Mark D. Smith / USA Today Sports
NBA LIGA

Piše: Ivan ZrinjskiObjavljeno: 05. travanj 2017. 09:20

U NBA ligi ima nekoliko rekorda za koje se drži da ili nikad neće biti srušeni, ili će se to jako teško dogoditi. Na primjer, sto poena Wilta Chamberlaina u jednoj utakmici ili prosjek od 50 poena i 25 skokova u jednoj sezoni, također u vlasništvu Big Dippera. Među tim rekordima spominjalo se i 41 triple-double u sezoni Oscara Robertsona, kojem je to za rukom pošlo 61/62 kada je i cijelu sezonu završio na triple-double prosjeku. O tome se priča i danas, ali ne zbog igrača poznatog pod nadimkom Big O, nego zbog Russella Westbrooka.

U velikoj pobjedi Thundera nad Bucksima (110-79), Russ je noćas pred svojim navijačima u 77. utakmici sezone upisao 41. triple-double (sedmi u nizu), izjednačio 55 godina star rekord i došao korak bliže tome da samo njegovi ime stoji na vrhu povijesne liste. Za samo 27 minuta na parketu Westbrook je ubacio 12 poena (šut iz igre 4/12, trica 2/4, slobodna bacanja 2/2) uz 13 skokova, 13 asistencija i dvije ukradene lopte, a u povijest je ušao već početkom treće četvrtine kad je desetom asistencijom na utakmici poslužio Taja Gibsona za koš.

Russ je nakon dodavanja stao, kratko se potapšao po prsima u "respect" maniri i slušao oduševljenu publiku u OKC-a kako na nogama skandira "MVP, MVP" dugo nakon asistencije.

- To jedna od onih večeri, posebnih večeri, i nešto što definitivno nikada neću zaboraviti. Počašćen sam što mogu biti ovdje, pogotovo u Oklahoma Cityju - rekao je Westbrook koji ima još pet utakmica da prestigne Robertsona. Što se tiče triple-double prosjeka, njega je već praktički zakapario, budući da je do jučer bio na 31.9 poena, 10.6 skokova i 10.4 asistencije po utakmici.

- Čast mi je da budem spomenut u istoj rečenici s Oscarom Robertsonom, stvari koje je on uradio za košarku meni su omogućile da danas budem dio ove igre. Ovo je nešto o čemu nisam mogao ni sanjati prilikom odrastanja u Los Angelesu - zahvalio se Russ legendi.

Osim što je izjednačio Oscarov pothvat, Westbrook je 78. triple-doubleom karijere došao na četvrto mjesto svih vremena koje dijeli s ranije spomenutim Chamberlainom. Izjednačiti pothvate takvih igrača u jednoj večeri zaista se ne događa često, ako ikad...

Spomenimo i da je najbolji strijelac Oklahome noćas bio Enes Kanter koji je ubacio 17 poena, a kako je utakmica bila riješena već na poluvremenu, veću priliku su dobili igrači s klupe, od kojih je u momčadi Thundera još troje, uz Kantera, zabilo dvoznamenkasti broj poena. Kod Bucksa je Michael Beasley zabio 14 poena, dok je "The Greek Freak" Antetokounmpo utakmicu završio s 11 poena, 10 skokova i 4 dodavanja.

Noćas su u NBA ligi nastupila i četvorica hrvatskih košarkaša, od kojih je najbolji učinak imao Mario Hezonja.

Njegov Orlando je izgubio od Cavsa sa 102-122, a za Magic su nastupila oba hrvatska igrača. Hezonja je imao dobru večer s 13 poena (šut 3-8), dva skoka i asistencijom za 22 minute igre, dok je Damjan Rudež igrao samo četiri minute i ubacio dva koša (šut 1-2). Kod Cavsa je triple-double učinak imao LeBron James (18 koševa, po 11 skokova i asista).

Šarić je u porazu Philadelphije protiv Brooklyna (141-118) igrao 19 minuta i ubilježio 10 poena (šut 4-9) te 2 asista i tri skoka. Netsi su u ovoj utakmici u prvom poluvremenu zabili čak 81 koš, čime su izjednačili klupski rekord otprije 34 godine.

Bojan Bogdanović je u domaćoj pobjedi Wizardsa protiv Hornetsa (118-111) ta 12 minuta ubacio 7 poena (šut 3-6) uz dva skoka i jedan asist.