TROJE MRTVIH U ČAZMI

Cijeli grad tuguje za Blankom, Dragecom i Sevdahom: ‘Moja teta je samo o unučicama pričala...‘

Nakon što su u četvrtak otišli na posao u Drvnu industriju Čazma, kućama i obiteljima nisu se vratili

Blanka Kajfeš, Dragutin Ferenčak i Sevdaha Jurčić

 MojPortal.hr
Nakon što su u četvrtak otišli na posao u Drvnu industriju Čazma, kućama i obiteljima nisu se vratili

Sevdaha Jurčić (59), Blanka Kajfeš (59) i Dragutin Ferenčak (65) svoju mirovinu nisu dočekali. Nakon što su jučer otišli na posao u Drvnu industriju Čazma, kućama i obiteljima nisu se vratili. Radno mjesto koštalo ih je života, piše MojPortal.

Umjesto uživanja u zlatnim godinama koje su bile ispred njih, troje Čazmanaca žrtve su nezapamćene tragedije koja je potresla čazmanski kraj. Podsjetimo, 59-godišnja radnica smrtno je stradala na mjestu nesreće u četvrtak oko 14,30 sati, kada je došlo do eksplozije i požara u jednom od silosa u sklopu Drvne industrije Čazma.

image

Mjesto nesreće

Damir Krajac/Cropix
image

Mjesto nesreće

Damir Krajac/Cropix

No, život je na kraju izgubilo i još dvoje radnika koji su s teškim opeklinama jučer poslijepodne helikopterima Hitne medicinske službe prebačeni na liječenje u Zagreb. Unatoč nadljudskim naporima svih medicinskih djelatnika, Blanka i Dragutin, podlegli su teškim ozljedama. U eksploziji je ozlijeđen i 24-godišnji radnik koji je prevezen u bjelovarsku bolnicu.

Malo je reći kako je cijeli čazmanski kraj zavijen u crno, no najteže je obitelji i najbližim prijateljima.

Željka Blažeković Jurić, inače predsjednica KUD-a Graničar Čazma, poznavala ih je sve. Smogla je snage i kroz suze ispričala koliko ju je pogodio jučerašnji tragični gubitak tete Sevdahe i još dvoje Čazmanaca.

Majstor Dragec

- Teta Sevdaha, inače sestrična od moje mame, bila je rođena Čazmanka koja se udala u Bojanu. Ondje je i sada živjela. Blanka se pak, zajedno sa suprugom u Čazmu doselila iz okolice Ivanske.

image

Dragutin Ferenčak

MojPortal.hr
image

Blanka Kajfeš

MojPortal.hr
image

Željka Blažeković Jurić (lijevo) i Sevdaha Jurčić (desno)

MojPortal.hr

Dragutin je rođen u Mikleušu, a živio je s obitelji u Čazmi, priča nam Željka i dodaje kako je Blanka bila aktivna članica KUD-a Graničar. Sevdaha je pak, u mlađim danima također sudjelovala u aktivnostima kulturno-umjetničkog društva.

- Dragutina svi u Čazmi jako dobro znaju kao Drageca, dobrog majstora koji je svima volio pomoći. Svi su oni iza sebe ostavili neutješne članove obitelji. Sevdaha je osim bolesnog supruga, iza sebe ostavila sina Gorana i snahu Mariju. Imala je dvije unučice, Evu i Ivu, o kojima je neprestano pričala. Nisu ju zvale „baka“, ona je bila njihova Daša, kroz suze priča Željka.

Snaha Marija, nastavlja Željka dalje, kao djevojčica je ostala bez majke, nedavno joj je preminuo i tata, a Sevdaha joj je bila, ne samo svekrva, već druga majka.

image

Mjesto nesreće

Damir Krajac/Cropix

- Sevdahu je moja mama othranila. Živjela je s nama u kući otkako je imala dvije godine. Pamtim samo dobro o njoj, samo pozitivne stvari. U Drvnoj industriji Čazma radila je 24 godine, uz manje prekide, priča Željka.

Blanka je, pak, iza sebe ostavila supruga koji je bio branitelj i koji je ranjen u ratu.

Požar i prije dvije godine

Inače, prije dvije godine, također je došlo do požara u silosu DI Čazma, no tada se zapalio drugi silos koji se nalazio na visini pa nije bilo ljudskih žrtava. Potvrdila je to za MojPortal gradonačelnica Čazme, Valentina Čanađija koja je proglasila ponedjeljak Danom žalosti u Čazmi.

Kako doznaju, škola u Čazmi grijana je putem toplovoda iz Drvne industrije Čazma. Hoće li sada, s obzirom na situaciju, i dalje funkcionirati taj projekt, zasad se ne zna.

image

Mjesto nesreće

Damir Krajac/Cropix
image

Mjesto nesreće

Damir Krajac/Cropix

Jedna od prvih osoba koja se na mjestu nesreće jučer zatekla, bio je Ivan Beljan.

- On je među prvima pomagao i gasio požar, kazala je Čanađija koja nije upoznata koje točno radno mjesto ima Beljan u Drvnoj industriji Čazma.

Budući da su iz više izvora saznali kako je Beljan bio zaposlen u održavanju silosa, pokušali su ga kontaktirati i provjeriti tu informaciju, no nije im se javljao na pozive niti odgovarao na poruke.

Velik rizik u silosima

Osoba dobro upoznata s funkcioniranjem silosa, kazala je za MojPortal kako je kogeneracijsko postrojenje u Čazmi napravljeno još za vrijeme bivšeg direktora.

- Imali su problema sa zbrinjavanjem piljevine. Pa su u smislu ekološki učinkovitog djelovanja, realizirali kogeneracijsko postrojenje s kotlom. On je izvor topline za osnovnu i srednju školu u Čazmi. Jer su škole i dvorana povezane s toplovodnim sustavom s DI Čazma - priča im sugovornik i dodaje kako postoji velik rizik ako se s prašinom, brašnom ili u ovom slučaju, piljevinom, ne postupa ispravno.

image

Mjesto nesreće

Damir Krajac/Cropix

- Silosi, ako nisu adekvatno održavani, mogu lako izazvati eksploziju razornog karaktera. Stvori se flud zraka i prašine. Što se točno dogodilo u Čazmi jučer, moraju otkriti stručnjaci. U svakom slučaju, nešto je gadno pošlo po zlu. Takva postrojenja su visokog rizika i njima moraju rukovoditi stručne osobe, moraju se održavati - zaključuje njihov sugovornik.

Dodajmo, istraga koju vodi zamjenik županijskog državnog odvjetnika u suradnji sa stručnim timom Centra za forenzička istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“, kao i uz stručnu pomoć policijskih službenika PU Bjelovarsko-bilogorske, nastavlja se danas, 13. lipnja, kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog događaja, prenosi MojPortal.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
04. srpanj 2025 19:28