Bosna - Grčka
 REUTERS/Dado Ruvic / REUTERS
SUSJEDI POLUDJELI NA SUCA

Reprezentacije Bosne i Hercegovine i Grčke odigrale su jednu od svojih 'tipičnih' utakmica u sklopu drugog kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine. Bilo je 2:2, naizgled miroljubivo, no bilo je tu svega – preokreta, crvenih kartona, jedanaesteraca, dvojbenih sudačkih odluka…
Piše: Igor MarinovićObjavljeno: 26. ožujak 2019. 22:16

BOSNA I HERCEGOVINA - GRČKA 2:2 (Višća 10', Pjanić 15' / Fortounuis 64, Kolovos 85')

BIH: Šehić, Bičakčić, Šunjić, Zukanović, Kolašinac, Bešić, Pjanić, Cimirot (od 90. Krunić), Višća, Duljević (od 79. Milošević), Džeko (od 89. Gojak). Izbornik: Robert Prosinečki.

GRČKA: Vlachodimos, Bakakis (od 80. Koulouris), Siovas, Bouchalakis, Zeca, Fortounis, Donis, Papastathopoulos, Kourbelis (od 67. Kolovos), Samaris, Koutris. Izbornik: Angelos Anastasiadis.

Naime, BiH je nakon prvog poluvremena vodila 2:0, ali je nakon 15 minuta u drugom dijelu Grčka smanjila iz jedanaesterca i odmah zatim je Miralem Pjanić dobio crveni karton. Grci su igračku prednost kapitalizirali, a mogli su na kraju i do pobjede, pa je BiH grčevito branila i bod, iako je nakon prvih sat vremena imala sigurnu pobjedu u rukama.

Prvo poluvrijeme bilo je daleko najbolje poluvrijeme koje je bosanskohercegovačka reprezentacija odigrala otkako ju je preuzeo Robert Prosinečki. Pogotovo je bilo furiozno prvih 20 minuta nakon kojih je domaćin imao, za ovakve utakmice, ogromnih 2:0. Zapravo, najave da bi ovo mogla biti tvrda utakmica, kao i uvijek kada se sastaju ove dvije ekipe, pale su već na samom početku. Čim je nizozemski sudac Makkelie označio početak domaći su krenuli u konstantne napade i to im je urodilo plodom već u devetoj minuti.

Bila je to uvježbana akcija iz kuta – Pjanić je niskom loptom pronašao Višću na rubu šesnaesterca čiji udarac Grci prvi put blokiraju, no lopta se opet odbila do njega, pa ju je lijevom nogom ugurao u grčku mrežu. Oduševljenje na stadionu nije se ni smirilo, a BiH je u 15. minuti već imala 2:0. Nakon prekršaja na Harisu Duljeviću loptu je postavio na nekih 30 metara od gola, malo na lijevoj strani terena, a onda na maestralan način pogodio suprotni kut grčkog kola. Njegov udarac s 30 metara iznenadio je i Grke, koji nisu ni postavili neki veći živi zid, ali i sve na stadionu. Pogotovo Prosinečkog koji je taj gol proslavio kao nijedan dosad.

Grčka je u tih početnih 20 minuta bila posve na koljenima, no u zadnjih petnaestak minuta BiH je neobjašnjivo prepustila inicijativu gostima koji su u završnici prvog dijela imali nekoliko odličnih prilika koje su ih mogle vratiti u život, no srećom po Prosinečkog i njegove igrače jer Donis nije bio dovoljno precizan.

Međutim, daleko od toga da je sve bilo gotovo, a dokaz za to došao je u prvih petnaestak minuta drugog dijela. Prvo je start Tonija Šunjića na Donisa sudac Danny Makkelie okarakterizirao kao jedanaesterac, koji je u gol za 2:1 pretvorio Kostas Fortounis. Ali ni tu nije bio kraj šokova za domaće, jer samo minutu kasnije Makkelie je isključio dotadašnjeg junaka Pjanića.

Juventusov veznjak startao je na Zecu, ali je đonom pogodio njegovu nogu i Nizozemac mu je pokazao izravni crveni karton. Domaći su s igračem manje izdržavali 20 minuta, no nakon što je Kolovos, koji je ušao nekoliko minuta ranije, glavom pogodio na asistenciju Zece, igrači Roberta Prosinečkog u preostalom vremenu morali su spašavati i taj jedan bod.

Kvalifikacije za EURO: Nevjerojatni preokreti u Oslu i Baselu

U skupini J talija je dobila Lihtenštajn sa 6-0. Dva pogotka zabio je 36-godišnji Fabio Quagliarella, oba iz penala, a u strijelce se opet upisao i 19-godišnji napadač Juventusa Moise Kean.

Nogometaši Armenije doživjeli su i drugi poraz, na domaćem terenu su izgubili od Finske sa 0-2, a strijelci su bili Fredrik Jensen (14) i Pyry Soiri (78).

U derbiju skupine D Švicarska je u Baselu protiv Danske vodila sa 3-0 do 84. minute. Pogotke su zabijali Freuler (19), Granit Xhaka (66), koji je zatresao mrežu prekrasnim udarcem sa 18 metara, te Breel Embolo (76), a onda je uslijedio nevjerojatan preokret. Jorgensen (84), Gytkjaer (88) i Dalsgaard (90+3) donose remi Danskoj.

U drugom susretu ove skupine Irska je dobila Gruziju sa 1-0, a strijelac je bio Conor Hourihane (36).

U skupini F derbi je odigran na Ullevaal stadionu u Oslu, Norveška i Švedska su remizirali 3-3. Norveška je vodila 2-0 golovima Bjorna Johnsena (41) i Joshue Kinga (59), a onda su Šveđani napravili veliki preokret i poveli 3-2 pogocima Claessona (70) i Quaisona (87, 90+1). Ipak, duboko u sudačkoj nadoknadi Norvežani uspijevaju izjednačiti, a strijelac je bio Ola Kamara (90+7).

U istoj skupini Španjolska je i bez izbornika Luisa Enriquea, koji je utakmicu propustio zbog osobnih razloga, u gostima kod Malte slavila 2-0 pogocima Alvara Morate, dok je Rumunjska u Cluju pobijedila slabašne Farske otoke sa 4-1

SKUPINA D

Irska - Gruzija 1-0 (Hourihane 36)

Švicarska - Danska 3-3 (Freuler 19, Xhaka 66, Embolo 76 / Jorgensen 84, Gytkjaer 88, Dalsgaard 90+3)

Malta - Španjolska 0-2 (Morata 31, 73)

Norveška - Švedska 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Quaison 87, 90+1)

Rumunjska - Farski Otoci 4-1 (Deac 26, Keseru 29, 33, Puscas 63 / Davidsen 40-11m)

SKUPINA I

Armenija - Finska 0-2 (Jensen 14, Soiri 78)

BIH - Grčka 2-2 (Višća 10, Pjanić 15 / Fortounis 64-11m, Kolovos 85)

Italija - Lihtenštajn 6-0 (Sensi 17, Veratti 32, Quagliarella 35-11m, 45+3-11m, Kean 70, Pavoletti 77)