CROPIX
NAKON SVIH PROKOCKANIH PRILIKA

Hrvatska košarkaška reprezentacija svladala je Mađarsku sa 74-69 (22-15, 22-23, 18-12, 12-19) u utakmici 9. kola skupine J kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, čime je zadržala izglede za plasman među tri najbolje reprezentacije u grupi koje će izboriti nastup na završnom turniru u Kini sljedeće godine.
Piše: HinaObjavljeno: 29. studeni 2018. 13:07

HRVATSKA - MAĐARSKA 74:69

HRVATSKA: Perić 6p, 6s, Kalajžić, Čakarun, Mustapić 2, Žganec 5s, Zubčić 10p, 4il, Bilan 22p, 14s, Bošnjak 17, Rozić 9, Junaković 6p, 6a, Babić 2, Božić 3s.

MAĐARSKA: Rujak, Allen 9p, 6s, 6il, Keller 3p, 3s, Vojvoda 14p, 5s, 3a, Kovacs 2, Benke 6, Horti, Perl 20p, 4s, 4a, Filipovity, Eilingsfeld 6, Varadi 4p, 3s, Govens 3.

Najveće zasluge za trijumf izabranika Dražena Anzulovića imali su Miro Bilan sa 22 koša i 14 skokova, Domagoj Bošnjak sa 17 koševa uz četiri pogođene trice te Martin Junaković koji je razigravao suigrače sa šest asistencija, čemu je dodao i šest koševa. Mađare su predvodili Zoltan Perl sa 20 i David Vojvoda sa 14 poena.

Hrvatska se na ljestvici izjednačila po broju pobjeda s Mađarskom (4-5) i Poljskom (4-4). Litva je s maksimalnih 8-0 osigurala plasman na SP, a vrlo blizu tom cilju je i Italija (6-2).

Hrvatska će u nedjelju, 2. prosinca gostovati u Vilniusu kod Litve, gdje će Anzulovićevi izabranici tražiti pobjedu kojom bi se vratili u utrku za treće mjesto, posljednje koje vodi na Svjetsko prvenstvo sljedeće godine.

Odlično su hrvatski košarkaši otvorili dvoboj "biti ili ne biti" protiv Mađara u Osijeku te zahvaljujući iznimno inspiriranom centru Miri Bilanu naša je reprezentacija stvorila prednost od 15 koševa (20-5) u prvih osam minuta dvoboja. Bilan je činio sve - pogađao, skakao i držao kontrolu hrvatskog reketa. Nakon početnog ubačaja Luke Babića, nekadašnji centar Cedevite nanizao je 14 koševa za vodstvo 16-5, na što su se nadovezali Marin Rozić tricom i Tomislav Zubčić pogođenim slobodnim bacanjem zbog tehničke pogreške mađarskom izborniku Stojanu Ivkoviću.

Nažalost, ono što je izgradila početna petorka (Junaković, Babić, Rozić, Perić, Bilan), u završnih 90 sekundi prve četvrtine uspjeli su kompromitirati rezervisti. Mate Kalajžić je izgubio dvije lopte, a Mađari su u minutu i pol napravili 10-2 te sveli zaostatak na podnošljivih -7 (22-15).

Početkom druge četvrtine Mađari su iskoristili nedovoljnu agresivnost hrvatskih reprezentativaca na vanjskom šutu pa su gosti s dvije trice Eilingsfelda i jednom Benkea u 15. minuti došli do minimalne prednosti (27-28).

Srećom, u završnici prvog poluvremena ponovno se razigrao Bilan, a svoju je priliku odlično iskoristio i Domagoj Bošnjak, koji je s dvije trice razvukao mađarsku obranu i uz Bilana bio najzaslužniji za to što je Hrvatska na odmor otišla sa šest koševa prednosti (44-38), koja je mogla i trebala biti i uvjerljivija.

Što nam treba da bismo vidjeli SP u Kini?

4 pobjede do kraja

Kad bi Hrvatska ove kvalifikacije zaključila bez poraza u posljednje četiri utakmice i stigla na omjer 7-5, SP nam može izmaknuti samo u slučaju kruga s Nizozemskom koja bi za tako što također trebala +4. U slučaju istog omjera s Poljacima trebalo bi u veljači nadoknaditi -5 iz Gdanjska, dok bi Mađari ispali iz svih kombinacija zbog 0-2 s Hrvatskom.

3 pobjede (poraz u Litvi)

Kad bi naša reprezentacija pokazala drukčije lice od onoga zimus (porazi od Nizozemske u gostima i Rumunjske doma) i rujanskog (oba poraza u gotovo najjačem mogućem sastavu), onda bismo ovakvu opciju mogli proglasiti najrealnijom, makar dvije pobjede protiv Mađarske i treća s Poljskom doma ne jamče odlazak u Kinu. Tako bi Hrvatska došla do šest pobjeda, jedan od preduvjeta za prolaz bilo bi i +6 protiv Poljaka koji do kraja ne bi smjeli ostvariti više od dvije pobjede (osim s nama igraju dva puta s Nizozemskom i u Italiji), a Nizozemci bi trebali izgubiti (uz Poljake ih čeka Mađarska vani i Litva doma) barem dvije.

U trećoj četvrtini hrvatska je obrana najbolje funkcionirala. Mađari nisu u tom razdoblju uspijevali doći do otvorenih šuteva, a naši su košarkaši kontrolirali obrambeni skok. Zahvaljujući četvrtoj trici Bošnjaka i koševima Hrvoja Perića naši su košarkaši za posljednjih deset minuta osigurali 12 koševa plusa (62-50).

No, kako to već obično biva s Hrvatskom reprezentacijom u ovim kvalifikacijama, Mađari su se još dvaput tijekom posljednje četvrtine opasno približili. Bili su na zaostatku od četiri koša u 34. minuti (64-60) nakon Vojvodine trice te u 38. minuti (64-60), ponovno nakon ubačaja najboljeg mađarskog košarkaša.

Kad je Jakov Mustapić pogodio za 72-64 na 79 sekundi prije kraja, činilo se da ipak neće biti neizvjesne završnice, ali nije prošlo bez stresa. Zoltan Perl je pogodio koš i bacanje, pa dodao još dva bacanja i doveo Mađare na -3 (72-69) 19 sekundi prije kraja. Domagoj Bošnjak je promašio oba slobodna bacanja 16 sekundi prije kraja, ali je dohvatio odbijenu loptu i opet izborio faul. U drugom pokušaju je bio mirne ruke i s dva pogođena bacanja postavio konačnih 74-69.

3. ČETVRTINA

Odličan je bio Bošnjak u trećoj četvrtini u kojoj je ubacio svoju četvrtu tricu na utakmici.

Hrvatska je dobro ušla u nastavak utakmice tricom Bošnjaka. Gosti su u jednom trenutku ponovno stigli na samo -6, ali Bilan i društvo ekspresno odlaze na +10.

2. ČETVRTINA

Miro Bilan i dalje nastavlja sa sjanom igrom, zabio je polovicu koševa Hrvatske, točnije 22. S nekoliko koševa pridružili su mu se Bošnjak, Junaković i Rozić

Napad Hrvatske je stao, ali što najviše brine i obrana! Mađarska je po prvi put od početka utakmice u vodstvu

Nekoliko promašaja Hrvatske i Mađarska se s dvije vezane trice potpuno vratila u utakmicu

1. ČETVRTINA:

Hrvatska je mogla imati i veću prednost nakon prve četvrtine, ali uslijedio je mali pad u samoj završnici

Vratili su se sada Mađari malo u utakmicu sa šest brzih koševa i Anzulović je bio primoran pozvati timeout

Bilan je nastavio sa sjanom igrom! Ubacio je ukupno 15 od 20 naših poena, a na listu strijelaca upisao se i Rozić zabivši tricu

Odlično je Hrvatska otvorila uvodni dio prve četvrtine u kojem je briljirao Bilan s osam ubačenih poena. Babić je dodao dva dok je za goste jedini strijelac bio Vojvoda.