koševa (44:52), a na početku posljednje dionice i na samo minus 4 (48:52). Niz Splita prekinuo je Jorović "nemogućom" tricom od table, a uz to je Vukušić napravio petu osobnu pa je Jorović dobio i iskoristio dodatno slobodno bacanje. Pogodio je najbolji igrač gostiju zatim još jednu tricu za visokih 48:61 na ulasku u posljednjih pet minuta. Ni to nije bio znak za predaju Žutih, novom su serijom 8:0 došli na minus 5 (56:61) te imali kontru koju nije iskoristio Mimica, točnije odlično ga je blokirao Jorović. Do kraja utakmice Hammonds i Joksimović zaključili su pobjedu najbolje momčadi lige.

SPLIT: Subotić 4, Reinholt, Vujčić 9 (2-2), Kraljević 14 (4-6), Markulin, Krušlin 14 (3-6), Dijan 5 (5-6), Sobin 5 (1-4), Mimica 2, Marinelli, Vukušić 5, Mavra 2 (2-2)

IGOKEA: Adamović , Dozet 4 (2-6) , Jorović 24 (7-7), Komatina 4, Gajović 2, Šulović, Bocka, Brkić 2, Hammonds 9 (2-4), Joksimović 6 (2-2), Edwards 14 (8-10), Štemberger 3

06. svibanj 2024 23:37