TAKTIČKA ANALIZA

LEGENDARNI UKRAJINAC PROČITAO JE BJELICU KAO KNJIGU I DOBIO SVE ŠTO JE HTIO Uoči uzvrata u Mađarskoj zbog jedne stvari postoji razlog za brigu

Piše: Dražen AntolićObjavljeno: 07. kolovoz 2019. 09:59

Dinamo nije u formi i nema energiju kakva je potrebna da na najvišoj razini odigra zahtjevnu utakmicu kvalifikacija Lige prvaka, a što je najgore po Modre - Serhij Rebrov pročitao je nakane Nenada Bjelice kao otvorenu knjigu i dobio sve što je htio. Njegovu taktiku nije omeo ni rani gol hrvatskog prvaka u 7. minuti jer znao je točno što želi. Opasno za Modre bilo bi da i na Groupama Areni izađu s jednakom ili sličnom strategijom jer to bi ih gotovo sigurno dovelo u goleme probleme, a možda i odvelo u propast Dinamo koji je do pobjede mogao doći jedino da je iskoristio individualne pogreške u obrani Ferencvarosa, kao prije grede Izeta Hajrovića. Napadačke ideje hrvatskog prvaka bile su blokirane.

Dinamo veći dio susreta nije terenski dominirao zato što su Mađari imali golem brojčani višak u sredini terena i relativno lako držali posjed. Iako nominalno u rasporedu 4-1-4-1, Modri su funkcionirali kao da igraju 4-4-2. Dani Olmo digao se visoko do Brune Petkovića i više činio drugog napadača nego veznjaka, a Amer Gojak pomagao Arijanu Ademiju. Međutim, njih dvojica "hrvali“ se s petoricom Mađara. Prečesto ostajući u omjeru 5-2 mogli su samo trčati od jednog do drugog...

Modri su ponovno karte bacili na krila, Oršić i Hajrović imali su zadaću izbaciti obezglaviti obranu Ferencvarosa, što nije prošlo. To je i ovaj put napravio Dani Olmo, jedini koji je individualnom klasom bio zaista opasan. Defenzivni veznjaci Rebrovljeve momčadi dovoljno su pomagali bekovima da Dinamo ne može napraviti prednost po bokovima.

Premda je Bjelica tjerao ekipu naprijed, tražio presing i agresiju, Dinamo je nerijetko ostajao daleko od gola rivala. No, ni Ferencvaros, koji je ovladao sredinom nije bio osobito opasan. Imali su samo jednog napadača i u pravilu htjeli progurati loptu kroz sredinu. Ali kad si blizu i tražiš pukotinu jednom ćeš je možda i naći. Prvo se probio Zubkov, njemu je Livaković obranio, potom se dogodilo izjednačenje. Stojanoviću su opet suparnici bježali iza leđa…

Dinamov trener u 68. minuti uveo i Majera i Moru, preselio Olma na desno krilo. Bjelica je Majera umjesto Hajdrovića trebao staviti u poluvremenu jer bi dobio na kombinatorici i kontroli sredine, a kad ju je koliko-toliko uspostavio već je bilo 1:1 i suparnik se zbio u defenzivan blok. Zamjene bi imale jači efekt kod vodstva, bila je to zakašnjela reakcija.

Iako je Dani Olmo zabio sjajan gol, Oršićeva peta i njegov tunel jedna je od rijetkih akcija koja je prošla. Dinamo se previše oslanja za individualnu klasu, u tome jesu bolji od Mađara, barem donekle, ali kao momčad i što se tiče taktičke pripreme, nipošto nisu dobili utakmicu. To nije samo rezultatska činjenica, nego realna slika na terenu. I razlog za brigu. Nikako ne i pad morala jer pojedine se stvari mogu popraviti, a ako se to napravi, i prolaz je moguć.

16. travanj 2024 21:34