VLADA NAPOKON UVODI POTICAJE ZA PODUZETNIKE

Uložili ste 3 milijuna eura i zaposlili 15 ljudi? 10 godina ste bez poreza na dobit

Nakon objavljivanja poreznog “stupa srama”, disciplinske mjere koju su mnogi poduzetnici odmah nazvali antipoduzetničkim i antiinvesticijskim činom, Vlada je odlučila predstaviti novi dugoročni program koji bi trebao zainteresirati poduzetnike za pokretnje investicijskog ciklusa.

Za dužnike - ništa

Riječ je o Zakonu o poticanju investicija i unaprjeđenja investicijskog okruženja, kojemu je prvenstveni cilj zaustaviti rast nezaposlenosti i potaknuti one poslodavce koji već godinama nisu otvorili novo radno mjesto da to učine, na način da im se umanje ili čak u potpunosti otpišu porez na dobit i carinska davanja te daju pozamašni porezni poticaji, kao i poticaji za kapitalne troškove i usavršavanje zaposlenika.

Ministar poduzetništva Gordan Maras kaže kako ovaj zakon nema veze sa stupom srama, ali priznaje da očekuje kako će mnogi dužnici koji žele do ovog državnog novca morati vratiti dugove ili dogovoriti reprogram s državom.

- Porezne dugove će rješavati Porezna uprava Ministarstva financija pa tako do iduće godine, kada očekujem maksimalni interes za ove poticaje, dužnika više neće biti. Naravno da sve mora biti u skladu sa zakonima, pa tako te poticaje neće moći dobiti netko tko je dužan velike novce i ne zna kako ih vratiti. U obzir ne dolaze ni oni poslodavci koji se nisu udostojili niti javiti poreznoj upravi - poručio je Maras.

Ističe kako bi ovaj Zakon, ako uredno prođe izglasavanje u Saboru, mogao stupiti na snagu već početkom listopada. A novi poticaji su vrlo primamljivi. Ako poslodavac odluči uložiti do milijun eura i uz uvjet da zaposli najmanje pet osoba, država će mu u narednih 10 godina naplaćivati samo polovicu poreza na dobit. Ukoliko uloži 1 do 3 milijuna eura i zaposli minimalno 10 radnika, porez na dobit se smanuje za 70 posto. U potpunosti će biti oslobođen plaćanja poreza na dobit u idućih 10 godina ukoliko investicija bude veća od 3 milijuna eura i pod uvjetom da zaposli barem 15 ljudi.

Radnici ili modernizacija

Podnositelju prijave za korištenje poticajnih mjera, odnosno poduzetniku, država će odobriti porezne poticaje i bez otvaranja novih radnih mjesta, ali uz uvjet da provodi modernizaciju tehnološkog procesa pogona. Osim umanjenja poreza na dobit, država će za svako novo radno mjesto poslodavcima dati poticaje u iznosu od 3000 do 9000 eura, ovisno o tome je li stopa nezaposlenosti u određenoj županiji manja od 10 posto, od 10 do 20 posto, ili veća od 20 posto.

Bez carine na opremu

Vlada namjerava poduzetnike potpuno osloboditi i carina na uvoz opreme namijenjene novim investicijama.

No, da bi zaslužili sve te poticaje te otpise poreza opisane u prijedlogu Zakona - koji će u Vladu po hitnoj proceduri obzirom na, kako piše u uvodu, “tešku gospodarsku situaciju uzrokovanu svjetskom financijskom krizom i potrebom za poticanje investicija” - poduzetnici će se morati pridržavati strogih pravila. Minimalno razdoblje očuvanja investicijskog projekta je pet godina za velike poduzetnike, odnosno tri godine za male i srednje. Za provedbu zakona u državnom proračunu je već izdvojeno 15 milijuna kuna iz kase Ministarstva gospodarstva i Ministarstva poduzetništva i obrta, a iduće godine će biti izdvojeno barem dvostruko više.

Tko otpusti radnika, vraća sav novac, i to s kamatama

Neodgovorni poslodavci koji će u ovom Zakonu možda vidjeti dobru priliku za ugrabiti što više novca, a zatim kriomice raditi što ih je volja, bit će razočarani. Da bi spriječila iskorištavanje ovih mjera, Vlada je pripremila kontrolne mehanizme, velike novčane i druge kazne. Osim vraćanja svog novca stečenog kroz poticaje zajedno s kamatama ukoliko poslodavac odluči otpuštati radnike radi uštede, kaznit će se i novčano, od 100.000 do 1,000.000 kuna, ako ne podnese godišnje pisano izvješće o korištenju poticajnih mjera nadležnom Ministarstvu financija.

Osim što mora očuvati jednak broj radnih mjesta koja je imao u trenutku podnošenja prijave, mora, naravno, i uredno plaćati sve poreze i druge obveze.

Prioritet su mladi do 29 godina te poticaji za mikropoduzetnike

Vlada je pri izradi zakona o poticanju investicija i povezanom poticanju zapošljavanja uz usavršavanje dala prioritet mladim ljudima. Tako će poslodavci moći zaposliti i osobe bez zanimanja do 25 godina starosti koje nisu prijavljene u evidenciju nezaposlenih, zatim mlade do 29 godina starosti sa srednjom, višom ili visokom stručnom spremom ili koje su se prijavile na burzu rada u roku od 30 dana od dana diplomiranja. Moći će se zaposliti i osobe bez zanimanja nakon završetka osnovne škole, ali pod uvjetom da nisu starije od 29 godina. Država će osigurati i bespovratne potpore za usavršavanje zaposlenika. Prvi put se uvode i poticaji za mikropoduzetnike, odnosno one koji imaju maksimalno deset zaposlenih. Za investicije od minimalnih 50.000 eura stopa poreza na dobit će im se umanjiti za 50 posto u razdoblju do pet godina od godine početka investicije, uz uvjet otvaranja najmanje tri nova radna mjesta, i to unutar godine dana od početka investicije.

Ukoliko obrtnik ili vlasnik tvrtke odluči uložiti taj ili veći iznos unutar pet godina, uz otvaranje radnih mjesta, dobit će 3000 do 9000 eura, ovisno o tome hoće li zaposliti samo tri ili više radnika. Do ovih obilnih potpora će, naravno, moći i veliki investitori koji namjeravaju uložiti od 50 milijuna eura pa naviše.

- Siguran sam da će u sektoru malog i srednjeg poduzetništva biti najviše zainteresiranih, ali naravno da se nadamo i velikim stranim investicijama - rekao je ministar Maras.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. svibanj 2024 14:04