Ronald Gorsic / CROPIX CROPIX
24. KOLO PRVE HNL

U dva susreta 24. kola Prve HNL igranima u petak Gorica je na svom terenu svladala Istru 1961 sa 3-0 (0-0), dok su Slaven Belupo i Varaždin u susjedskom dvoboju igrali 0-0.
Piše: Toni RoićObjavljeno: 28. veljača 2020. 19:39

GORICA - ISTRA 1961 3:0 (Dvorneković 57', Maslowski 80', Lovrić 90+3)

VELIKA GORICA Gradski stadion. Gledatelja 791

GORICA (4-2-3-1): Kahlina 7 - Muhammed 6, Steenvoorden 6,5, Jovičić 7, Čabraja 6 - Čanađija 6, Suk 6 - Dvorneković 7 (od 82. Špikić -), Hamad 7 (od 75. Maslowski 6,5), Lovrić 7 - Ndiaye 6 (od 70. Mudrinski -). Trener: Valdas Dambrauskas 6,5

ISTRA 1961 (5-4-1): Čondrić 6,5 - Grujević 5, Rafa Paez 5,5 (od 83. Maganjić -), Galilea 5,5, Bosančić 5,5, Pavić 5,5 - Ivančić 5 (od 70. Bušnja -), Blagojević 5,5, Lončar 5, Gržan 5,5 - Guzina 5,5 (od 66. Delić 6). Trener: Igor Prelec 5,5

Sudac: Tihomir Pejin (Donji Miholjac) 6,5. Pomoćnici: Šarić i Stolnik. Četvrti sudac: Burilo. VAR: Bel. AVAR: Petrović. Delegat: Podnar.

Žuti kartoni: Blagojević (21 - udaranje suparnika), Galilea (28 - preoštar start), Čanađija (40 - preoštar start), Rafa Paez (48 - preoštar start),

Crveni kartoni: -.

Igrač utakmice: Matija Dvorneković

Nova metla ipak bolje mete i Gorica je s novim trenerom na klupi došla do prve pobjede u 2020. svladavši doma Istru 1961 rezultatom 3:0. Vodeći pogodak Matije Dvornekovića bio je prvi nakon onog Lukasza Zwolinskog protiv Intera prošlog prosinca, odnosno nakon 506 minuta suše.

Debakl 0:6 protiv Hajduka na Poljudu u prošlom kolu, donio je prvu smjenu trenera otkako je Gorica prvoligaš, a Sergeja Jakirovića naslijedio je litavski stručnjak Valdas Dambrauskas. Slučaj je htio da mu debi bude protiv momčadi Istre 1961, koju vodi Velikogoričanin Ivan Prelec, šampionski trener Gorice kada je 2018. osvojila drugoligaški naslov i zakoračila u elitni rang.

Dambrauskas nije imao vremena za korjenitije promjene i ostao je pri dosadašnjih 4-2-3-1, s tim da je ulogu 'desetke' povjerio Jiloanu Hamadu, dok ozljeda gležnja Kristijana Lovrića ipak nije bila teže prirode da ne bi mogao nastupiti. Prelec se također očekivano odlučio za zatvorenih 5-4-1 s usamljenim Guzinom u špici.

Neki su možda očekivali jaki početni juriš domaćih, ali njega ipak nije bilo i Puljani su discipliniranim i pokretljivim dvostrukim blokom lako zadržavali Goričine pokušaje. Tek jedna gužva u šesnaestercu gostiju u 13. minuti mogla se izdvojiti u prvih pola sata, a utakmica se malo zakuhala tek u posljednjih petnaestak minuta. Dva odlična pokušaja, Lovrića iz slobodnog udarca i Hamada s vrha šesnaesterca, vrhunski je skinuo vratar Istre Čondrić, da bi Puljani u 41. minuti propustili dva zicera u istom napadu. Najprije je Grujević ostao sam desetak metara iskosa zdesna, ali njegov udarac brani Kahlina, da bi se lopta odbila na tri metra do Guzine, čiji udarac uklizavanjem blokira Jovičić i spašava sigurni pogodak Istre. U zadnjim sekundama prvog dijela još jedan slobodnjak za Lovrića na 18 metara i lopta pogađa stativu.

I onda u 57. minuti konačno trenutak čarolije Jiloana Hamada i mat u dva poteza nakon dubinske lopte švedskog Iračanina i strijelca Dvornekovića. Nakon 506 minuta ili kada se računaju sudačke nadoknade u prošlih pet utakmica 528, Gorica je postigla ligaški pogodak i povela protiv Istre.

Već u sljedećoj minuti gosti imaju slobodan udarac na 18 metara, ali Blagojević pogađa živi zid, da bi u 64. minuti u silovitom prodoru bio Ndiaye, ali kada je ušao u šesnaesterac i trebao dodati usamljenom Hamadu, Senegalac se spetljao i propala je odlična prilika domaćih za povećanje prednosti. Ubrzo ga je Dambrauskas povukao iz igre, a debi za Goričane upisao je srpski centarfor Mudrinski, koji je došao posljednjeg dana prijelaznog roka iz poljske Jagiellonije. Delić i Bušnja su pak ušli na drugoj strani i baš je Delić u 74. minuti odlično odapeo sa 25 metara, ali Kahlina je loptu izboksao u korner.

Utakmica je definitivno prelomljena u 80. minuti kada je Maslowski vrlo preciznim udarcem s vrha šesnaesterca pogodio za 2:0. Šećer na kraju bio je sjani gol Lovrića i Velikogoričani su došli do prvog trijumfa u 2020. godini, dok Istra ima jednaki broj bodova kao posljednjeplasirani Varaždin.

16. travanj 2024 14:46