POVIJEST UPOZORAVA DALIĆA NA OPREZ Vatreni su zadnji put u Mađarskoj slavili prije punih 17 godina, a golove su zabila dva danas vrlo aktualna trenera

NOVI SUPARNIK Vatrene u nedjelju čeka drugi suparnik u kvalifikacijama
Piše: Dražen AntolićObjavljeno: 24. ožujak 2019. 17:24

Od devedesete i početka reprezentacije Republike Hrvatske s Mađarima smo igrali često, sedam puta, iako se tek u drugom navratu nalazimo u istoj kvalifikacijskoj skupini.

Još 18. svibnja 1994. Mađari su ugostili Hrvatsku, dok nije ni postojao nadimak Vatreni kojeg je 1996. lansirao i autorski zaštitio Josip Prudeus, koji ga je osmislio kao marketinški stručnjak, a napisao je tada i himnu 11 Vatrenih. U toj utakmici 1994. završilo je 2:2 u Györu, za Hrvatsku je oba gola dao Mladen Mladenović.

Šesto gostovanje

Hrvatska će u nedjelju šesti put gostovati u Mađarskoj. U pet nastupa naši imaju samo jednu pobjedu, a čak četiri ogleda završila su remijem. U prijateljskom dvoboju 8. svibnja 2002. godine, kao dio priprema za Svjetsko prvenstvo u Japanu i Južnoj Koreji, ekipa pod vodstvom izbornika Mirka Jozića dobila je 2:0. Zanimljivo je da su zabijali aktualni treneri u Bundesligi. Prvi pogodak (autogol) bio je djelo Pala Dardaija, sadašnjeg šefa struke Herthe, a drugi Nike Kovača, trenera Bayerna.

Nakon startnih 2:2, ostali neodlučeni rezultati bili su 0:0 te u dva slučaja po 1:1.

Posljednju utakmicu Vatreni su odigrali u ožujku 2016. godine na Groupama Areni, na istoj lokaciji gdje će se sučeliti i sada. Završilo je 1:1. Radilo se o prijateljskom susretu kao dio priprema za Euro u Francuskoj. Prvi gol zabio je Mario Mandžukić u 29. minuti, na asistenciju Perišića s lijeve strane, a izjednačio je u 79. minuti Balazs Dzsudzsak izvrsnim udarcem iz slobodnjaka, nakon što je sam izborio prekršaj Vrsaljka. Igrali su: L. Kalinić - Vrsaljko, Ćorluka, Schildenfeld, Vida - Antolić, Modrić - Brozović, Kovačić, Perišić - Mandžukić. U 76. minuti ušao je Srna umjesto Kovačića.

U Hrvatskoj se međusobni susret dogodio dvaput, 1996. i 2004. godine, bile su to pobjede 4:1 i 3:0. Potonji ogled je zapravo prvi od dva kvalifikacijska susreta, odigran u prvom kolu utrke za plasman na Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 2006. godine. Na Maksimiru pred 20.853 gledatelja zabijali su Dado Pršo, Ivan Klasnić i Gabor Gyepes (autogol). Posao je bio lakši zbog isključenja Szabolcsa Husztija već u 11. minuti. Crveni karton pokazao mu je Englek Mike Riley. Hrvatski sastav bio je: Butina - Šimunić, R. Kovač, Tudor - Srna. N. Kovač, Vranješ, Babić - N. Kranjčar - Pršo, Klasnić. Izbornik Zlatko Kranjčar pred kraj je uveo Olića, Jerka Leku i Mornara.

Zapamćena bakljada

Kako su pobjedom nad Švedskom u Zagrebu 1:0, golom Srna s bijele točke, u pretposljednjem kolu osigurali plasman u Njemačku, naši su u zadnjoj utakmici kvalifikacija revijalno odigrali i završili 0:0. Igralo se na stadionu Szusza Ferenc u Budimpešti. Kranjčar je izmiješao sastav, u prvih 11 bili su Tokić, Tomas, Balaban, Jerko Leko…Više smo taj dan zapamtili po bakljadi hrvatskih navijača nego kvaliteti utakmice.

Ukupno, u sedam susreta Hrvatska ima tri pobjede, četiri su ogleda zaključena neodlučeno, a Mađarska još nema niti jedan trijumf. To vrijedi čak i ako se dodaju utakmice odigrane 1940. i 1942. godine, koje je igrala Hrvatska iz nekog drugog vremena, obje su okončane 1:1. U oči upada golem broj remija...