James Harden i P.J. Tucker
 Erik Williams / USA TODAY Sports / Reuters
NBA LIGA

Piše: Ivan ZrinjskiObjavljeno: 31. siječanj 2018. 08:57

Houston Rocketsi noćas su protiv gostiju iz Orlanda igrali bez Chrisa Paula i Trevora Arize, a tijekom druge četvrtine ozlijedio se i Eric Gordon. Jamesu Hardenu nije smetalo.

Za 46 minuta na parketu bradonja je zabio 60 poena (šut iz igre 19/30, trica 5/14, slobodna bacanja 17/18), a tome je dodao i 11 asistencija, 10 skokova i 4 ukradene lopte. Time je ne samo osigurao pobjedu od 114-107 protiv Magica, već je postao i prvi igrač u povijesti lige koji je zabio 60 poena, a istovremeno ubilježio i triple-double (iako, postoje priče da je Wilt Chamberlain odigrao takvih utakmice prije nego su se službeno brojale blokade).

Do rekorda je "Brada" stigao 45 sekundi prije kraja utakmice kada je preko ispružene ruke Marija Hezonje pogodio tricu i zaradio slobodno bacanje, koje je, naravno, realizirao. Semafor je pokazivao 113-107, a kamere su zumirale i legendu Houstona, Calvina "The pocket Rocket" Murphyja čijih je 57 poena u jednoj utakmici (1978.) do jučer stajalo kao rekord kluba. Kao i ostatak dvorane, Murphy je stajao na nogama i pljeskao nevjerojatnoj utakmici Hardena.

- Ovo je dobar osjećaj. Samo nastojim utjecati na utakmicu kako god mogu, svake večeri. Bilo to zabijanje koševa, hvatanje skokova, dodavanje, krađa lopti, bilo što. A večeras sam, čini se, radio sve - rekao je Brada nakon utakmice.

Usprkos takvoj utakmici Hardena, momčad Magica bila je u igri za pobjedu do samog kraja utakmice, a najviše u njihovim redovima zabili su Marreese Speights i Mario Hezonja, po 17 poena svaki. Dubrovčanin je do svojih poena došao za 25 minuta na parketu, uz odličan šut od 7/12 iz igre, 3/5 za tricu, a dodao je i 3 skoka, 2 asistencije i blokadu.

Iz vrlo bogate NBA večeri u kojoj je odigrano čak devet utakmica, valja izdvojiti i veliki poraz Warriorsa koji su u Salt Lake Cityju izgubili s čak 30 poena razlike. Utah Jazz slavio je 129-99, a u društvu veličina kakve su Steph Curry, Kevin Durant, Draymond Green i Klay Thompson, najbolju utakmicu odigrao je španjolski play Ricky Rubio (odličan šut od 9/16 iz igre) koji je zabio 23 poena uz 11 asistencija i 5 skokova. Po 20 poena dodali su i potencijalni rookie godine Donovan Mitchell i Australac Joe Ingles koji je ubacio osobni rekord od šest trica.

Naravno, trener Warriorsa Steve Kerr nije bio zadovoljan igrom svoje momčadi.

- Naši dečki će potvrditi da smo bili očajni večeras. Igrali smo odvratnu košarku, naša srca naprosto nisu bila u utakmici. Ako na ovoj razini ne igrate sa srcem, nema veze koliko ste talentirani - izgubit ćete - rekao je Kerr.

Jedini koji može reći da je odigrao dobru utakmicu u redovima Warriorsa bio je Thompson koji je ubacio 27 poena (šut iz igre 12/17, trica 3/5) uz 6 skokova, dok su Durant i Curry zabili 17, odnosno 14 poena.

Odličnu utakmicu jučer je odigrala i prva petorka Pistonsa koja je u 125-114 pobjedi nad Cavsima zabila čak 108 poena. Predvodio ih je sjajni Andre Drummond s 21 poenom (šut iz igre 9/12), čak 22 skoka, 7 asista i po 3 ukradene lopte i blokade, dok je Stanley Johnson odlično iskoristio svoje minute i zabio 26 poena uz 10 skokova i 4 dodavanja.

- Rekao sam Johnsonu da je ovo najbolja utakmica koju je odigrao, a da sam ga ja gledao. Bio je agresivan na oba kraja i odlično se držao protiv LeBrona - rekao je trener i menadžer Pistonsa Stan Van Gundy.

Da sjajna večer prve petorke Pistonsa bude kompletna, Reggie Bullock dodao je 22 poena, Anthony Tolliver 21 poen, a Ish Smith 19 uz 7 asistencija. Ako će momci ovako igrati i nakon što im se pridruži Blake Griffin kojeg su se Clippersi riješili u interesu rekonstrukcije momčadi, Stan Van Gundy može gajiti nade u doigravanje.

Kod Cavsa je najviše zabio LeBron James, 21 poen uz 7 dodavanja i 6 skokova, dok su Channing Frye i Isaiah Thomas ubacili 20, odnosno 19 poena.