Soccer Football - Bundesliga - Bayer Leverkusen vs Schalke 04 - BayArena, Leverkusen, Germany - February 25, 2018 Schalke’s Nabil Bentaleb celebrates scoring their second goal from the penalty spot with Daniel Caligiuri REUTERS/Thilo Schmuelgen DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER GAME. IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO IS NOT ALLOWED AT ANY TIME. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050
REUTERS/Thilo Schmuelgen

24. KOLO

• 25.02.2018. u 18:12

• U 24. kolu Bundeslige Bayer Leverkusen je u nedjelju na domaćem terenu izgubio od Schalkea sa 0-2, s tim da su "apotekari" od 38. minute imali igrača manje, jer je veznjak Dominik Kohr u 38. minuti dobio crveni karton.

Hrvatski napadač Marko Pjaca ostao je na klupi za pričuve Schalkea, a pogotke za goste postigli su  Guido Burgstaller (11) i Nabil Bentaleb (89-pen).

Za Leverkusen je hrvatski branič Tin Jedvaj igrao do 71. minute.