BITI ILI NE BITI

Kakva rapsodija hrvatskih rukometaša! Kauboji torpedirali Norvežane i izborili put u Rio!

Unatoč ogromnom pritisku i činjenici da su naši u Herningu u prve dvije utakmice pokazali blijedo izdanje, Duvnjak, Kopljar u suigrači su protiv Norveške pokazali pravo lice
 Ante Čizmić / EPH

Nakon što su izgubili od Danske i pobijedili Bahrein, igračima Željka Babića je ogled s Norveškom bio “biti ili ne biti” za odlazak na “karneval” u Rio de Janeiro. Unatoč ogromnom pritisku i činjenici da su naši u Herningu u prve dvije utakmice pokazali blijedo izdanje, Duvnjak, Kopljar u suigrači su protiv Norveške pokazali pravo lice, doslovno su briljirali u prvom dijelu utakmice i izborili odlazak na OI. Tako je Sydney 2000. i tadašnji olimpijski turnir ostalo jedino natjecanje tijekom 25-godišnje hrvatske rukometne samostalnosti koje je prošlo bez sudjelovanja hrvatskih rukometaša.

Kako je s pravom i logično bio nezadovoljan učinkom u prve dvije utakmice, Babić je posegnuo za dvije moguće zamjene te je iz kvinteta koji je imao na tribinama u zapisnik stavio Luku Šebetića i Ivana Sliškovića kojeg je štedio zbog lakše ozljede. Ako je i zaključio da je nezadovoljan Igorom Karačićem (i sam igrao ozlijeđen), čudno je da je na tribinu poslao potentnog Stipu Mandalinića. No, to je posao za koji je Babić izabran i plaćen. Babićev prvi izbor opet je bila 5-1 obrana s Duvnjakom naprijed, startao je sa Stevanovićem na vratima i Buntićem u napadu te Kopljarem u obrani. Potvrdilo se to kao odličan izbor nakon što je Stavanović obranio četiri zicera u samo četiri minute dok su Čupić i Buntić, a zatim i Mamić zabili za 3-0. Nigdje ni traga nije bilo one Norveške, koja je dan ranije “plesala rukomet” protiv Danaca. Nova Čupićeva dva gola, prvi nakon odličnog asista Mamića, drugi iz kontre, dovele su do ogromnih 5-0 i time-outa očajnog norveškog izbornika Bergea.

Niti to nije pomoglo iako je O’Sullivan zabio prvi gol za suparnike, no dio svog bogatog “repertoara” pokazali su Duvnjak i dvaput Buntić od čega jednom odličnim “frkom” za fenomenalnih 8-1.

Naši su u napadu igrali promjenjivo, bilo je pogrešaka, kao što je Čupićev zapucani sedmerac, no fenomenalni Stevanović na vratima naprosto je izludio Norvežane, skidao je doslovno sve sve do ogromne prednosti 13-4. Nisu to bili isforsirani udarci iz daljine, nego klasične čiste situacije pa je 10. obranu upisao već u 20. minuti. Naprosto nevjerojatno, teško se sjetiti kad je bilo koji hrvatski vratar imao takav učinak, a isto tako kad je reprezentacija za samo jedno poluvrijeme uspjela “samljeti” suparnika jakog kao što je Norveška (14-7).

Naši su u nastavku nastavili trošiti vrijeme dugim napadima čuvajući veliku prednost, i dalje su griješili, no i dalje je gotovo nesavladiv bio Stevanović. Samo ga je Jondal iz sedmeraca uspijevao probiti, sve je drugo skidao.

Nakon uvodnih minuta drugog dijela dodatno je zaškripalo u napadu, Horvat i Štrlek promašili su sedmerce pa je Duvnjak preuzeo odgovornost zabivši dvije “bombe” izvana, no rezultat se ostao kretati između sedam i šest prednosti za Babićeve igrače, nikako da se ode na potpuno sigurnu distancu. Ušao je nakon toga u igru prvi puta na turniru i Šebetić, zabio je četiri puta u nizu i dalje je ipak sve bila rutina.

Hrvatska - Norveška 27-21

Jyskebank Boxen

HRVATSKA: Stevanović - Štrlek, Horvat - Marić - Slišković, Duvnjak, Šebetić

Klupa: Pešić, Pavlović, Čupić, Kozina, Mandalinić, Gojun, Mamić, Karačić, Cindrić, Kopljar, Buntić (Ivić, Mihić, Brozović).

Izbornik: Željko Babić

NORVEŠKA: Erevik - Jöndal, Björnsen - Myrhol - E.L. Hansen, Sagosen, Reinkind

Klupa: Christensen, Lindboe, Kristensen, Gullerud, Överby, O’Sullivan, Rambo, Mamelund, Hykkerud.

Izbornik: Christian Berge

Prijenos uživo:

Utakmica je završila, Hrvatska je na OI!

57' - Zabija sada Marić sa crte.

53' - Posljednjih pet šest minuta igra se gol za gol, što svakako odgovara Hrvatskoj s obzirom na visoko vodstvo.

51' - Simultanka Luke Šebetića. Gullerud uzvraća

50' - Raspucao se Šebetić, zabio je svoj treći gol na susretu. Norvežani su uzvratili iz sedmerca preko Jöndahla.

48' - Horvat zabija s krila.

46' - Topčina Šebetića. Udarac je proparao mrežu brzinom od 102 km/h.

45' - Novi zicer skinuo je Stevanović.

44' - Sagosen zabija dalekometnim udarcem i vraća Norvešku na minus 6.

43' - Opet je prizemnim udarcem norveškog vratara probušio Duvnjak.

42' - Sada se igra gol za gol. Duvnjak za Hrvatsku i Myrhol za Norvežane.

40' - Čupić sada nije uspio zabiti sedmerac, a Sagosen zabija na drugoj strani.

35' - Treći gol za Duvnjaka, a na drugoj strani uzvraća Myrhol.

34' - Sljedeći napad opet ista scena, Stevanović brani Rambu.

33' - Stevanović brani udarac Ramba, a Horvat zabija.

32' - Nova obrana Stevanovića, ali Norvežani nastavljaju napad jer im se lopta odbila u ruke.

31' - Započelo je drugo poluvrijeme. Odmah je isključenje zaslužio Duvnjak, a sedmerac zabija Jöndahl.

Poluvrijeme:

30' - Kraj prvog poluvremena. Hrvatska na odmor odlazi sa sedam golova prednosti.

29' - Norvežani zabijaju preko Björnsena s igračem više.

28' - Iz užasno teške situacije sada je zabio Kozina.

27' - Jöndahl sada zabija iz sedmerca za plus osam Hrvatske.

26' - Ovo se zaista rijetko viđa. Stevanović je skupio novu obranu. U 26. minuti Hrvatska je primila svega četiri gola.

24' - Buntić zabija za plus 9. Čudesno prvo poluvrijeme Hrvatske!

23' - Štrlek nalazi put do mreže, a potom nova obrana Stevanovića koji je zaustavio udarac Myrhola.

21' - Deveta obrana Stevanovića. Hrvatski vratar u dosadašnjem je dijelu susreta obranio 75% upućenih udaraca prema vratima.

19' - Nema prolaza kraj Stevanovića. Sjajni hrvatski vratar brani gotovo sve upućeno prema njegovom golu.

18' - Nova sjajna obrana Stevanovića i isključenje za Norvešku u sljedećem napadu.

17' - Norvežani su propustili zabiti iz sedmerca, a za Hrvatsku zabija Mamić.

15' - Promašio je sada Čupić čisti zicer, a Norvežani zabijaju preko Jöndala.

13' - Zabili su Björnsen, pa Štrlek. Hrvatska igra sjajno.

10' - Buntić sada posprema odbijanac za nevjerojatnih 7:1.

9' - Zabija Duvnjak, a Stevanović skuplja već šestu obranu.

8' - Prvi gol za Norvešku preko O'Sullivana.

6' - Zabio je Mamić, pa je već petu obranu skupio Stevanović! Na drugoj strani zabija Čupić.

5' - Nevjerojatne dvije obrane Stevanovića!

4' - Buntić je zabio za 2:0.

3' - Sjajna obrana Stevanovića. Propušteni napad Hrvatske, pa druga obrana sjajnog Stevanovića.

1' - Započela je utakmica. Udarac Mamića zaustavlja vratnica, ali iz sedmerca zabija Čupić.

Kako bismo novi Jutarnji.hr učinili još boljim, bržim i modernijim, tijekom perioda transformacije do 6. svibnja paralelno ćete ga moći pratiti na dvije adrese – stari portal nalazi se na adresi Jutarnji.hr, a novi na novi.Jutarnji.hr.
Na novom se portalu promjene događaju svaki dan stoga popunite upitnik na dnu stranice ili kliknite na link i napišite nam svoje mišljenje kako bismo portal što bolje prilagodili upravo vama!

18. svibanj 2024 02:20