Navigation toggle

Mlade Barakude, ali grizu kao pirane

 RONALD GORŠIĆ/CROPIX
BORBA ZA FINALE

Nema straha za budućnost hrvatskog vaterpola

Večeras od 19.00 sati u Zagrebu, Hrvatska igra protiv Španjolske polufinale Svjetskog prvenstva do 20 godina
Piše: Dean BauerObjavljeno: 20. lipanj 2025. 08:49

Nema straha za hrvatski vaterpolo i njegovu budućnost. Nije bilo pretjerane bojazni niti prije ovog Svjetskog prvenstva za igrače do 20 godina koje se od prošle subote igra u Zagrebu. Ne stoga što dovoljno dobro i dugo poznajemo strukturu ovog sporta u nas, klubove, trenere, način djelovanja, kao i one koji vode cijeli sustav hrvatskog vaterpola. Fantastična prošla godina u kojima je samo jednoj reprezentaciji uspjelo igrati tri finala na sva ti najveća natjecanja u seniorskom uzrastu (EP, SP i OI), a poradi čega je (između ostalog) Hrvatska od prije tjedan dana službeno rangirana kao država br. 1 na ljestvici World Aquatics, nije baš plod puke sreće i slučajnosti. Jer ne treba zaboraviti ni europsko zlato dvije godine ranije. Jednako kao što se ponekad zaboravi na još jedan fantastičan podatak. Samo je jedna država igrala čak 3 finala na posljednjih 4 OI. Samo Hrvatska! London 2012., Rio 2016. i Pariz 2024.

No, Hrvatska i njezin vaterpolo ide dalje, ne zaustavlja se i ne spava na lovorikama.

Dodatan djelić potvrde sveg navedenog dolazi nam upravo upravo i sa zagrebačkog bazena uz Savu, gdje se nasljednici najboljih vaterpolskih seniora na planetu, nadmeću na Svjetskom prvenstvu. Hrvatska i tu ima generaciju, inače istu onu koja je i aktualni prvak Europe do 19 ljeta iz prošle godine. Ti su klinci, dečki koji još rastu, dostojni nasljednici Barakuda. Dokazuju to igrama, upornošću, hrabrošću i ponašanjem u bazenu od prošle subote.

Nisu savršeni, imaju i mana dakako, ali imaju i spoj kvalitete i karaktera. Mogu izgubiti, ali predati se neće. Do zadnje sekunde, do posljednjeg daha. U nekoliko su to već navrata dokazali na ovom SP do 20, a najbolje sigurno u četvrtfinalu protiv Grka. Na ovom turniru nema momčadi koja može od 3:8 početkom treće četvrtine doći do 8:8, i to uz dva promašena peterca. Pa onda u zadnjoj četvrtini nastaviti do 10:8. To je 7:0! Protiv sjajnog sastava kakva je Grčka. U tom su razdoblju mlade Barakude izgledale, igrale više kao da su - pirane!

image

Maro Šušić, jedan od organizatora igre

RONALD GORŠIĆ/CROPIX

Večeras međutim moraju na sve to zaboraviti. Temi pasati. Čeka ih novi ispit, velik, jak suparnik koji dosad nije napravio baš niti jedan krivi korak, Španjolska. Dosad su dobili Srbiju 14:13, Italiju 16:13, pa onda tu već spominjanu Grčku 18:17, tek u zadnjoj minuti. U četvrtfinalu su ‘masakrirali‘ Crnu Goru 23:9.

- Mi smo momčad koja može mislim s punim pravom igrati utakmicu sa svakim - veli izbornik Zoran Bajić i nastavlja.

- Mi ih poštujemo, znamo da imaju fantastičnu školu, posvećeni su tome i u zadnjih 15-20 godina imaju izvanredne rezultate u svim uzrastima. To ne znači da mi ne možemo s njima odigrati kvalitetnu utakmicu. Dapače, siguran sam da ćemo biti kao i protiv Grka karakterni i pružit ćemo partiju koja nam otvara put medalji, raju.

Ono jedino što nam je teško pojasniti, zašto se ne može obrana onako čvrsta kao protiv Mađarske i Grčke u drugom poluvremenu, odigrati sve 32 minute?

- Stalno naglašavam da pristup utakmici mora biti energetski pun. Nama kao da treba za takvo što shvatiti, doći u minus, da bi onda reagirali i ponovo pokazali da imamo tu kvalitetu. Mislim da smo dobili Grke upravo na agresivnosti i visokom presingu, te poslije povratku u zonsku obranu. Tu smo Grčku doveli u ozbiljne probleme, nisu imali adekvatna rješenja, tako da smo uz fantastičnu tjelesnu spremu gdje su došle do izražaja i naše kontre i brza realizacija, pokazali svu raskoš talenta.

image

Vratar Jakov Ćosić, junak četvrfinala protiv Grka s 12 obrana

RONALD GORŠIĆ/CROPIX

Tako zbori šef stručnog stožera. A "pogon", što pak dečki vele...

- Španjolska će sa svojim prepoznatljivim presingom biti jako teška - drži Maro Šušić, dečko kojem predviđaju zvjezdanu karijeru. To je onaj dečko iz plejade jugaša s Vlahom Pavlićem, Ivušom Burđelezom, ali i nešto starijim Tonijem Mozarom, Hrvojem Zvonom, u studenom prošle godine spektakularno osvojio Hrvatski kup protiv moćnog Jadrana

- Međutim, mi smo se spremali i spremamo se i sada samo u skladu s našom taktikom. Nemamo se razloga išta bojati.

Ipak, bitnije su drukčiji od Grka?

- Plivački su jaki, pokretljivi, idu ‘okolo‘. Imaju dobrog vratara, plus Tomas Perrone (nećak Felipea Perronea). Imaju puno izuzetno dobrih igrača koji već igraju u seniorskom vaterpolu. Bit će to uzbudljiva utakmica - veli Šušić

Uopće ne sumnjamo jer s vama je malo koja utakmica dosadna.

- Ha, to se i ja nadam. Nadam se da ćemo ovog puta ući odmah kako treba, muški. Moramo se sad ‘ohladiti‘, zaboraviti ovu utakmici i spremiti za večeras.

Za ovu smo priliku pričali s jednim od jugaša u reprezentaciji. No, junak utakmice je bio vratar, Zagrepčanin i mladostaš Jakov Ćosić (12 obrana). Zamijetili smo i potez centra, Riječanina Viktora Tončinića koji je upravo došao u Mladost, kada je 43 sekunde prije kraja pogodio za 13:10 i jasno prstima pokazao - "ovo je naš bazen, tu Hrvatska vlada". Jednostavno, od sjevera do juga, sve pršti kvalitetom. Hoće li ovog puta to biti dostatno i za kolajnu, odgonetnut ćemo uskoro, ali ostajemo pri prvoj rečenici.

Nema straha za hrvatski vaterpolo i njegovu budućnost.

Ispali Talijani, Crnogorci, Srbi i jasno Grci

Uz polufinalni par Hrvatska - Španjolska (19.00), drugi par poluzavršnice čine Mađarska - SAD (20.30). To nadalje znači da su u krug 4 najbolje momčadi prošle čak tri iz "naše" A skupine - Španjolska, Hrvatska i SAD.

U ostalim četvrtfinalima koja su odigrana u četvrtak, Mađarska je s lakoćom pobijedila Italiju 13:10. Španjolska je baš "razmontirala" Crnu Goru nestvarnim rezultatom 23:9! Dramatično je bilo i u srazu SAD - Srbija, a koji su Amerikanci dobili boljim izvođenjem peteraca 19:18 (14:14), s tim da se i mora navesti da su SAD bile bolje većim dijelom susreta. Onaj već spominjani najbolji Amerikanac, Ryder Dodd je sam postigao točno polovicu golova u 32 minute, odnosno 7 pogodaka.

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
10. kolovoz 2025 23:06