VUKOVI PROIGRALI

Vujčić i društvo na Gripama srušili Cedevitu, Cibona nakon tri godine pobijedila Partizan!

U utakmici 3. kola ABA lige košarkaši Cibone pobijedili su Partizan s 80-72, a na Gripama su splitski žuti savladali Cedevitu sa 74-71
 Ronald Gorsic / CROPIX

Ovacije Maljkoviću, pljesak Babiću, ali na parketu Split nije imao namjeru popustiti Cedeviti u hrvatskom derbiju ABA lige. Niti slučajno. Cedevita jest ukupni favorit ove lige, ali na Gripama samo je jedan favorit. Samo Split. Tako se Split postavio, tako je Split odigrao.

Fantastična obrana Žutih priječila je Cedevitu da se razigra, baš svi splitski igrači bili su razigrani i kuražni. Krajem prve dionice Split je preuzeo vodstvo (16:15) i onda ga krenuo podizati. U 14. je bilo 26:19 nakon skoka u napadu i ubačaja Sobina, u 16. Krušlin je atraktivnim zakucavanjem nakon asistencije Vujčića prvi put omogućio Žutima dvoznamenkastu prednost (31:21). Maljkovića niti to nije pomaklo s klupe, mirno je sjedio i promatrao, pa i kad je semafor pokazivao zabrinjavajućih 40:25 za Cedevitu. Ipak, sa sedam uzastopnih koševa gosti su zaključili poluvrijeme, bilo je za njih prihvatljivih 40:32. Prvih 20 minuta obilježila su dva centra, Vujčić (13) s jedne i Andrić (14) s druge strane. Vujčićeva ispomoć bila je obilatija, pa je i prednost Splita bila vrlo pristojna.

S još četiri koša na otvaranju treće Cedevita je ostvarila seriju 11:0 i vratila se u utakmicu (40:36). Split se nije dao zbuniti, u 24. je opet imao 46:37, ali Wright je s četiri koša na samom isteku napada opet doveo Cedevitu u egal. Bila je to najava potpunog preokreta, jer su Splitu počele curiti lopte s obruča, zastoj je bio evidentan. Tricom Šuputa (48:50) gost je preuzeo vodstvo. Gotovo izjednačeni (55:56) rivali su ušli u posljednjih deset minuta.

Deset napetih minuta. Uzbudljivih minuta. Vaga je jedan trenutak išla na stranu Žutih, već u drugom pretezala je na stranu Cedevite. Nešto opipljivije Split se odlijepio koprodukcijom Subotić - Vujčić za 72:69, pa je Vujčić zalijepio bananu Bilanu na ulazu u završnih 60 sekundi, a Subotić "floaterom" postavio 74:69. Još je Wright smanjio na 74:71, Vujčiću ispala trica na nevjerojatan način, ali prilike za izjednačenje promašio je Šuput. Klupsko žute radosti bilo je neopisivno, tvrđava Gripe ostaje neosvojiva za Cedevitu. Još uvijek nije dobila u Splitu. Kad će, ne zna se.

Split - Cedevita 74:71

(20:17, 20:15, 15:24, 19:15)

Split - Dvorana na Gripama.Gledatelja 2200. Suci: Radović (Hrvatska), Rutešić i Dragojević (oba Crna Gora).

Split: Subotić (8), Vujčić (21), Kraljević (6), Markulin, Krušlin (8), Dijan, Sobin (8), Mimica (10), Vuković, Marinelli (2), Vukušić (11), Jukić.

Cedevita: Car, Rogić, Wright (14), Šuput (10), Babić (3), Andrić (20), Suton (2), Bilan (6), Ilijevski (2), Gelabale (12), Green, Baždarić (2).

Prva pobjeda Cibone u ABA ligi!

Cibona nije slavila nad Partizanom od siječnja 2010, gotovo će i tri godine od tada, a u međuvremenu je ubilježno čak pet poraza od crno-bijelih. Do subote, kad se u zadnjih deset minuta uprizorio Andrija Žižić, koji je sa 14 poena u zadnjoj četvrtini (od 18 Ciboninih) bio jezičac na vagi za pobjedu u vrlo nervoznoj utakmici. Cibona je tako nakon dva startna poraza upisala prvu pobjedu u sezoni. Partizan nije dojmljiv, ali tko će to pamtiti. Bodove da, dapače.

U Draženov dom stiglo je tri tisuće navijača. Dule Vujošević sjeo je na novinarska mjesta, a Cibona je otvorila utakmicu poput prethodne dvije. Dominacijom. Posebni pečat toj igri davao je Tweety Carter, koji je razbio nervozu s dvije pogođene trice, no već u petoj minuti morao je, kod 11:4, zatražiti izmjenu. Držao se za prepone. Ipak, Vukovi su imali i 15:5 nakon toga, a agresivnost obrane držao je DJ Strawberry koji ukrao četiri lopte u prvom dijelu.

Partizan se od 22:13 u osmoj minuti vratio, ponajviše preko Lučića i Bertansa do prihvatljivih 22:18 na koncu prve četvrtine. Razlog je bila priznata trica Branislava Đekića s istekom vremena, sporna, jer je na semaforu ostalo samo tri desetinke, a za to vrijeme nije moguće izvesti šut. No, Sašo Pukl je priznao...

Bio je to samo dodatni začin nervoznoj utakmici, u koju se uklopili i neuvjerljivi suci, koji su kao alibi izbarali kriterij da sude baš svaki kontakt. Cibonina visoka linija imala problema, Žižić i Zubčić s po tri faula, posebno. Cibona je na odlasku na odmor držala prednost (46:42) zato jer ju je služio napadački skok, Tomo Zubčić je skinuo četiri lopte pod suparničkim obručem, usput je stavio 13 za prvi dio. Cibona je imala prednost, a činilo se i šansu, jer Partizan je bio sve samo ne uvjerljiva momčad; stranci Gordon (nakrcan penalima, čak tri za pet uvodnih minuta) te Thomas praktički nevidljivi.

Nastavak je otvorio Ware tricom, a i Strawberry je osim obrane, počeo davati i u napadu. Cibona je stisnula u obrani, stao je Lučić, pa su uoči posljednje četvrtine Vukovi otišli na 62:54. Što je bila zanimljiva prednost za minute odluke.

A njih je sjano otvorio Andrija Žižić, koji je odveo Cibonu na 66:54, osam minuta do sirene. No, Saša Pukl je na šest minuta do konca zbog širenja ruku dao tehničku Hrvoju Kovačeviću, a Vladimir Lučić je s četiri poena spustio Partizan na 66:62, Musli s bacanjima i na 66:64. Nakon Žižićevih pogođebih bacanja, DJ Strawberry je ukrao novu loptu za Ciboninu kontru, usput zabio i zaradio nesportsku grešku, a kad je Žižić ubacio za 78:64, na manje od dvije i pol minute do kraja, bio je to signal da su Vukovi praktički upisali prvu pobjede u novoj sezoni ABA lige. Bio je to, usput, dvanaesti poen Andrije Žižića za sedam i pol minuta posljednje četvrtine. Žižić je bio junak ove pobjede, do konca je stavio 20 poena. Pobjede koja će Vukovima olakšati sljedeće dane...

CIBONA - PARTIZAN 80-72

(22:18, 24:24, 16:12, 18:18)

ZAGREB - Dvorana Dražena Petorvića. Gledatelja 3.000. Suci. Pukl (Slovenija, Boltauzer (Slovenija) i Obradović (BiH).

CIBONA: Kus 1 (1-2), Zubčić 13 (9-10), Mašić 8, Carter 6, Marčinković 2, Ware 3, Rozić 2, Jagodić 3 (3-4), Strawberry 13 (1-4), Žižić 20 (6-6), Hamilton 7 (1-2), Kovačević 2 (2-2).

PARTIZAN: Thomas 3 (1-2), Milutinov, Westermann 7 (1-2), Lučić 25 (11-11), Milosavljević 8 (3-4), Bogdanović 2, Musli 9 (3-4), Čakarević, Đekić 3, Gordon 6, Anđušić, Bertans 9 (2-4.

20. travanj 2024 03:43