Utakmica 29. kola HT Prva hrvatska nogometna liga,
Ronald Gorsic / CROPIX / CROPIX

Mijo Caktaš

BIJELI U BELEKU

• 13.01.2019. u 17:10

• Hajduk je u prvoj pripremnoj prijateljskoj utakmici u Beleku, u Papillon centru, pobijedio bukureštanski Dinamo s 2-0 (1-0). Strijelci su bili Mijo Caktaš u 4. i Adam Gyurcso u 77. minuti.

HAJDUK - DINAMO BUKUREŠT 2:0 (Caktaš 4', Gyurcso 77')

HAJDUK (4-4-2): Duka - Tudor, Vušković, Vučur, Fomitschow - Hamza, Nejašmić, Palaversa, Caktaš - Jairo, Šego. DRUGO POLUVRIJEME. Posavec - J.Bašić, Ismajli, Mikulić, Batarelo - Teklić, Jurić, Kalik, Delić - Ivanovski, Gyurcso. TRENER: Siniša Oreščanin.

DINAMO BUKUREŠT (5-4-1): Esanu (od 70. Fara) - Sorescu (od 70. Magureanu), Ciobotriu, Filip, Gregore, Mustoe (od 46. Naser), Zenke, Rashid (od 46. Krants), Cretu (od 46. Ehmann), Longher (od 46. Raducanu) - Montini (od 46. Popa). TRENER; Mircea Rednic.

Čvrsto i odgovorno odigrali su Bijeli u pobjedi protiv bukureštanskog Dinama. Trener Siniša Oreščanin zadovoljan je prvom pobjedom, kako sam kaže "baš po mjeri prve utakmice".

- Utakmica dobra, pozitivna, sa naglaskom na obrani. Moramo reći da nije to bila neka posebna igra. no s obzirom da je prva pripremna utakmica, moram biti zadovoljan - kazao je Oreščanin. Pojedince nije izdvajao premda je odmah nakon dvoboja bio svjestan kako je bolje odigrača momčad iz drugog poluvremena.

- Bili smo progrevniji, okomitiji u drugom dijelu. Ali, nema potrebe bilokoga izdvajati, momčad je pobijedila ovu utakmicu.

Da je svaki protivnik kao rumunjski Dinamo sa velikim optimizmom Hajduk bi startao u prvenstvo. Crveni iz Bukurešta pružili su dostojan otpor, a kada se o konstatira, jasno je o kakvom se protivniku radi. Nisu slučajno četvrti, ali odzada u rumunjskom prvenstvu i na proljeće ulaze u borbu za opstanak.

Dinamo je skromna momčad limitirane kvalitete, a Hajduk je to znao iskoristiti. Utakmica bez žestine, bez pravog prekršaja. Nismo takve navikli gledati na pripremama kontra ekipa sa euroskog istoka. Prošlih godina bi znale pucati kosti, figurativno rečeno, a protiv Dinama se igralo tečno, bez nervoze, bez faula. Hajduk je do vodstva došao već u 4. minuti kada je Tudor prošao po desnoj strani, asistirao Caktašu koji je kao nekoć u najboljim danima manirom rasnog strijelca pogodio suprotvne, desne rašlje. Još je dvaput Caktaš bio u akciji, u 29. ponovno na ssit Tudora pucao je pored gola, a iz slobodnog udarca sa 18 metara u 43, minuti je natjerao vratara Esanua na "boksanje". Jedinu priliku Rumunja obranio je Duka u 31. minuti kada je iz lijevog donjeg kuta izvadio pokušaj Montinija. U nastavku je Hajduk bio još dominantniji, a dinamovci još stisnutiji pred vlastitim kaznenim prostorom. Njihov obrambeni blok probio je Gyurcso u 77. minuti nakon odlične duge lopte Ismajlija sa sredine igrališta.

Prebacio je stoper Bijelih uadnju liniju Dinama, a Gyurcso je spremno prihvatio poklon i oštrim udarcem sa lijeve strane pogodio mrežu Rumunja. Mogao je Hajduk još preko Delića u 83. minuti povećati prednost kada je centarfor Bijelih izaša sam pred vratara Fara nakon sjajno "podvaljene" lopte Teklića u prostor. Međutim, u dvoboju "jedan na jedan" rumunjski vratar izašao je pobjednikom.

U zadnjoj minuti morao je Fara ispod grede vaditi opasni pokušaj Gyurcsa, ali ponovno je sačuvao svoja vrata, a tim i Dinamo od težeg poraza. Rumunji su se tako pokazali kao pravi protivinik za početak priprema, upravo onako kako je to i najavio njihov igrač Ivan Pešić. Momčad koja Hajduku nije zadala ozbiljne probleme, što ipak nije realna slika. No, kako reče Oreščanin "bilo je dobrih i loših detalja", stoga se promptno treba okrenuti nastavku priprema. Bitno je da je Oreščanin ponudio šansu za 22 igrača, da je vidio odgovornost i odlučnost, a ostalo će se nadograđivatti kroz pripreme. Sustav s kojim se Hajduk predstavio jest formacija 4-4-2 u rombu gdje je Caktaš igrao povučenog špica u prvom, a Delić u drugom dijelu.

Na malim tribinama Papillon centra ostalo je devet igrača Hajduka među kojima su i standardni prvotimci Lopez, Bradarić i ozljeđeni Juranović, Razvidno je da će neki od njih sigurno dobiti priliku u sljedećoj utakmici koju Hajduk igra 19. siječnja (subota) protiv švicarskog Grasshoppera.