REUTERS/Antonio Bronic / REUTERS
NAKON SPEKTAKLA

I DA JE HRVATSKA OSVOJILA 'SVJETSKO PRVENSTVO' NE BI BILA PRVA U SVIJETU Argentina slavljem u Areni zasjela na tron, a evo gdje su Čilić i društvo

Piše: HinaObjavljeno: 28. studeni 2016. 18:59

Tenisači Argentine su se zahvaljujući trijumfu u Areni Zagreb i pobjedi nad Hrvatskom 3-2 za svoj prvi naslov pobjednika Davis Cupa popeli i na čelno mjesto ljestvice najboljih teniskih reprezentacija, postavši osma momčad koje je došla do prvog mjesta otkako je 2001. godine uveden sustav rangiranja.

Dosadašnji najbolji plasman Argentinaca bio je drugo mjesto, koje su držali i uoči finala u Zagrebu. Argentinci su na vrhu Davis Cup ljestvice zamijenili prošlogodišnje pobjednike, reprezentaciju Velike Britanije, koja će 2016. godinu završiti kao drugoplasirana, a na treće se mjesto probila Hrvatska.

Naši su tenisači uoči finala bili na petom mjestu, a čak i da su po drugi put u povijesti osvojili Davis Cup ne bi uspjeli s prvog mjesta skinuti Veliku Britaniju.

U Davis Cupu se bodovi osvajaju samo za pobjede, a računaju se rezultati ostvareni kroz razdoblje od posljednje četiri godine, s time da se za svaku godinu, osim aktualne, vrijednost osvojenih bodova umanjuje za po 25 posto.

Australija je bila prva reprezentacija koja je zauzimala čelno mjesto Davis Cup ljestvice, kad je prvi put objavljena u prosincu 2001. godine. Nakon Australaca, a prije Argentinaca, do svjetskog trona uspinjali su se Francuska, Španjolska, Hrvatska, Rusija, Češka i Velika Britanija.