Nogomet Mix

Ivan Rakitić osvojio Europsku ligu, Hrvat proglašen za igrača utakmice!

• Dražen Krušelj

• 14.05.2014. u 11:32

• Nakon 120-minutne epske borbe s Benficom i raspucavanja jedanaesteraca Ivan Rakitić i njegova Sevilla osvojili su Europsku ligu. U junaka pobjede izrastao je vratar Beto obranivši jedanaesterce Limi i Rodrigu, ali Uefin je stručni žiri igračem utakmice proglasio hrvatskog reprezentativca. Nakon što je Gameiro pogodio mrežu i dao signal za divlje slavlje “Biris boysa”, Rakitić je na centru je terena pao na koljena i vrlo emotivno proživio trenutak osvajanja trofeja.

Sevilla je, podsjetimo, u natjecanje upala kao dobitnik wild-carda. Prošlu sezonu završila je na devetom mjestu i ušla u konkurenciju tek nakon što su Malaga i Rayo Vallecano ostali bez europskih licenci.

Benfica je, na drugoj strani, cijelu kampanju Europske lige završila bez poraza. Jedina neporažena momčad na koncu ne osvaja trofej nego nastavlja živjeti s prokletstvom Bele Guttmanna. Ovo je osmi uzastopni poraz portugalskog velikana u finalu eurokupa u posljednjih pedeset godina.

Solo-prodorom s centra kroz sendvič suparničkih braniča i asistencijom za Vitola, Ivan Rakitić je u ranoj fazi utakmice nagovijestio da je spreman igrati naslovnu rolu u finalu Europske lige. Miralem Sulejmani, međutim, nije bio ništa manje raspoložen odgovoriti izazovu i nakon suzdržanih desetak minuta uvoda Sevillini braniči više ga nisu mogli “uloviti lasom”, pa su to činili brutalnim startovima. Fazio i pogotovo Alberto Moreno uklizavanjima su testirali akrobatske sposobnosti srpskog reprezentativca, pa su već nakon petnaestak minuta postal vlasnicima žutih kartona.

Sulejmani se, pak, ubrzo ugasio. Počeo je šepati i nakon 25 minuta je zatražio izmjenu. Njegovo mjesto zauzeo je daleko diskretniji Almeida.

Premda su u službenoj Uefinoj brošuri Unai Emery i Jorge Jesus najavili lepršavu utakmicu s puno golova, vruća publika na Juventus stadionu u prvom je dijelu finala ostala uskraćena za to zadovoljstvo. Vidjeli su navijači sadržajan meč u kojem je Benfica djelovala modernije, dok se Sevilla držala pomalo konzervativno i ukočeno. Ideja njezine igre, lako je bilo uočiti, svodi se na čvrst obrambeni gard, na izbjegavanje jeftinih poklona i “Raketin pogon”. Sevilla živi od Rakitićeve ideje u posljednjoj trećini terena, gdje su sinoć Ivanovi suigrači, nažalost, često zaboravljali dotrčati u završnicu.

Benfica je bila aktivnija i tražila je gol. Nije to bila avanturistička jurnjava, ali se poslije prvog dijela moglo nabrojati više obećavajućih šansi za “orlove”. Najbolje dvije netom promovirani portugalski prvak zapucao je u finišu poluvremena. Prvo je Maxi Pereira izronio sam pred golmanom Betom, koji je pročitao njegov pokušaj loba. U nastavku akcije vratar je neutralizirao i snažan udarac Lime sa desetak metara.

U sudačkoj nadoknadi ošamućena španjolska momčad dobiva i blagi poguranac Felixa Brycha. Njemački sudac je zažmirio na Faziov start s leđa u kaznenom prostoru. Stoper je izbio loptu, ali i odsjekao Almeidu ispred sebe.

Ako je to bila prolazna kriza, onda je na startu drugog dijela Sevilla na nogama preživjela pravi mali tornado u šesnaestercu. Paniku je zakuhao indisponirani branič Moreno, a nakon njegove prodane lopte sjajne su prilike upropastili Lima i Rodrigo. Napadački dvojac Benfice nije uspio probušiti suparnički zid postavljen na gol-crti…

Sevilla se nakon opsade nije raspala po šavovima, dapače. Samo koju minute poslije Rakitić će krenuti u još jedan dugački bijeg i na rubu kaznenog prostora podvaliti idealnu loptu Reyesu, kojem će nedostajati sekunda za egzekuciju. Njegov nekontrolirani udarac odbio se pored okvira…

Na ulazu u posljednju trećinu meč se potpuno rasplamsao, u divljem ritmu dvije su momčadi trčale za pogotkom koji bi razoružao suparnika i iscijedio mu elan. Sevilla se pritom više oslanjala na šablonske akcije, pogotovo u prekidima, dok je Benfica u tim trenucima igru gradila na bjegovima neuhvatljivog desnog beka Maxija Pereire. Urugvajac je u 70. minuti odvezao slalom uz aut-crtu i još jednom povratnom loptom u šansi pronašao napadača Limu, no lopta se još jednom zaustavila u bloku. Do kraja utakmice po istoj će špranci Benficini napadači “napuniti” statističku kućicu s blokadama da ste Sevilline stopere Pareja i Fazija lako mogli zamijeniti za Blakea Griffina ili Tima Duncana.

Kada su stoperi ispucali svoju kvotu blokada, na pozornici se kao spasitelj pojavio Beto i u 84. minuti ispod grede iščupao Almeidinu loptu koju su mnogi vidjeli u golu. U 91. poslije kornere Garay je sa desetak metara loptu lansirao na tribine i utakmicu odveo u produžetke.

Tamo je klonuloj Sevilli kisik u pluća upumpavao Ivan Rakitić. U 103. minuti perfektnim je dodavanjem u mrtvu priliku izbacio Baccu, no umorni kolumbijski napadač loptu je sa desetak metara iskosa poslao pored okvira.

BENFICA - SEVILLA 2-4 (0-0, 0-0)

Juventus stadion. Gledatelja: 33.120. Sudac: Felix Brych 6,5.

SEVILLA (4-2-3-1): Beto 7,5, Coke 6,5, Pareja 7,5, Fazio 7, Moreno 5, Mbia 6,5, Carrico 5,5, Reyes 6 (od 78. Marin 5, od 105. Gameiro -), Rakitić 7,5, Vitolo 6 (od 110. Figueiras), Bacca 5.

BENFICA (4-3-3): Oblak 7, Pereira 7,5, Luisao 7, Garay 6,5, Siquiera 6 (od 99. Cardozo), Amorim 7, Gomes 6, Gaitan 7 (od 119. Cavaleiro), Sulejmani 6,5 (od 25. Almeida 6,5), Lima 6, Rodrigo 6

JEDANAESTERCI: 0-1 - Lima, 1-1 - Bacca, Cardozo - Beto brani, 2-1 - Mbia, Rodrigo - Beto brani, 3-1 - Coke, 3-2 - Luisao, 4-2 - Gameiro.

Žuti kartoni: Fazio, Alberto Moreno, Siquiera, Coke, Almeida,

Igrač utakmice: Ivan Rakitić.

Uefin specijalni žiri odabrao je najboljeg igrača utakmice - Ivan Rakitić!

SEVILLA - BENFICA 4:2 NAKON JEDANAESTERACA, 0:0 NAKON PRODUŽETAKA

ČETVRTA SERIJA: Luisao je produžio nadu Benfici, ali kratko je trajalo: Gameiro zabija, Sevilla je pobjednik Europske lige!

TREĆA SERIJA: Još jedan ljevak za Benficu, Rodrigo, još jedna obrana Beta! Coke matira Oblaka za velikih 3:1.

DRUGA SERIJA: Cardozo loše lijevom nogom, Beto brani! Kamerunac Mbia donosi vodstvo Sevilli.

PENALI - PRVA SERIJA: Lima siguran za Benficu, Bacca pod prečku za izjednačenje.

120. minuta - u drugom produžetku nije bilo pravih šansi na obje strane. O osvajaču Europske lige odlučivat će jedanaesterci.

104. minuta - Marko Marin, koji je ušao u 78. minuti i odigrao vrlo blijedo, zbog ozljede je napustio igru. Ušao je Gameiro. Trener Benfice Jesus koju minutu ranije uveo je Oscara Cardoza i krenuo po trijumf s tri napadača.

101. minuta - sjajna lopta Rakitića za Baccu, kolumbijski centarfor se sjurio prema vratima Benfice i onda pucao kraj gola. Najveća prilika Seville na utakmici!

98. minuta - Coke je skrivio prekršaj na 20-ak metara i dobio žuti karton, iz slobodnjaka je vrlo dobro opalio Lima, Beto je odbio, ali nikoga iz Benfice nije bilo da pospremi loptu u mrežu.

KRAJ PRVIH 90 MINUTA, IGRAT ĆE SE PRODUŽECI DVAPUT PO 15 MINUTA

90+1 minuta - Nakon mnogo odbijanja u kaznenom prostoru, lopta je pala na volej Amorimu koji ju je poslao visoko na tribine

85. minuta - Rodrigo je uputio opasan centaršut, a nakon krive procjene Beta, Garay je glavom prebacio vrata Seville

84. minuta - Lima je neočekivano opali s tridesetak metara, a loptu je ispod same grede isčupao Beto!

71. minuta - Odlična prilika za Benficu! Maxi Pereira je odlično prošao i poslužio Limu na desetak metara, ali ovaj je promašio loptu!

61. minuta - Rakitić je idealno poslužio Cokea koji je poslao loptu na desetak metara za Reyesa, ali Oblak je na mjestu

53. minuta - Rakitić je presjekao loptu i idealno uposlio Reyesa, ali Španjolac nije imao dovoljno koncentracije te je poslao loptu nekoliko metara pored vratiju Benfice

49. minuta - Lima je izbio sam pred vrata Seville, ali s crte je uspio izbiti jedan od braniča Andalužana. U nastavku akcije igrači Benfice još su dva puta opasno zaprijetili vratima Beta, ali na sreću po Rakitićevu momčad lopta nije htjela u gol.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. + 1 minuta - opasno je živjela Sevilla u nadoknadi prvog dijela. Udarce Perreire i Rodriga sjajno je zaustavio vratar Beto, a potom je Garay tražio jedanesterac, ali je Brych samo odmahnuo rukom.

40. minuta - Gaitan iz kornera na Luisaovu glavu, lopta je prohujala iznad grede.

37. minuta - brza kontra Seville okončana je Morenovim idarcem sa 16 metara iskosa, ali Slovenac Oblak na Benficinim vratima je siguran.

30. minuta - žestoko se igra u Torinu, sudac Brych ima puno posla. Sada je pokazao žuti karton Benficinom stoperu Siqueiri.

24. minuta - nesretni Miralem Sulejmani (to je isti onaj čovjek na kojeg je na Marakani startao Joe Šimunić) nije 'preživio' startove Fazija i Morena. Morao je napustiti igru, umjesto njega ušao je Andre Almeida.

14. minuta - prva velika šansa za Benficu. Centaršut na glavu Garayja, ali je lopta otišla preko gola.

11. minuta - oštar start stopera Seville Fazija na srpskog reprezentativca Sulejmanija, njemački sudac Brych odmah mu je dao žuti karton. Minutu kasnije žuti je, također zbog preoštrog prekršaja, također na nesretnom Sulejmaniju, kojem se potom dugo ukazivala pomoć, dobio i Sevillin lijevi bočni Moreno.

9. minuta - prva sjajna akcija Ivana Rakitića, uzeo je loptu na centru, prošao nekoliko igrača Benfice, dodao Vitolu, koji ubacuje za Baccu. Kolumbijac je izbio sam pred vratara, ali je pomoćni sudac signalizirao zaleđe. Vrlo dvojbena odluka!

1. minuta - Utakmica je počela!

SEVILLA: Beto - Fazio, Daniel Carriço, Moreno, Pareja, Coke, Mbia, Rakitić, Vitolo, Bacca, Reyes (od 78. Marin, od 104. Gameiro)

BENFICA: Oblak - Luisão, Maxi Pereira, Siqueira (od 99. Cardozo), Garay, Rúben Amorim, Sulejmani (od 24. Andre Almeida), Gaitán (od 118. Ivan Cavaleiro), André Gomes, Lima, Rodrigo