Tea Cimaš/Cropix
RIJEKA - HAJDUK 1-0

NAKON ČETIRI GODINE ISTA PRIČA Rijeka u derbiju dovela Rujevicu u stanje ludila

Piše: Marijan ProjićObjavljeno: 27. veljača 2016. 14:30

Treću obljetnicu na klupi Rijeke Matjaž Kek proslavio je pobjedom i upisao 14. uzastopnu utakmicu bez poraza u ogledima s Hajdukom. Slovenski strateg na teren je poslao vrlo ofenzivnu formaciju s Gavranovićem, Mateijem, Bezjakom i Balajem u vrhu. Uz raspoloženog Ristovskog na desnoj strani, Rijeka je vrlo brzo postala opasna za desetkovanu momčad Hajduka.

Uvodnih 10-ak minuta susreta Hajduk je djelovao kao momčad koja se na Rujevicu nije došla samo braniti. Splitski sastav pokazivao je znakove života, tražio put do kaznenog prostora Rijeke, ali sve je ostalo samo na pokušajima. Domaćini su vrlo brzo pokrpali rupe i preuzeli inicijativu. Riječani su s lakoćom prebacili igru na polovicu gostiju i započeli pravu opsadu Hajdukova gola. Prva prijetnja stigla je u 9. minuti kada Ristovski ubacuje za Balaja, ali loptu koja nije bila idealna albanski reprezentativac glavom šalje pored gola. Minutu kasnije Gavranović lukavo gura u prostor za Bezjaka, ali Kalinića izlazi na vrijeme. Puno sreće golman Hajduka imao je u 12. minuti kada je Ristovski pucao ispod njega, ali lopta se zakoprcala i na veliku sreću gostiju od grede vratila u teren.

Najbolju akciju odigrali su Riječani sredinom prvog dijela. Seriju brzih dodavanja započeo je Maleš. Gavranović je idealno uposlio Ristovskog koji nesebično gura za Bezjaka koji sve okončava traljavim udarcem. Slovenski reprezentativac puno bolje reagirao je u 31. minuti na jednu od brojnih dobrih lopti kojima je Gavranović častio svoje suigrače, ali Kalinić je pokazao kvalitetu. U nastavku ponovno je Bezjak u akciji, ali sada loptu zaustavlja greda.

Do kraja prvog poluvremena nogometaši Rijeke uputili su desetak udaraca na gol gostiju. U osam navrata vrlo ozbiljno su zaprijetili, pri čemu su u okvir vratiju uputili tri udarca, ali zahvaljujući raspoloženom Kaliniću, ni jedan nije ušao. Na drugoj strani Vargić je bio potpuno besposlen. Gosti su tek u završnici prvog dijela uputili jedan udarac, ali pokušaj Jeffersona na ubačaj iz kornera završio je pored gola.

Gol koji je visio u zraku većim dijelom prvog poluvremena stigao je u 49. minuti, kada odličan ubačaj Mateija u mrežu gostiju sprema Samardžić. Samo minutu prije iz slobodnog udarca Matei je zagrijao ruke Kalinića, ali na visok skok i odmjeren udarac riječkog stopera splitski golman bio je nemoćan. Nakon što su zabili toliko željeni i traženi gol, Riječani su usporili i dozvolili gostima da dođu do daha. Kek je ovaj put vrlo brzo reagirao. Izvukao Mateija i na teren poslao Tomasova. No, planovi o lovu na drugi pogodak u mreži gostiju kojim bi osigurali mirnu završnicu izjalovili su se u 62. minuti kada Maleš zbog namjernog igranja rukom zarađuje drugi žuti na utakmici, odnosno crveni. Kek je ponovno primoran mijenjati, ali ovaj put kako bi oslabio napad i pokrpao rupu na sredini. Teren je napustio Gavranović koji je svojim proigravanjima stavljao na muke goste, a ušao je Brezovec.

Na drugoj strani reagirao je i Burić. U posljednjih 15 minuta trener Hajduka pojačao je napad. Umjesto Malokua ulazi Prskalo i uskoro se pritisak seli pred gol domaćeg sastava.

RIJEKA - HAJDUK 1-0 (Samardžić 48)

Rijeka (4-3-3): Vargić; Zuta, Mitrović, Samardžić, Ristovski; Maleš, Močinić, Matei; Bezjak, Gavranović; Balaj

Trener: Matjaž Kek

Hajduk (4-1-4-1): Kalinić; Milić, Bilij, Nižić, Velazquez; Jefferson; Juranović, Maloku, Roguljić, Bašić; Mastelić

Trener: Damir Burić

Kraj utakmice!

85' - Rijeka se uspješno brani, pa čak i stigne napasti, dok mladi Hajduk nikako ne uspijeva probiti Kekovu branu

77' - Lukavo je Roguljić prebacio obranu Rijeke, ali Jefferson promašuje loptu ispred Vargića. Najveća prilika Bijelih na utakmici!

70' - Kek je odmah reagirao i umjesto Gavranovića uveo Brezovca kako bi zatvorio sredinu ali i utakmicu

66' - Mate Maleš je dobio drugi žuti karton! Može li Hajduk s iogračem više okrenuti susret u kojem nije imao ni jednu pravu prigodu?

60' - Hajduk pokušava ali praktički se ne može približiti zoni udarca...

48' GOOOL 1:0 - Samardžić. Matei je izveo udarac iz kuta, samardžić najviše skače u petercu, lopta se odbija od Jeffersona i završava u mreži gostiju. Zasluženo vodstvo Rijeke

46' - Počelo je drugo poluvrijeme na Rujevici

Kraj prvog poluvremena - Rijeka je bolja, Rijeka je odigrala veliko poluvrijeme, ali nije uspjela zabiti. Hoće li joj se to obiti o glavu u nastavku?

31' - Sada Gavranović tuče sa 18 metara, ali kalinić vadi ispod prečke. Nevjerojatno, igra se viktorija na gol Hajduka. U nastavku akcije, nakon udarca iz kuta lopta dolazi do Bezjaka koji gađa vratnicu. Koliko Hajduk može podnijeti?

28' - Ponovno šansa za Rijeku, ovoga puta na sceni je Balaj, ali s pet metara puca nebu pod oblake! Hoće li Rijeka biti kažnjena zbog ovoliko promašenih prilika?

24' - Ponovno Ristevski, daleko najbolji igrač utakmicew. Ovoga je puta našao Bezjaka, ali Slovena puca ravno u Kalinića. Rijeka i dalje nadire, desetkovani se Hajduk brani...

12' - Rijeka gađa gredu! Ristovski je sjajno opalio s ruba 16-rca, lopta je prošla ispod Kalinića pa se od njega odbila u gredu. Bijele čuvaju dobre vile, Rijeka je opasno navalila

8' - Rijeka je bolje otpočela dvoboj, prvu priliku potpisuje Balaj, koji odličan centaršut Ristevskog s desne strane ne uspijeva pospremiti glavom u mrežu sa samo pet metara

0' - Utakmica je počela!

17.00 - S obzirom da je kraj utakmice u Osijeku kasnuio (Osijek - Lokomotiva 1-3), zbog televizijskog prijenosa početak na Rujevici pomaknut je na 17:10

16.55 - Ovo je treći susret ove sezone, Rijeka je slavila na Kantridi, dok je u prvom dvoboju na Rujevici susret okončao remijem

16.50 - Hajduk od ožujka 2012. čeka pobjedu nad Rijekom. Tada je trener Bijelih bio već zaboravljenih Krasimir Balakov...

16.45 - Poznati su sastavi, Kek zaista kreće bez najboljeg igrača Tomasova, dok će Burić u odnosu na najavljeni sastav, priliku dati Tomi Bašiću

23. travanj 2024 03:25