PORAZ SOLDINOG KOLNA

Bayern Munich's Franck Ribery (C)celebrates with team mates after scoring against during the German Bundesliga soccer match in Gelsenkirchen April 3, 2010. REUTERS/Johannes Eisele (GERMANY - Tags: SPORT SOCCER) ONLINE CLIENTS MAY USE UP TO SIX IMAGES DURING EACH MATCH WITHOUT THE AUTHORITY OF THE DFL. NO MOBILE USE DURING THE MATCH AND FOR A FURTHER TWO HOURS AFTERWARDS IS PERMITTED WITHOUT THE AUTHORITY OF THE DFL. FOR MORE INFORMATION CONTACT DFL DIRECTLY
 Reuters

U velikom derbiju 29. kola njemačkog nogometnog prvenstva Bayern je pobijedio Schalkea na Veltins Areni s 2-1 i tako se vratio na čelo ljestvice.

- Zabili smo dva prekrasna gola, iskoristili smo svoje prilike i jako sam zadovoljan. Znali smo da će nam biti teško s igračem manje, ali Schalke ima problema kada mora voditi igru. Naša tijesna prednost je srećom bila dovoljna. Uvijek sam govorio da je bitan poredak na kraju sezone, a ne nakon 29 kola. Ali, zadovoljan sam povratkom na vrh, i dalje smo u borbi za naslov na tri fronta (Bundesliga, DFB Pokal i Liga prvaka) i to je nevjerojatno – rekao je Louis Van der Gaal.

Sve najvažnije dogodilo se već u prvom poluvremenu, u njemu su postignuta sva tri gola, a i crveni je karton zaradio Hamit Altintop. No, krenimo redom.

Vodeći je gol na utakmici zabio Franck Ribery u 25. minuti. Pucao je Ribery prizemno u sam desni kut vratara Manuela Neuera i zabio svoj četvrti ovosezonski gol s nekih 12-ak metara, a prethodno mu je asistirao Bastian Schweinsteiger.

Drugi je gol Bayern postigao već iz sljedećeg napada. Pogrešku Schalkeove obrane iskoristio je Altintop, gurnuo Olića u priliku, a hrvatski je reprezentativac sjajno uočio Thomasa Müllera u trku na drugoj vratnici i idealno mu servirao loptu za 2-0.

Schalke je uspio smanjiti u 31. minuti golom Kevina Kurnyja (18. gol) glavom nakon asistencije Rafinhe s lijeve strane, ali više od toga nije uspio, iako je već od 41. minute igrao s igračem više nakon isključenja Altintopa. Ivica Olić odigrao je za Bayern do 70. minute kada ga je zamijenio Gomez, a prilikom izlaska s travnjaka je pogladio po glavi reprezentativnog kolegu u redovima Schalkea Ivana Rakitića (odigrao svih 90 minuta). Danijelu Pranjiću Bayernov je trener Louis van Gaal ukazao priliku od 68. minute kada ga je uveo umjesto Francka Riberyja.

Bayer Leverkusen doživio je i treći uzastopni poraz na gostovanju kod Eintrachta (3-2) u Frankfurtu i tako vjerojatno ispao iz utrke za naslov prvaka. Poveo je Eintracht udarcem Selima Tebera iz jedanaesterca u 28. minuti, najbolji strijelac lige Stefan Kießling je dvama golovima (ukupno 18 ove sezone) donio "apotekarima" vodstvo, ali već u četvroj minuti drugog dijela gosti ostaju s igračem manje nakon isključenja Daniela Schwaaba. Brojčanu nadmoć domaćini su sjajno iskoristili i golovima Caia i Franza (u 89. minuti) osvojili sva tri boda.

U ostalim utakmicama 2-1 domaće pobjede ostvarili su Stuttgart i Borussia Dortmund. Tako je Stuttgart preokrenuo 1-0 zaostatak iz prvog dijela protiv Borussije Mönchengladbacha i na kraju slavio golovima Rumunja Cipriana Marice i Srbina Zdravka Kuzmanovića.

Borussia je pobijedila Werder golovima Kevina Großkreuzta i Nevena Subotića, a poraz je bremenskom sastavu uspio tek ublažiti Aaron Hunt.

Na kraju spomenimo tek remi Freiburga s Bochumom 1-1 u kojem je hrvatski nogometaš Mensur Mujdža odigrao svih 90 minuta, dok je njegov suigrač Ivica Banović odgledao utakmicu s klupe.

Nogometaši berlinske Herthe slavili su pobjedu 3-0 u gostima kod Kölna hrvatskog trenera Zvonimira Solde, u posljednjoj subotnjoj utakmici 29. kola njemačkog prvenstva.

Soldina momčad nastavlja potvrđivati činjenicu da joj puno bolje leže gostujući nastupi. Na svom RheinEnergie stadionu je Köln pretrpio već osmi poraz ove sezone, te ostao na učinku od samo 11 bodova (dvije pobjede), sada iz 15 nastupa, dok je u 14 gostujućih utakmica utržio vrlo dobrih 20 bodova uz pet pobjeda i samo četiri poraza.

Dvostruki strijelac za Herthu bio je Raffael, u 25. i 45. minuti, a konačnih 3-0 za goste postavio je Cicero u 75. minuti.

Domaći sastav igrački nije igrao podređenu ulogu ali, za razliku do gostiju, nije iskoristio niti jednu od nekoliko dobrih prilika. Köln je dvoboj završio s dvojicom igrača manje na terenu. Mohamad je u 73. minuti dobio izravni crveni karton, a Tošić u 87. drugi žuti.

Herthi je ovo druga uzastopna uvjerljiva gostujuća pobjeda u nizu, nakon što su dvije runde ranije deklasirali Wolfsburg pred njegovim navijačima s 5-1. Bez obzira na to, Hertha će jako teško sačuvati prvoligaški status, jer je još uvijek posljednja na ljestvici s 22 boda. Köln je 13. s devet bodova više.

Bundesliga, 29. kolo:

Borussia Dortmund – Werder Bremen 2-1 (Großkreutz 9, Subotić 22 / Hunt 65)

Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen 3-2 (Teber 28-11m, Caio 62, Franz 89 / Kießling 33, 46)

Freiburg – Bochum 1-1 (Cisse 18 / Dabrowski 23)

Nürnberg – Mainz 2-0 (Frantz 14, Choupo-Moting 40)

Schalke – Bayern München 1-2 (Kuranyi 31 / Ribery 25, Müller 26)

Stuttgart – Borussia Mönchengladbach 2-1 (Marica 66, Kuzmanović 83 / Reus 34)

Köln – Hertha 0-3 (Raffael 25, 45, Cicero 75)