SN/Arhiva
EUROPSKO PRVENSTVO U KOŠARCI

REZULTAT PUNO BOLJI OD IGRE Dugo smo 'visili', no Hrvatska je na otvaranju Eurobasketa ipak svladala Mađarsku na krilima fantastičnog Bogdanovića

Hrvatska je na otvaranju Eurobasketa svladala Mađarsku 67:58. Izabranici Ace Petrovića praktički su tri četvrtine igrali na dosta niskom nivou, a onda prelomili u zadnjem dijelu utakmice.
Piše: HinaObjavljeno: 01. rujan 2017. 12:25

HRVATSKA - MAĐARSKA 67-58 (20-20, 19-16, 13-17, 15-5)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 2, Simon 5, Šarić 15, Ukić 6, Žorić, Planinić 6, Bender 2, Buva, Ramljak, Tomas 8, Bogdanović 23

MAĐARSKA: Rujak, Allen 5, Keller 8, Wittmann 2, Hanga 5, Vojvoda 11, Kovacs, Toth, Ferencz 7, Perl 12, Karahodžić, Eilingsfeld 8

ŠUT: Hrvatska 24-47 (51 posto), Mađarska 25-71 (35 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 19-28 (68 posto), Mađarska 20-42 (48 posto). TRICA: Hrvatska 5-19 (26 posto), Mađarska 5-29 (17 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 14-15 (93 posto), Mađarska 3-8 (38 posto). SKOK: Hrvatska 29 (24 obrana+5 napad), Mađarska 40 819+21). ASISTENCIJE: Hrvatska 11, Mađarska 12

---------------------------------------------------------------

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 1. kola skupine C na EuroBasketu svladala Mađarsku 67-58 (20-20, 19-16, 13-17, 15-5).

Bojan Bogdanović s 23 i Dario Šarić s 15 koševa predvodili su Hrvatsku do prve pobjede, dok su Zoltan Perl s 12 i David Vojvoda s 11 ubačaja bili najefikasniji kod Mađarske.

Mnogo teže od očekivanog hrvatski košarkaši ostvarili su pobjedu u svom prvom nastupu u Rumunjskoj. Protiv jedne od slabijih reprezentacija na natjecanju do pobjede je stigla tek u posljednjih 10 minuta utakmice. Nakon 30 minuta Mađari su bili u minimalnoj prednost od 53-52, no petorka Popović-Bogdanović-Tomas-Šarić-Bender, koja je odigrala čitavu četvrtu četvrtinu, čvrstom igrom u obrani uspjela je "prelomiti" susret na hrvatsku stranu.

U posljednjih 10 minuta Hrvatska je primila samo pet poena, a tu dionicu je otvorila serijom 8-0 kojom je preuzela kontrolu rezultata.

Čitave tri trećine Mađarska je držala rezultatski priključak, a nerijetko i vodila prvenstveno zahvaljujući odličnom napadačkom skoku. U prvih 30 minuta Mađari su ostvarili čak 16 skokova u napadu, a Hrvatska ukupno samo 18 skokova. No, s Benderom i Šarićem pod košem te agresivnim Tomasom, Bogdanovićem i Popovićem napokon je neutraliziran taj problem i hrvatska kvaliteta je došla do izražaja.

Na ruku Hrvatskoj išla je i ozljeda najboljeg mađarskog igrača Adama Hange koji nije igrao u drugom poluvremenu nakon što je u prvih 20 minuta ubacio pet poena uz četiri skoka.

Kasnije u petak u skupini C još će igrati Španjolska - Crna Gora i Rumunjska - Češka.

Hrvatska će u 2. kolu u subotu (19.30 sati) igrati protiv domaćina Rumunjske.

ČETVRTA ČETVRTINA (15:5)

1' - Bender zabija na otvaranju, a Bogdanović nastavlja. Imamo plus tri!

3' - Tomas je pogodio tricu! Hrvatska ide na plus šest, a Mađari zovu minutu odmora. Eilingsfeld je dobio tehničku zbog starta na Bogdanoviću.

6' - Hrvatska ima 62:56 na 4:25 do kraja. Mađari zovu minutu odmora, a čini se kako smo se konačno konsolidirali u obrani i da ćemo ovo ipak dobiti.

7' - Mađari su sada imali dva otvorena šuta za tricu, no prvi nije ni dirao obruč, a drugi je zapeo na obruču.

8' - Bogdanović je pogodio svoju prvu tricu i Hrvatska je na plus 11 na dvije i pol minute do kraja.

10' - Kraj! Hrvatska je pobijedila 67:58. Na kraju ipak zaslužena pobjeda Hrvatske iako je sve skupa praktički tri četvrtine izgledalo poprilično loše. 'Stinuli' smo obranu i Mađari su nam u posljednjoj četvrtini zabili samo pet koševa. Bogdanović je u redovima Hrvatske bio najbolji s 23 koša, a Šarić je zabio 15.

TREĆA ČETVRTINA (13:17)

1' - Bogdanović nas vuče i u nastavku i on zapravo kontrolira utakmicu.

4' - Simon diže na plus četiri. 44:40, ali Ferencz odmah smanjuje na minus dva.

5' - 46:46. Vojvoda nam radi probleme i izjednačuje rezultat.

7' - Perl diže na 50:48 Mađarske. Bogdanović je ljutit na parketu i digli smo sada agresiju u obrani.

9' - Šarić je lijepo probio pod koš i pogodio za 50:50.

10' - Perl je ostao sam u lijevom korneru i pogodio tricu za plus tri Mađarske na 31 sekundu od kraja. Aco Petrović pozvao je minutu odmora nakon koje je Dario Šarić pogodio za minus jedan Hrvatske uoči posljednje četvrtine u kojoj moramo pojačati obranu jer ćemo inače potpuno ugroziti rezultat. Bogdanović je na 0/3 za tricu, a 5/5 za dvicu.

DRUGA ČETVRTINA (19:16)

1' - 22:20, Bogdanović za novo vodstvo Hrvatske.

3' - Ferencz je pogodio tricu i sada Mađarska vodi 25:24 pa Keller zakucava za 27:24.

5' - Ne izgleda dobro, u jednom trenutku vidjelo se kako se glasno prepiru Aco Petrović i Bojan Bogdanović.

6' - Šarić je smanjio na 31:30.

8' - Hrvatska vodi 32:31! Tomas je odlično prošao za novo vodstvo, a onda je i Šarić tricom povisio na 35:31.

9' - Ukić sada diže na 37:32. Igramo zonu i dobro to funkcionira, ali suci sviraju prekršaje pa Mađari zabijaju s linije slobodnih bacanja.

10' - Keller je smanjio na 'pola koša', a Aco zove minutu odmora i šalje 'četiri mala' na parket. Šarić je zabio par sekundi prije kraja i Hrvatska na poluvrijeme odlazi s tri koša prednosti. Nije to dobro izgledalo u prvom dijelu, ali dobra vijest je da i s ovako lošom igrom vodimo. Bogdanović je zabio 10, a Šarić 9 koševa.

PRVA ČETVRTINA (20:20)

1' - Počelo je! Hrvatska je otvorila u petorci - Ukić, Bogdanović, Tomas, Šarić, Planinić. Dakle, umjesto Simona na parketu je Tomas zbog čvršćeg početka u obrani. Ukić je fino prošao pod koš i polaganjem zabio prvi koš za 2:0 Hrvatske na startu.

4' - Hrvatska ima 6:2. Ide prva zamjena. Umjesto Planinića na parketu je Žorić.

6' - Bogdanović zabija oba slobodna bacanja za vostvo Hrvatske 13:7, ali uzvraćaju brzo Mađari i smanjuju na 13:9.

9' - Napravili smo par grešaka u napadu, Bogdanović je promašio tricu i Mađari su brzo stigli do 15:15, a onda je Hanga pogodio tricu za 18:15 Mađara. Aco je odmah zvao minutu odmora.

10' - Žorić je promašio polaganje, a Vojvoda iz kontre zabio za 20:15. Međutim, odmah nakon toga Simon pogađa tricu za 18:20 Hrvatske. Bogdanović je na liniji slobodnih bacanja sekundu i pol do kraja prve četvrtine. Pogodio je oba i na kraju izjednačeno 20:20.