CROPIX
MODRI IZBORILI EUROPU

Nogometaši zagrebačkog Dinama plasirali su se u posljednje, 4. pretkolo Lige prvaka zahvaljujući visokoj 4-0 (1-0) gostujućoj pobjedi protiv mađarskog Ferencvarosa u uzvratnoj utakmici 3. pretkola igranoj u utorak u Budimpešti. Modri će u play-offu Lige prvaka igrati protiv norveškog Rosenborga koji je u dvije utakmice bio bolji od Maribora.
Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 13. kolovoz 2019. 21:30

FERENCVAROS - DINAMO 0:4 (Ademi 16', Petković 47', Olmo 55', Gojak 79')

FERENCVAROS (4-2-3-1): Dibusz – Lovrencsics, Blažič, Dvali, Ćivić – Siger, Haratin – Zubkov, Škvarka (od 71. Heister 5), Nguen (od 65. Varga) – Sihnevič (od 84. Boli). Trener: Serhij Rebrov.

DINAMO (4-1-4-1): Livaković – Stojanović, Dilaver, Perić, Leovac – Moro – Hajrović (od 77. Majer), Ademi (od 70. Gojak), Olmo (od 83. Šitum), Oršić – Petković. Trener: Nenad Bjelica.

Nije Groupama Arena ovoga puta bila kobna i goropadna, tamo gdje su se popiknuli Zlatko Dalić i njegove trupe, promarširali su Nenad Bjelica i njegova vojska, dokazali ono što je svima bilo jasno i nakon prve utakmice, da su bolji od Mađara. Sve je štimalo, od trenerskih postavki, do te toliko spominjane Dinamove energije, i konačno egzekucije.

Da, imali su Mađari vratnicu kod 0:1, imali su još poneku priliku, ali Dinamo nije mogao izgubiti. Jer je želio, grizao, tražio put do pobjede, zabijao u pravo vrijeme i na kraju sasvim zasluženo slavio. Ne samo slavio, nego zamalo ponovio 0:5 iz Züricha 1997. da Petković u zadnjim minutama nije promašio kazneni udarac. No, i bez tog gola, velika večer, velika pobjeda.

Nisu još svi ni sjeli na svoja mjesta u Groupama Areni - uvijek ima pametnjakovića koji dođu pet poslije 12 - a Dinamo je već bio u problemima. Nisu se Dilaver i Perić još 'upoznali', iznenadila je obranu duga lopta, možda su mislili i da je zaleđe. Nguen je pucao, Livaković već u drugoj minuti morao dokazivati da je u velikoj formi.

Nije počelo dobro, no već u idućem napadu 'puškaranje' je nastavljeno na drugoj strani. Dinamov mini pritisak, udarci Ademija, Petkovića i Hajrovića, kojemu je obranio Dibusz. Kakav početak i najava da bismo mogli gledati nevjerojatnu utakmicu. Onda je opet duga lopta iznenadila Modre, opet je Nguen bio u dobroj poziciji, opet je Livaković obranio. Malo pred jednim, malo pred drugim golom. Koja će se mreža prva tresti?

Međutim, tada je Dinamo malo popravio raspored, smirio redove, odlični Nikola Moro zavladao je sredinom terena, Leovac i Oršić bili su raspoloženi na lijevoj strani, više nego Hajrović na desnoj. Petković je pripomagao pritisku na zadnju liniju, istaknuo se s nekoliko obrambenih reakcija, Ademi je bodrio momčad, oduzimao lopte i gradio napade. Međutim, nedostajao je pravi Dani Olmo. Nije to bio 'onaj Dani', teško je prolazio kroz mađarsku obranu, gubio lopte u dodavanjima, nije bilo lakoće u prodorima. Kao da mu je nestalo svježine.

I baš kad smo pomislili 'ali, valjda će jednom zablistati', to je i učinio. Oršić je dodao njemu, on proigrao Ademija, koji je očito iznenadio domaću obranu ulaskom u šesnaesterac. Španjolac ga je majstorski proigrao, kapetan isto majstorski zabio! Dinamo je imao prednost, Bjeličina odluka da Ademija gurne bliže golu bila je pun pogodak. Bolji je bio Dinamo u tim trenucima, imao je što je htio, kontrolirao igru, igrao presing na zadnju liniju, prijetio i drugim golom. Šteta što ta asistencija za Ademija nije probudila Olma, nastavio je griješiti, dojam je da bi još jedan točan zadnji pas u njegovoj maniri mogao riješiti utakmici.

Ovako, vidjeli smo to i u Zagrebu, Mađari nisu bili gotovi, bili su u minusu, ali nisu prestali prijetiti. Povremeno se pojave, pa onda prijete, nošeni silnim 'drukom' svojih tribina. Uvijek neko ubacivanje u šesnaesterac, 'vatra', Dinamova obrana i Livaković uglavnom su sigurno i pravovremeno reagirali. Međutim, doslovno u zadnjoj sekundi prvog dijela, Siger, koji je zabio i u Zagrebu, opalio je s 25 metara i zatresao vratnicu. Onako, ni iz čega, kad su misli već bile na odmoru. Ma, ni blizu gotovome...

Ali, sad Dinamo nije napravio grešku iz prve utakmice, sad Dinamo nije primio glupi gol, nego je odmah na početku drugog dijela zabio drugi. Kako je samo prošao Oršić i servirao loptu Petkoviću. Taj Oršić, momak koji rijetko kad zakaže, dečko koji je u Dinamo došao na mala vrata i sa skepsom, pretvara se u ključnog Bjeličinog čovjeka. Skroman, nenametljiv, a produktivan. Kod oba gola imao je prste, ovaj prodor po lijevoj strani bio je velemajstorski. Kao da igra za Laku konjicu, progalopirao je kroz mađarsku obranu.

E sad su Mađari bili razbijeni, nije im bilo spasa, a onda se ukazao i Olmo za 0:3, pa još i Gojak za 4:0., bili su Mađari i s igračem manje od 69. minuti kad je isključen Čivić. Bio je to pravi Dinamov marš na Dunavu, marš prema Ligi prvaka. Iako, već je i ovako dobro, Dinamo ćemo sigurno do Božića gledati u Europi!

Za kraj, pohvalimo domaću publiku. Što je Dinamo više 'trpao' njihove pulene na travnjaku, to su oni jače navijali, ni kod 0:4 nisu odustajali...

FERENCVAROS: Dibusz - Lovrencsics, Blažič, Dvali, Čivić - Haratin, Siger - Zubkov, Škvarka, Nguen - Signevič

DINAMO: Livaković - Stojanović, Perić, Dilaver, Leovac - Ademi, Moro - Hajrović, Ollmo, Oršić - Petković

---------------------------------------------------------------------------------------

KRAJ UTAKMICE

88. minuta - Oršić je pao nakon starta Heistera pao u kaznenom prostoru, sudac je odmah pokazao na bijelu točku, ali Bruno Petković nije uspio realizirati najstrožu kaznu

83. minuta - Opalio je Moro s tridesetak metara, a vratar Dibusz uz manje probleme odbija loptu u stranu

GOOOOL! 79. minuta - Nakon što je ušao u igru, Lovro Majer je opalio s više od dvadeset metara, vratar domaćina loše je regirao, a lopta se potom odbila do Gojaka koji s ruba šesnaesterca zabija za velikih 4:0!

74. minuta - Ubacio je Varga u kazneni prostor, ali Dinamova obrana i Domonik Livaković ne ostavljaju protivničkim napadačima previše prostora

67. minuta - Nakon udaranja laktom, nesuđeno pojačanje Dinama, Čivić zaradio je drugi žuti odnosno crveni karton. Ferencvaroš će do kraja susreta biti s igračem manje

67. minuta - Varga je pucao s dvadesetak metara, ali udarac je bio slab i neprecizan

63. minuta - Najsopasnija situacija pred vratima Dinama u drugom poluvremenu! Prvi pokušak Nguena zaustavio je Perić, a drugi udarac otišao je malo pored desne vratnice

GOOOL! 55. minuta - Teško Ferencvaroš može nadoknaditi ovakav zaostatak! DINAMO IMA 3:0! Olmo je odigrao dupli-pas s Ademijem, a zatim s desetak metara postigao novi pogodak za Modre

49. minuta - Ponovno je Oršić bio u glavnoj ulozi. Prošao je svog čuvara, ušao kora, dva u kazneni prostor i pucao, ali točno u vratara Dibusza

GOOOL! 47. minuta - Sjajno je Oršić prošao po lijevoj strani, zabio se u kazneni prostor i potom odigrao povratnu loptu za Petkovića koji zabija za 2:0 Dinama.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. minuta - Siger je umalo šokirao Dinamo u samoj završnici prvog dijela! Pucao je Siger s ruba kaznenog prostora, a lopta je odsjela na vratnici

41. minuta - Lovrencsics je prošao po desnoj strani, poslao opasnu prizemnu loptu na pet metara, ali srećom po Modre tamo nije bilo nikoga, a Stojanović je, sigurnosti radi, izbio u korner

38. minuta - Olmo je poslao loptu s tridesetak metara u kazneni prostor, DIlaver ju je zahvatio glavom, ali ona zatim odlazi u ruke domaćeg vratara Dibusza

35. minuta - Nakon pogotka Dinama domaćin je malo pritisnuo Modre, ali srećom bez prave prilike i posasnosti po vrata Livakovića

32. minuta - Nakon udarca iz kuta lopta se odbila do Zubkova koji je opalio s dvadesetak metara, ali njegov udarac bio je slab i neprecizan

27. minuta - Nakon Ademija u bilježnicu Ruddya Buqueta ušao je i Hajrović

21. minuta - Oršić je pričekao Leovca koji se ubacivao iz drugog plana, gurnuo mu loptu u prostor, a ovaj zatim s lijeve strane iskosa iz blizine puca, ali u vanjski dio mreže

GOOOL! 16. minuta - Sjajno je Dani Olmo proigrao kapetana Ademija koji se zavukao iza leđa obrane Ferencvaroša i desnom nogom iz okreta poslao loptu iza leđa Dibusza za vodstvo Dinama

8. minuta - Još jedna opasna kontra Ferencvaroša. Nguen se ponovno sjurio prema vratima, pucao s ruba šesnaesterca, ali Livaković zaustavlja njegov pokušaj

6. minuta - Oriić je prošao po lijevoj strani, poslao oštru prizemnu loptu na drugu stranu, ali tamo nije bilo nikoga

3. minuta - Prva prilika za Dinamo na utakmici. Hajrović je pucao iskosa s desne strane, ali Dibusz odbija u korner

2. minuta - Sjajna prilika za Fernecvaroš već na samom otvaranju utakmice. Nguen je dobio izvanrednu loptu u prostor, pucao s ruba šesnaesterca, a nakon što se lopta malo odbila od Dilavera, Livaković vršcima prstiju odbvija u korner

1. minuta - Utakmica je počela!

19:30 Preostalo je još pola sata do početka susreta. Nogometaši Dinama izašli su na zagrijavanje.

18:55 Skupina Bad Blue Boysa ulazi na stadion Groupama Arena. Očekuje ih se oko 1.200, a pod jakim policijskim snagama prebačeni su iz budimpeštanske fan-zone do stadiona.

18:35 Izašli su sastavi za današnju utakmicu. U odnosu na sastav koji je objavljen ranije, samo je jedna promjena. Umjesto Theophile-Catherinea, na stoperskoj poziciji kreće Perić.

18.15: Navijači se polako počinju okupljati ispred Groupama Arene. Još je manje od dva sata ostalo do okršaja između Ferencvaroša i Dinama

18.00: Dinamovi navijači trebali bi na stadion doći oko 18.30 u pratnji policije i odmah će biti prepraćeni na tribinu. Iako se najavljuje dolazak više od tisuću Bad Blue Boysa i ostalih navijača iz Hrvatske, zasad nasreću nema vijesti o incidentima u Budimpešti.

Tomo Ničota

Mjere osiguranja su na najvišoj razini, mađarska policija poznata je po strogoći i dobroj organizaciji.

Inače, Groupama Arena moderno je nogometno zdanje s 22 tisuće mjesta, a večeras će biti popunjena do zadnjeg mjesta.

16:45 Dinamo je još prije dva dana objavio upute za navijače koji će danas biti na utakmici pod svodom Groupama Arene.

16:30 Mađari najavljuju pakao, sugerira to i poruka kojom se obraćaju navijačkom puku Fradija, kako iz milja zovu Ferencvaros.

16:25 Među navijačima Dinama je i hrvatski košarkaški reprezentativac Kruno Simon. Veliki simpatizer Modrih čest je posjetitelj Dinamovih europskih gostovanja kada mu to dopuštaju obveze na parketu. Bio je u Lisabonu na ogledu Benfice i Dinama prošle sezone, a prije dvije godine bodrio je hrvatske vaterpoliste na putu do svjetskog zlata, također u Budimpešti.

16:20 Na tribinama Groupama Arene očekuje se dvadesetak tisuća navijača, od čega 1.200 Dinamovih. Sve su ulaznice za gostujuće "tifose" rasprodane, a od ranog jutra modra navijačka ekspedicija putuje u mađarsku prijestolnicu. Iz Budimpešte dolaze vijesti da je tamošnja policija čitav dan u stanju pripravnosti.

16:10 Oni koji još razmišljaju hoće li kupiti godišnju ulaznicu za Dinamovu sezonu, nemaju puno vremena. Po godišnje karte mogu još samo do sutra (srijeda, 14. kolovoza) do 19 sati, a u prodaji je ostao još ograničen broj karata za zapad dolje, istok i sjever. Dakle, oni koji kalkuliraju s kupnjom godišnjih karata ovisno o Dinamovom plasmanu u Ligu prvaka moraju brzo odlučiti, a možda u slučaju prolaza osiguranje europske jeseni barem u Europskoj ligi mnoge nagna da ipak kupe godišnju.

20. travanj 2024 01:24