Cropix
3. PRETKOLO LIGE PRVAKA

FOTO, VIDEO: DINAMO NIJE USPIO DO POBJEDE I PREDNOSTI PROTIV FERENCVAROŠA, ODLUKA O PROLAZU PADA U BUDIMPEŠTI Majstoriju Danija Olma poništio Siger

Nogometaši Dinama remizirali su sa Ferencvarošom 1:1 u prvoj utakmici 3. pretkola Lige prvaka na Maksimiru. Olmo je doveo Dinamo u vodstvo u 7. minuti, a pokazalo se konačnih 1:1 postavio je Siger u 59. minuti.
Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 06. kolovoz 2019. 15:59

DINAMO - FERENCVAROŠ 1:1 (Olmo 7' / Siger 60')

DINAMO (4-1-4-1): Livaković – Stojanović, Lešković, Perić, Leovac – Ademi – Hajrović (od 69. Majer), Gojak (od 69. Moro), Olmo, Oršić – Petković (od 76. Gavranović).

Trener: Nenad Bjelica.

FERENCVAROŠ: Dibusz – Lovrencsics, Blažič, Dvali, Heister – Siger, Haratin – Zubkov, Škvarka, Nguen (od 83. Ćivić) – Sihnevič (od 78. Lanzafame).

Trener: Serhij Rebrov.

Izgledalo je na početku kako će Dinamo uzeti sve, lakše od očekivanja, onda se činilo da bi Mađari mogli kući s punim plijenom. Mijenjao se odnos snaga, tresla se greda, redale šanse, Mađari su zabili gol o kojem će se dugo razglabati je li lopta prešla crtu ili nije... Ali kad se sve zbroji, Dinamo u Budimpeštu ide s rezultatom koji nije priželjkivao, tih 1:1 znači da i tamo mora zabiti, da mora ići po pobjedu.

Furiozno je krenuo Dinamo, odlučan da odmah na startu Mađarima zaustavi dah, zabrani im disati. Hajrović je u drugoj minuti loše ubacio s desne strane, ali pokazao da je momčad raspoložena, razigrana. Odmah potom Olmo je odapeo s 18 metara, bilo je silovito, ali ipak je Dibusz to lagano ukrotio.

Onda je na centru već u četvrtoj minuti požutio David Siger, momak koji će pamtiti Maksimir po mnogočemu. Prvo po Olmovu tunelu nakon sjajne akcije, Ademijeve oduzete lopte, Oršićeve pete, tunel je to u kojemu je sadržan dobar dio genijalnosti Danija Olma. Kad je prošao ‘sirotog’ Sigera prekrasno je pogodio suprotan kut. Maksimir je proključao, Dinamo je zadivio tribine, bio je to početak iz snova. Pitali su se svi, vjerojatno i Nenad Bjelica, je li Olmo spreman za još jednu utakmicu u samo četiri dana, s obzirom na sadržajno ljeto i kasniji odmor, ide li glavom već prema transferu, hoće li zbog toga odigrati skromnije? Međutim, ne, taj dečko kad izađe na teren, usredotočen je samo na loptu, na pobjedu, na najbolji potez u najboljem trenutku.

Ali vratimo se u nešto aktualniji trenutak. E da, prije toga Olmova gola Petković je pucao s 18 metara preko gola, pa je, zapravo, taj Olmov pogodak bio logičan slijed, Dinamo je zgoditak potpuno zaslužio.

Uspjeli su Mađari potom malo prodisati, ali to ne znači da su bili opasni. Jednom je Zubkov dobio rolicu na 20 metara od Livakovića, ali je njegov udarac od bloka otišao u gol. Jedino u čemu je Fradi bio bolji bili su žuti kartoni, već tri do odmora.

Pitali su se Dinamovi nogometaši je li poljski sudac u 19. minuti mogao svirati kazneni udarac, je li u padu nakon Oršićeva ubačaja jedan do braniča igrao rukom? Ali malo toga mogu zamjeriti Raczkowskom, arbitar je bio u dobroj formi. Dinamova kompozicija bila je čvrsta, svi prilazi Livakoviću zatvoreni, Ademi se u sredini ‘bacao na glavu’, ofenzivni dio vlaka držao Mađare na nišanu do novog pritiska pred sam kraj prvog dijela. Nekoliko kornera, pa Olmove škarice koje su završile u bloku, zatim i Hajrovićev udarac u donji kut koji je Dibusz skinuo. Dobro Dinamovo prvo poluvrijeme, šteta što već tad prednost nije bila veća.

Nisu bili ‘mrtvi’

Ovako, Mađari nisu još bili ‘mrtvi’, pokazali su to i jednom kontrom na startu drugog dijela, a zabili su ubrzo. Obranio je Livaković sjajno Nguenov udarac, ali Siger je pucao glavom. Perić je spriječio da lopta zatrese mrežu, prvi dojam je bio da nije čitava prešla crtu. No, gol-tehnologije još nema, sudac je nakon malo okolišanja pokazao na centar i pretvorio tog Sigera od tragičara u junaka.

Povlačit će se crte po ekranima idućih dana, mjeriti milimetri, ali to neće promijeniti stvarnost, Mađari su zabili u Zagrebu. Dinamo je u tim trenucima bio daleko od onog početnog tornada. Ali onda je iznenada došla prilika, nakon loše reakcije gostujuće obrane Hajrović je ostao sam na šest metara. Raspalio je svom snagom i pogodio gredu! Jao, kakav promašaj. Ušli su Moro i Majer, koji je uskoro imao strašnu šansu, pogodio vanjski dio mreže, prije njega na drugoj strani je mat imao Zubkov, završnica je bila loša. Moglo je tu biti svega, na obje strane, baš svega.

Ušao je i Gavranović, tražio je Bjelica novu ideju u napadu, Olmo više nije mogao gurati onom početnom žestinom. Ali je pucao s vrha kaznenog prostora, Dibusz obranio, a odbijanac baš Gavranović nije pospremio u mrežu.

Ipak, ukupno gledajući, nije Dinamo pravi, nije to bila ona momčad koja je onako sigurno brodila Europom, imat će Bjelica dosta briga i upitnika idućih tjedan dana.

DINAMO - FERENCVAROŠ 1:1 (Olmo 7'/Siger 60')

DINAMO: Livaković - Stojanović, Lešković, Perić, Leovac - Ademi - Hajrović (od 69. Majer), Gojak (od 69. Moro), Olmo, Oršić - Petković (od 76. Gavranović)

FERENCVAROŠ: Dibusz - Heister, Blažić, Dvali, Lovrencsics - Siger, Škvarka (od 89. Ihnatenko), Kharatin - Zubkov, Signevič (od 78. Lanzafame), Nguen (od 83. Čivić)

-------------------------------------------------------------------------------

PRIJENOS UŽIVO

GOTOVA JE UTAKMICA. Konačni rezultat je 1:1 pa će se pitanje prolaska u play-off Lige prvaka riješiti sljedećeg tjedna u Mađarskoj

90+3' - Pritisak radi Dinamo, ali bez uspjeha. Nema prave opasnosti po Dibusza

90' - Igrat će se 4 minute sudačke nadoknade

89' - Lijepa prilika za Dinamo. Ubacio je Majer s desne strane, na lijevoj je dobro utrčao Oršić, ali nije bio dovoljno brz da dobro zahvati loptu

85' - Opet Olmo puca, opet Dibusz brani

81' - Pritisnuo je Dinamo u posljednjih nekoliko minuta, a sada su 'Modri' imali dobru priliku. Pucao je Olmo s nekih 18-19 metara, Dibuszu je lopta ispala iz ruku, ali Gavranović je nije uspio smjestiti u mrežu

79' - Stojanović je sjajno probio desnu stranu i ubacio u sredinu, ali je prvo obrana Ferencvarosa zaustavila njegov ubačaj, a Gavranović nije uspio izboriti dobru priliku za udarac

76' - I treća zamjena u redovima Dinama. Izašao je Petković, ušao Gavranović

75' - Javili su se i mađarski navijači s juga Maksimira. Osjetili su da Ferencvaros dobro izgleda u drugom dijelu

72' - Lijepo je pucao Majer s 13-14 metara nakon jednog driblinga, ali lopta je prošla pokraj gola

71' - Dobru je priliku imao Zubkov, ali je s nekih 11 metara pucao prilično 'mlako' i neopasno po Livakovića

69' - Dvostruka zamjena u Dinamu. Izašli su Gojak i Hajrović, ušli Majer i Moro

67' - Pokušao je sada Olmo, ali brani Dibusz

64' - Što je sada promašio Hajrović! Ubacio je Leovac s lijeve strane, obrana Ferencvarosa nije raščistila loptu, a hajrović je bio sam na nekih 6-7 metara od gola. No, umjesto u mrežu, loptu je poslao u vratnicu

62' - Pucao je sada Leovac s lijeve strane, ali Dibusz brani

60' - GOOOL! Okrunili su Mađari svoju bolju igru u drugom poluvremenu. Udarac Nguena je obranio Livaković, a na loptu je naletio Siger. Perić ju je izbacio iz gola, ali je pomoćni sudac procijenio da je lopta prošla gol-crtu

56' - Mađari su agilniji u drugom poluvremenu od Dinama. Imali su sada novi korner, ali ništa od toga

53'- Sad je probao i Nguen. Nisu to neke velike prilike Mađara, ali puno su bolje nego u prvom poluvremenu. Toliko o tome što su u Ferencvarosu radili u prvih 45 minuta

51' - Dobra prilika za Ferencvaros. Sjurio se Zubkov po lijevoj strani, ali je Livaković loptu skrenuo u korner

50' - Opet je Dinamo krenuo nešto odlučnije, ali daleko je to od furioznog prvog dijela

47' - Službeno je objavljeno da je na utakmici 14.283 gledatelja

46' - Krenulo je drugo poluvrijeme utakmice bez izmjena s bilo koje strane

GOTOVO JE PRVO POLUVRIJEME Dinamo zasluženo vodi 1:0. 'Modri' su bolja momčad i kontroliraju utakmicu, ali su prave prilike imali tek na početku i kraju prvog poluvremena

45+1' - Ademi je bio najviši u skoku nakon novog kornera Dinama, ali je pogodio samo vanjski okvir mreže

45' - Agilni Hajrović je izborio jednu loptu na desnoj strani i dobro pucao s nekih 12-13 metara, ali je Dibusz obranio

45' - Još dva kornera za Dinamo, ali ništa se važno iz njih nije dogodilo. Pokušao je u nastavku akcije Hajrović, ali su Mađari blokirali njegov udarac

42' - Nesiguran je bio mađarski vratar Dibusz na jedno ubacivanje Leovca te nije uhvatio loptu nego je Dinamo dobio korner. Nakon njega su Modri dva puta zaprijetili, pokušao je Petković škaricama i Hajrović udarcem s desne strane, ali ostalo je 1:0

40' - Olmo je na meti mađarskih nogometaša. Nekoliko puta je Dinamov Španjolac već pretrpio prekršaj. Sad ga je nepropisno zaustavio Dvali. Kad ga već milom ne mogu spriječiti da im pravi probleme, kreću Mađari na riješenje problema silom

36' - Skvarka je laktom zahvatio Ademija na sredini terena. Utakmica je na nekoliko minuta prekinuta zbog krvarenja Dinamovog kapetana, ali nema većih posljedica za Ademija. Skvarka je dobio žuti karton

32' - Igra se uglavnom na sredini terena, bez pravih, povezanih akcija bilo koje momčadi

28' - Evo, da i ovo zapišemo. Imao je Ferencvaros slobodni udarac na 20-ak metara s lijeve strane, ali ubačaj je završio na glavama Modre obrane

23' - Malo je pao tempo utakmice. Dinamo kontrolira igru, ali nema većih prilika nakon Olmovog gola

17' - Zaprijetili su Mađari iz kornera, ali je Lešković bio najviši u skoku. Ovo smo zapisali tek toliko da spomenemo da i Ferencvaros igra u ovoj utakmici

15' - Dobro ubacivanje Stojanovića s desne strane, ali nikoga nije bilo u sredini. U nastavku akcije svoj je šut isprobao Perić, ali neuspješno

13' - Nastavljaju se napadi Dinama. Sada je probao Gojak s desne strane, ali njegov udarac je bio preslab

7' - GOOOL! Majstorija Olma za 1:0 vodstvo Dinama! Bila je to sjajna akcija, Olmo je gurnuo tunel mađarskom braniču i potom majstorski zabio ljevicom.

5' - Nova prijetnja Dinama, sada je dalekometno pucao Petković, ali lopta opet odlazi preko vratiju.

3' - Sjajan udarac Olma. Odapeo je s vrha kaznenog prostora, ali Dibusz sjajno brani.

2' - Pokušaj Hajrovića s desne strane. Prošao je po boku, ali je ubačaj bio loš.

1' - Započela je utakmica na Maksimiru.

----------------------------------------------------

19.20 - 'Green Monstersi' ulaze na južnu tribinu Maksimira. Večeras se očekuje mirna situacija na tribinama, navodno su se dogovorili sa BBB-ima da sukoba neće biti.

19.10 - Vojska 'Green Monstersa', navijača Ferencvaroša, još putuje prema Maksimiru.

19.00 - Zahuktava se atmosfera ispred Maksimira, navijači polako ulaze na stadion.

18.45 - Svojevrsno iznenađenje kod sastava Ferencvaroša je što je na klupi ostavio Lanzafamea koji je najavljivan u vrhu napada. Umjesto njega udarna špica je Signevič. Na klupi Dinama se pak našao Dilaver koji je zbog ozljede trebao propustiti obje utakmice protiv Mađara.

18.40 - Stigle su postave za večerašnji ogled. Dinamo će zaigrati u sljedećem sastavu: Livaković - Stojanović, Lešković, Perić, Leovac - Ademi - Hajrović, Gojak, Olmo, Oršić - Petković. Bjelica je imao jednu veliku dvojbu uoči susreta, koga staviti na desnog beka, Stojanovića ili Pinta. Izabrao je Stojanovića.

18.15 - Okupljeni mađarski navijači svi su obučeni u crno, a ujednom trenutku sve je bilo zavijeno u zelenu dimnu zavjesu.

18.00 - Sve više mađarskih navijača okuplja se na parkingu pod južnom tribinom. Gostujući fanovi nalaze se pod budnom paskom policije.

17.30 - Prvi navijači Ferencvaroša okupljaju se pod maksimirskim jugom. Dva i pol sata ostala su do početka utakmice.

20. travanj 2024 22:03