KVALIFIKACIJE ZA RIO

Hrvatska se prekasno probudila: Babićevu momčad koštale su crne rupe u igri i porozna obrana

Henning Bagger / Reuters

Hrvatski rukometaši poraženi su na otvaranju kvalifikacija za odlazak na Olimpijske igre u Rio de Janeiru. Bolji od izabranika Željka Babića bili su domaći rukometaši, konačnih 28-24 realan je rezultat u utakmici u kojoj su "kauboji" napravili previše pogrešaka i praktično se sami pobijedili.

DANSKA - HRVATSKA 28-24 (11-9)

Herning, dvorana Jyske Bank Boxen, 12.000 gledatelja. Suci: Raluy Lopez i Sabroso (Španjolska).

DANSKA: Christiansen 1, Mensah 1, Mortensen, Eggert 3 (1), Thomsen, Lauge 2, Noddesbo, Svan 2, Lindberg 2, Mollgaard 1, Sondergaard 5, Toft Hansen 3, Hansen 8, Damgaard; Landin 8 obrana, Green.

Isključenja: 6 min, sedmerci: 1/1.

HRVATSKA: Marić, Duvnjak 3, Kopljar, Gojun, Horvat 3, Karačić, Buntić 5, Mandalinić, Štrlek 7 (1), Čupić 1 (1), Pavlović, Kozina 1, Mamić 1, Cindrić 3; Stevanović 9 obrana, Pešić 2 obrane.

Gledano iz tog kuta, bila je to repriza utakmice istih suparnika iz polufinala EP-a 2014. U istoj dvorani kad su igrači tadašnjeg izbornika Slavka Goluže imali finale u rukama, ali su neobjašnjivo kiksali u završnici polufinalnog ogleda. Na sreću, poraz je to koji ne znači baš ništa, nakon što pobijede Bahrein u subotu, naši rukometaši trebaju dobiti Norvešku u nedjelju i naći će se među 12 reprezentacija sudionika Olimpijskih igara.

Babić je utakmicu ponovno otvorio 5-1 obranom s Domagojem Duvnjakom naprijed, “Dule” je bio velika smetnja Dancima u formiranju napada, veliki Mikkel Hansen dugo je bio odsječen, nije postigao pogodak pune 22 minute. Bio je to period solidne igre naših, poveli su sa 4-2 iako su dvaput iz dobrih pozicija gađali stative, a Horvat je lošim lobom zapucao jedan sedmerac. Prednost je mogla biti puno veća. “Ludi” Ivan Stevanović krenuo je kao u Poljskoj, skinuo je šest udaraca već nakon samo 15 minuta. No, Danci su sustigli dva minusa i prešli u vodstvo. Kako kapetanu Kopljaru nije išlo u napadu, Babić je “posegnuo” za povratnikom Buntićem koji je brzo zabio tri gola, a prednjeg u obrani preuzeo je Čupić.

Babić je dosta rotirao, u jednom trenu su na terenu bili Cindrić, Pavlović, Buntić i Kozina (na krilima Štrlek i Čupić), postava koja nikad nije imala priliku igrati zajedno.

Do kraja prvog dijela nastavilo se vrlo tvrdo, kao i uvijek u utakmicama ovih rivala, ali je domaćin zaigrao pribranije za razliku od naših i prvi puta golom Eggerta poveo s dva razlike (10-8) da bi se na odmor otišlo s istom “razdaljinom” (11-9).

Ivan Sevanović nastavio je u odličnom ritmu i u drugom dijelu, no njegovi igrači u obrani nisu pratili, svaka lopta koju je obranio završila bi kao odbijanac u suparničkim rukama kao i mnoge u prvom dijelu. Kasper Sondergaard raspucao se u tim trenucima, za prvih deset minuta drugog dijela četiri je puta probio Stevanovića te je domaćin otišao na prevelikih plus pet (19-14) nakon što je Landin obranio sedmerac Štrleku. Loša obrana nije pomagala Stevanoviću, Babić je pokušao s Pešićem, no priča je ostala ista. Raspucao se konačno i Hansen i već je 15 minuta prije kraja bilo jasno da će Danci pobijediti. Postojala je bojazan da se ne dogodi rezultatska katastrofa, no, Duvnjak i suigrači su nekako povezali redove i onemogućili suparnika da ih ponizi. Činjenica da su Horvat, Štrlek i Čupić zapucali čak četiri sedmerca odnijela je pobjedu. Žele li zaigrati na OI u Brazilu, Babićevi će igrači u nedjelju protiv Norveške morati igrati puno, puno bolje. Toliki broj početničkih pogrešaka ne smiju si dopustiti.

U drugoj utakmici u skupini Norvežani su očekivano visoko sa 35-29 pobijedili Bahrein nakon što su se veći dio utakmice samo igrali praktično se ne oznojivši. Iako su u samu završnicu ušli u egalu te su velik dio ogleda i gubili, nisu se doveli u opasnost. Sačuvali su se i nisu se previše potrošili uoči subotnje utakmice s Danskom.

Rukometaši Norveške svladali su reprezentaciju Bahreina s 35-29 (16-15) u prvoj utakmici kvalifikacijskog turnira za OI 2016. odigranoj u petak u danskom Herningu.

Iako su smatrani autsajderima, rukometaši Bahreina dugo su mučili četvrtoplasiranu reprezentaciju s Europskog prvenstva u Poljskoj, a Norvežani su se uspjeli odvojiti tek u posljednjih deset minuta dvoboja.

Norvešku je s 10 pogodaka predvodio Kristian Bjornesen, pet golova postigao je Bjarte Myrhol, a četiri Espen Lie Hansen. Kod Bahreina su najefikasniji bili Mohamed Almaqabi sa šest i Husaibn Alsayyad s pet pogodaka.

U drugoj utakmici večerašnjeg programa, od 20.30 sati, Hrvatska igra protiv domaćina Danske. Naši rukometaši će u subotu igrati protiv Bahreina, a u nedjelju protiv Norveške. Obje utakmice će igrati u terminu od 18 sati.

Dvije najbolje reprezentacije izborit će mjesto na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.

Na turniru u poljskom Gdanjsku Tunis je u prvoj utakmici nadigrao Čile s 35-29, dok je u švedskom Malmou Slovenija s 24-21 iznenadila europske doprvake Španjolce.

PRIJENOS UŽIVO

60' - Kraj utakmice.

59' - Toft Hansen zabija i potvrđzuje dansku pobjedu. Sada je samo pitanje s koliko će razlike Hrvatska izgubiti.

58' - Mikkel Hansen zabija od vratnice, a na drugoj strani mrežu trese Kozina.

57' - Gol Lindberga s krila. Vrijeme sada radi za Dansku.

55' - Hrvatsku će skupo koštati nerealizirani sedmerci, tek 2-6. Danski vratar i okvir gola uništili su kauboje.

54' - Hrvatskoj je isključen Kozina. Obje su momčadi s igračem manje.

53' - Pešić opet brani, a Hrvatska zabija u napadu i dolazi na samo minus 1. Kakav preokret.

51' - Prva obrana Pešića za Hrvatsku, a Horvat zabija iz popravnog poslije nerealiziranog sedmerca.

51' - Stativa i vratar Landin spasili su Dance od hrvatskog približavanja na minus 3.

47' - Štrlek zabija s krila i vraća kakvu-takvu nadu.

45' - Danci bježe na plus 6 nakon gola Hansena.

44' - Novi gol Danske. Zabio je Sondergaard, a uzvraća Duvnjak.

42' - Landin brani dva zicera Štrleku, a Danci bjeće na plus 5.

41' - Stvari ne izgledaju dobro za Hrvatsku. Kauboji gube sa četiri razlike 19 minuta prije kraja.

38' - Ali i s igračem manje domaćini zabijaju preko Lindberga. Štrlek je uzvratio ekspresno.

37' - Cindrić Hrvatsku sada drži u igri. Kauboji imaju igrača više nakon isključenja Toft Hansena.

36' - Sondergaard trese mrežu Stevanovića i Danci su opet na plus 3.

33' - Sedmerac za Dansku i gol. Hrvatska je s igračem manje nakon isključenja Kopljara.

32' - Zabijaju Cindrić na jednoj i Hansen na drugoj strani. Nevjerojatno je koliko domaćini imaju sreće s odbijenim loptama.

30' - Bravo Luka Cindrić. Prekida golom loš period Hrvatske. Danska na poluvrijeme odlazi s prednošću 11:9. Šteta jer to nije realan odraz snaga nakon prvih pola sata igre.

29' - Hrvatska je stala. Danska odlazi na plus 3 nakon gola s crte.

28' - Nikako nije dobro Eggert je zabio za vodstvo Danske plus 2. Prvi puta domaćini imaju dva gola razlike.

26' - Gol Christiansena i isključenje za Hrvatsku.

25' - Osma obrana Stevanovića koji je zaustavio Mensaha. Mikkel Hansen opet zabija za vodstvo Danske 8:7.

23' - Ali nema predaha za Dance. Uzvraća Buntić, a Stevanović brani napad domaćina. Sedma mu je to obrana večeri.

22' - Hrvatska četvrti put večeras gađa okvir gola, a Mikkel Hansen na drugoj strani zabija za drugo vodstvo Danske.

19' - Hrvatska opet vodi. Buntić je zabio svoj drugi gol večeras. Rezultat nije dugo stajao i Danska uzvraća udarac s krila.

18' - Štrlek vraća Hrvatsku u egal.

17' - Danska prvi put vodi. Zabio je Svan Hansen drugi put večeras.

16' - Opet je Stevanović obranio udarac danskog igrača, ali iz odbijanca domaćini ipak tresu mrežu.

15' - Horvat je propustio realizirati sedmerac. Pokušao je lobom, ali sjajna obrana danskog vratara.

14' - Stevanović sjajno brani dva napada zaredom i izluđuje danske igrače i publiku.

12' - Sada je zabio Toft Hansen za 3:4, a Duvnjak trese okvir gola.

10' - Novi gol Hrvatske. Zabio je Buntić, nakon čega Stevanović opet sjajno brani.

9' - Štrlek trese stativu nakon čega Stevanović sjajno brani zicer Dancima!

8' - Neobranjivi udarac Duvnjaka za treće vodstvo Hrvatske!

4' - Uslijedila je obrana Stevanovića, pa nerealizirani napad Hrvatske nakon čega Svan Hansen izjednačava na 2:2.

2' - Danci izjednačuju na 1:1, ali Mamić brzo vraća vodstvo Hrvatskoj!

1' - Sjajna kontra Hrvatske na startu, Štrlek je zabio za 1:0.

25. travanj 2024 23:01