MODERNO UTOČIŠTE

Kuća u obliku slova ‘Y‘ na rubu šume, uz potok i ribnjak: ‘Pažljivo smo zaobišli stabla i parcelu podijelili u nekoliko intimnih vrtnih cjelina‘

 MATEJ HAKáR/
Autori projekta su Braňo Hovorka, Martin Paulíny iz slovačkog ureda Paulíny Hovorka Architekti
Autori projekta su Braňo Hovorka, Martin Paulíny iz slovačkog ureda Paulíny Hovorka Architekti

Banka je slikovito selo smješteno na lijevoj obali rijeke Váh, u podnožju planine Považský Inovec, odmah uz poznato lječilišno i termalno središte Piešťany. Ovo mirno naselje u Slovačkoj, uronjeno u prirodu, nudi idilično okruženje koje je poslužilo kao savršena kulisa za projekt suvremene obiteljske kuće zanimljiva naziva. Naime, stanovnik sela Banka naziva se Banánec, a stanovnica Banánka - i upravo taj naziv krasi modernu prizemnicu smještenu na rubu sela. Autori projekta su Braňo Hovorka i Martin Paulíny iz slovačkog ureda Paulíny Hovorka Architekti.

image
MATEJ HAKáR/
image

Kuća Banánka nalazi se u malom slovačkom selu Banka

MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/

Kuća Banánka osmišljena je, kako opisuju autori, kao suptilan odgovor na kontekst krajolika: jednostavna, vodoravna forma, minimalistički izraz i iskreno korištenje prirodnih materijala stapaju se s okruženjem bez nametanja. Život u njoj definira neprekinuta veza interijera i eksterijera, koju omogućuju velike ostakljene stijene duž značajnih dijelova kuće. One se mogu u potpunosti otvoriti; klizna staklena fasada briše granicu između središnje dnevne zone, terase i vrta s ribnjakom. Ovaj fluidni prijelaz nije tek arhitektonska gesta, već svakodnevna praksa tijekom produženih ljetnih mjeseci. Tako melankolični ugođaj kamenog vrta, potoka, ribnjaka i visokog drveća prirodno ulazi u životni prostor.

image
MATEJ HAKáR/
image

Površine je 244 kvadrata

MATEJ HAKáR/
image

Smještena je u mirnoj, intimnoj zoni na kraju zelene doline

MATEJ HAKáR/
image

Potok teče uz rub parcele, uz gustu listopadnu šumu koja teren zatvara s pristupne i stražnje strane

MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image

Zadatak je bio osmisliti prizemnicu s nadstrešnicom za automobil, u potpunosti povezanu s vrtom

MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/

Kuća površine 244 kvadrata nalazi se u mirnoj, intimnoj zoni na kraju zelene doline. Pristup kući vodi uskom asfaltiranom cestom koja prelazi u šumsku stazu i nastavlja dublje u doline gorja Považský Inovec. Potok teče uz rub parcele, uz gustu listopadnu šumu koja teren zatvara s pristupne i stražnje strane, stvarajući prirodan vizualni filter i zeleno utočište. Dolina je s dužih strana relativno uska, a šuma se strmo uzdiže u brda. Na kraćim stranama nalaze se susjedne kuće, no skrivene su u gustoj vegetaciji.

image
MATEJ HAKáR/
image

Atmosfera kuće trebala je odražavati mir, uz jasnu prostornu podjelu između roditeljskog i dječjeg dijela

MATEJ HAKáR/
image

Također, morala je biti pažljivo orijentirana kako bi maksimalno iskoristila sunčevu svjetlost u dnevnim zonama, uz očuvanje svakog postojećeg stabla

MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image

Korišteni materijali - beton, kamen, drvo i staklo, odabrani su radi trajnosti, autentičnost i bezvremenske estetike

MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/

Riječ je o nekadašnjoj vrtnoj parceli, rijetke kvalitete, sa zrelim stablima i dubokom privatnošću. Zadatak je bio osmisliti prizemnicu s nadstrešnicom za automobil, u potpunosti povezanu s vrtom. Atmosfera kuće trebala je odražavati mir i kontemplaciju, uz jasnu prostornu podjelu između roditeljskog i dječjeg dijela. Također, kuća je morala biti pažljivo orijentirana kako bi maksimalno iskoristila sunčevu svjetlost u dnevnim zonama, uz očuvanje svakog postojećeg stabla. Materijali su prirodni i postojani - beton, kamen, drvo i staklo - birani za trajnost, autentičnost i bezvremensku estetiku. Rezultat je mirno, promišljeno utočište uronjeno u zelenilo koje utjelovljuje duh Banánke.

PROČITAJTE JOŠ Super kuća veličine stana

Tlocrt kuće temelji se na obliku slova Y: tri kraka se šire pod kutovima od 120 stupnjeva, pažljivo pozicionirani kako bi zaobišli stabla i parcelu podijelili u nekoliko intimnih vrtnih cjelina. Svaka prostorija ima pogled u vlastiti zeleni kutak. Ovako razveden tlocrt omogućuje visoku razinu privatnosti, snažnu prostornu hijerarhiju te čvrstu povezanost s prirodnim kontekstom.

image

Tlocrt kuće temelji se na obliku slova Y: tri kraka se šire pod kutovima od 120 stupnjeva, pažljivo pozicionirani kako bi zaobišli stabla i parcelu podijelili u nekoliko intimnih vrtnih cjelina

MATEJ HAKáR/
image

Svaka prostorija ima pogled u vlastiti zeleni kutak

MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image

Srce kuće je dnevna zona

MATEJ HAKáR/

"Arhitektura je čvrsta i ekspresivna: stropovi su izvedeni kao betonirane monolitne ploče s otiskom grubih drvenih dasaka, čime se postiže robustan, ali taktilan vizualni efekt. Betonski zidovi i parapetni paneli od prefabriciranih elemenata definiraju strukturu. Motiv se nastavlja kroz gabione ispunjene drobljenim kamenom, koji iz eksterijera prelaze u interijer. Toplina prostora postignuta je drvenim oblogama, podovima i terasama. Prozori s iznimno tankim okvirima u potpunosti se uvlače u zidne džepove, omogućujući nesmetanu vizualnu i fizičku vezu s prirodom. Skrivena vrata uklopljena su u drvene ili žbukane plohe. Interijer je minimalistički, bez suvišne dekoracije, oblikovan namještajem po mjeri, modularnim sofama i krevetima", opisuju autori projekta.

image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image

Život u kući definira neprekinuta veza interijera i eksterijera, koju omogućuju velike ostakljene stijene

MATEJ HAKáR/

Unutarnja organizacija prati trokraki tlocrt, sve oko središnje dnevne zone. Takva dispozicija omogućuje privatnost roditeljskoj zoni s wellnessom, odvojenu od dječjih i gostinskih soba. Najmanji, sjeverni krak kuće obuhvaća ulaz, garderobu i tehničke prostorije, a krov se nadovezuje u nadstrešnicu i natkriveni trijem. Jugoistočni krak okuplja tri manje spavaće sobe, zajedničku kupaonicu i višenamjensku prostoriju koja se koristi kao radna i meditativna soba. Jugozapadni krak rezerviran je za glavnu spavaću sobu s garderobom, prostranom kupaonicom, toaletom i saunom. Wellness prostor vodi na manju terasu s hidromasažnom kadom i bazenom za hlađenje uz sami potok.

image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/
image
MATEJ HAKáR/

Srce kuće je dnevna zona koja spaja kuhinju, blagovaonicu i boravak, a istovremeno povezuje sve stambene krakove. Kuhinja je s jedne strane, dnevni boravak s druge, a blagovaonica u središtu. Dio boravka zauzima ostakljena vinoteka s kontroliranom temperaturom, namijenjena prezentaciji. Kamin s masivnim zidom za akumulaciju topline dodatno definira prostor. Velike klizne stijene otvaraju dvoranu prema natkrivenoj terasi koja objedinjuje unutarnje i vanjsko u jedno. Terasa uključuje ljetnu kuhinju s roštiljem i blagovaonicu na otvorenom, orijentiranu prema vrtu, ribnjaku i šumi u pozadini.

PROČITAJTE JOŠ S minimalnim budžetom izgradili dom iz snova

Banánka nije samo arhitektonska struktura - ona je produžetak krajolika, dom koji ujedinjuje prirodu, mir i svakodnevni život u skladnu cjelinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (1)

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

bit će komaraca

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
04. srpanj 2025 17:43