REUTERS
POSLASTICA NA ETIHADU

U derbiju 21. kola Premiershipa vidjeli smo jedan od najuzbudljivijih scenarija koje nogomet može ponuditi. Nakon pregršt prilika na obje strane i prekrasnh poteza, Manchester City uspio je nanijeti prvi prvenstveni poraz Kloppovom Liverpoolu ove sezone (2:1) i potpuno se vratiti u igru za naslov. Aktualni prvaci sada zaostaju samo četiri boda za vodećim Redsima, a prvenstvo je spašeno.
Piše: Vedran FilipovićObjavljeno: 03. siječanj 2019. 10:37

MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 2:1 (Aguero 40', Firminho 64', Sane 72')

MANCHESTER CITY: Ederson - Stones, Kompany, Laporte, Danilo - B. Silva, Fernandinho, D. Silva - Sterling, Sane - Aguero

LIVERPOOL: Allisson - Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Henderson, Milner - Mane, Salah - Firmino

Najveći ovosezonski derbi Premiershipa riješili su – centimetri. U prvom poluvremenu su dvaput bili protiv Liverpoola dok su u nastavku pomilovali Leroyja Sanea za pobjedonosni pogodak Manchester Cityja. I 'spas' prvenstva koje će, čini se, uroniti u mrtvu trku upravo ove dvije momčadi koje su se večeras ogledale na Etihadu.

Počelo je oprezno, jako oprezno, što je bio više nego jasan pokazatelj da je ulog u derbiju – ogroman. City se očekivano nametnuo posjedom, to je njihov stil igre i gosti su imali problema organizirano doći na protivničku polovicu, no u 18. minuti dočekali su matnu situaciju. Sve je krenulo još s njihove polovice kada je Wijnaldum okrenuo Sanea da bi Salah s Firminom odigrao dupli pas te izbacio u čistu priliku Manea koji je pobjegao Johnu Stonesu.

Screenshot

Ipak, Senegalac gađa daljnju vratnicu, a posljedični panični karambol u obrani Građana završava na način da Stones čisti loptu ne s gol linije, nego ju doslovno vadi iz gola. Naime, goal-line tehnologija pokazala je da je Redse od pogotka dijelilo svega 1,12 centimetara.

Dejan Lovren ubrzo je zasluženo dobio žuti karton radi starta na Agueru i do kraja susreta doimalo se da ga opomena poprilično opterećuje te da se također požutjeli Kompany (31) bolje nosi s tim teretom. Pred kraj poluvremena domaćini su došli do prednosti nakon što je Sane pretrčao hrvatskog stopera, a Van Dijk očistio loptu iz peterca te potom u skoku nadivisio Aguera. Međutim, akcija se nastavila, Argentinac se ubacio na prvu vratnicu ispred Lovrena te ljevicom isprve rasparao mrežu 'kroz uši' Alissona – 1:0.

Screenshot

Susret je općenito bio dosta grub, sudac Taylor previše je igre puštao na početku da bi je kasnije morao smirivati kartonima (Wijnaldum, Laporte), a na odmor se otišlo s prednošću Građana te razmišljanjem da nas u nastavku čeka nešto dinamičniji ogled.

Soccer Football - Premier League - Manchester City v Liverpool - Etihad Stadium, Manchester, Britain - January 3, 2019  Manchester City's Sergio Aguero scores their first goal   Action Images via Reuters/Jason Cairnduff  EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or
Action Images via Reuters

Kada nije krenulo po željama, njemački trener je brzo reagirao te okrenuo utakmicu naglavačke ubacivanjem Fabinha umjesto Milnera čime su Redsi – prodisali. U 63. su minuti Kompany i Ederson slabio reagirali na ubačaj Alexander-Arnolda, lopta je stigla do Firmina ispred kojega su bila petorica domaćih igrača čuvajući gol liniju. Na koncu, Brazialc je pucao, ali već se Kompany stigao vratiti... Nije zato bilo pomoći dvije minute kasnije kada je desni bočni gostiju naciljao Andyja Robertsona 'u trepavicu' (a gdje je bio Sterling u povratnoj trci?), a lijevi bek je isprve pogodio Firmina kojemu se preostalo nakloniti na dva metra od prazne mreže – 1:1.

Susret se tada maksimalno rasplamsao, a City je došao do prednosti nakon polukontre koju je povukao Sterling oslobodivši prostor za Sanea koji ispod Alexander-Arnolda gađa daljnju vratnicu Alissonovih vrata, a lopta se od 'drva' odbija u suprotnu malu mrežicu. Sreća je jučer bila na strani domaćina koji je mogao i uvjerljivije pobijediti da je Aguero (82) bio prisebniji, no isto tako su gosti mogli do poravnanja preko Salaha (84). Prednost Liverpoola sada je četiri boda...

KRAJ UTAKMICE

90+5 - opsada gola Manchester Cityja! Liverpool upućuje ubačaj za ubačajem u kazneni prostor domaćina, City se gčevito brani i zasad sve uspijeva otkloniti

90' - velika šansa za 3:1 Cityja na kraju utakmice! Lovrenu se lopta odbila od noge i stigla do Silve koji puca u Alissona, odbijena lopta dolazi do Sterlinga, a ovaj s desetak metara u srcu kaznenog prostora puca pored gola

85' - mijenja sada i Guardiola. Izlazi Laporte, ulazi Walker

84' - velika prilika Liverpoola! Salah je ostao sam na desnoj strani kaznenog prostora Cityja, gađao je suprotni kut, ali Ederson vršcima prstiju skreće u korner

81' - kakva utakmica! Liverpoool je napravio strašan pritisak u kaznenom prostoru Cityja, ali lopta se odbila u kontru do Sterlinga, koji pronalazi usamljenog Aguera, i u zadnji čas njegov udarac brani Alisson

72' - GOOOL! Brzo je City vratio vodstvo! Sterling je proigrao Sanea na lijevoj strani, a ovaj majstorski s ruba kaznenog prostora, iskosa, pogađa suprotnu stativu i lopta se odbija u gol

64'- GOOOL! Liverpool je izjednačio, nakon fantatsične akcije pogodtio je Firminho! Alexander-Arnold je vrhunski promijenio stranu i ubacio s desnog beka tamo daleko na lijevu stranu kaznenog prostora Cityja, Robertson je sjajno primio iz prve milimetarski precizno ubacio u sredinu, a tamo je Firminho neometan zabio za 1:1.

62' - velika prilika Liverpoola! Firminho je tukao s desetak metara, s desne strane iskosa, ali odbio je Kompany

58' - prva izmjena na utakmici - Klopp je umjesto Milnera ubacio Fabinha, Shaquiri se i dalje zagrijava

57' - dobra prilika Liverpoola - jedna odbijena lopta sitgla je na rub kaznanog prostora, točno na nogu Alexandera-Arnolda, ali ovaj strahovito jako puca pored gola

51' - Sterling je pao u kaznenom prostoru u duelu s Robertsonom, ali sudac Taylor nije pokazao na bijelu točku. Dvojbena situacija, činilo se da je bilo potezanja

50' - Liverpol gubi, ali City neumorno napada od samog početka drugog poluvremena. Domaći su odlučili sve riješiti i smanjiti zaostatak za vodećim Redsima na samo četiri boda.

46' - počelo je drugo poluvrijeme, Klopp priprema svog velikog aduta za preokret Xherdana Shaquirija, zasad nema izmjena

45+2 - KRAJ PRVOG POLUVREMENA Manchester City vodi zahvaljujući sjajnoj akciji Aguera u 40. minuti, a Liverpool je svoju veliku priliku prokockao u 18. minuti. Čeka nas eksplozivno drugo poluvrijeme.

45' - Laporte je dobio žuti karton

40' - GOOOL! Strašan pogodak Aguera, ali nažalost, i loša reakcija Dejana Lovrena!. B. Silva je ubacio s lijevog krila, a Argentinac se kao metak ubacio ispred Lovrena na prvoj stativi i strahovitim udarcem iz okreta zakucao mrežu u bliže rašlje. Još lošije je kod gola reagirao i vratar Aliisson, lopta mu je prošla iznad glave, nije ni stigao podići ruke

Screenshot

Reuters/Jason Cairnduff

31'- Kompany je dobio žuti karton

27' - još jedna velika prilika Cityja! Sterling je sada probio desni bok, proigrao SIivu u srcu šesnaesterca, ali Van Dijk je ponovno na prvom mjestu i blokira loptu. City još nema udarac u okvir gola

24' - odlična prilika Cityja! David Silva je sjajno probio lijevu stranu i poslao povratnu loptu u sredinu, ali odlični Van Dijk blokira udarac s manje od deset metara

20' - Dejan Lovren je dobio žuti karton

18' - ČUDO SPASILO CITY! - dvije prilike Liverpoola u jednoj akciji. Nevjerojatno je što sada nisu uspjeli zabiti gosti. Salah i Firminho izbacili su duplim pasom pola obrane domaće momčadi, Brazilac je dodao do Manea, a ovaj s ruba kaznenog prostora gađa stativu. U nastavku akcije je Laporte u pokušaju izbijanja lopte pogodio Edersona u glavu, lopta se odbila prema golu, ali ipak nije prešla gol-crtu, presudio je možda centimetar.

Screenshot

14'- uspio se Liverpool obraniti u prvih 15 minuta i pomalo počinje igrati svoju igru, zasad bez onih pravih velikih prilika

7' - prva opasna kontra Liverpoola po desnom krilu zamalo je završila autogolom. Alexander-Arnold je ubacio s desnog krila, Firmino propustio loptu, a ona se odbila od Fernandinha ravno u ruke Edersona

3' - Manchester City je od početka odlučio pokazati tko je gazda na Etihadu, napadi traju od prve minute, stadion grmi, Liverpool ne može ni doći u posjed lopte

1'- utakmica je počela

Pep Guardiola je danas i kao menadžer pod posebnim pritiskom. Od niti jednog trenera nije izgubio toliko međusobnih okršaja kao od Jürgena Kloppa - čak sedam

19. travanj 2024 22:42