MADRID, SPAIN - MARCH 02: Ivan Rakitic of Barcelona celebrates after scoring his sides first goal during the La Liga match between Real Madrid CF and FC Barcelona at Estadio Santiago Bernabeu on March 02, 2019 in Madrid, Spain. (Photo by David Ramos/Getty Images)
David Ramos/Getty Images

DERBI U MADRIDU

• 02.03.2019. u 18:21

• Svega tri dana nakon teškog 3:0 poraza na Santiago Bernabeuu igrao se novi El Clasico, a presudio ga je Ivan Rakitić jedinim pogotkom na utakmici u 26. minuti u maniri najvećih nogometnih majstora. Barcelona je ovom minimalnom pobjedom došla na 60 bodova i zadržala vodeće mjesto na prvenstvenoj ljestvici, drugoplasirani Atletico Madrid ima deset bodova manje, a Real Madrid je treći s 48 bodova.

REAL MADRID - BARCELONA 0:1 (Rakitić 26')

REAL MADRID (4-3-3): Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Reguilon – Modrić, Casemiro (od 76. Isco), Kroos (od 55. F. Valverde) – Bale (od 61. Asensio), Benzema, Junior Vinicius

BARCELONA (4-3-3): Ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Alba – Rakitić, Busquets (od 90. Semedo), Arthur (od 71. Vidal) – Messi, Suarez, Dembele (od 78. Coutinho)

MADRID – Santiago Bernabeu Gledatelja 78.921 Sudac: Undiano Mallenco

Nastavljaju se katalonski dani u Madridu. U svega četiri dana Barcelona je drugi put na Santiago Bernabeu pobijedila Real Madrid.

U srijedu su Katalonci u uzvratnom susretu polufinala Kupa kralja pobijedili 3-0  izborivši finale nakon što je prvi susret završio 1-1, a večeras je Barcelona u derbiju 26. kola Primere slavila sa 1-0 i najvećeg rivala potpuno izbacila iz utrke za naslov. Barca sada ima čak 12 bodova više od 'Kraljevskog kluba'.

Pobjednički pogodak postigao je Ivan Rakitić u 26. minuti.

Hrvatski reprezentativac, koji je bio jedan od najboljih igrača utakmice, je nakon proigravanja Sergia Roberta malo iskosa jurnuo prema domaćem vrataru i lijepim udarcem potkopao Thibauta Courtoisa za vodstvo Barcelone i svoj treći gol ove sezone u prvenstvu.

Najbolje prilike za Real u prvom poluvremenu imao je Luka Modrić koji je dva puta opasno zaprijetio. U 23. minuti njegov je udarac blokirao Pique, a 44. minuti je pucao glavom preko gola.

Prvu priliku u nastavku imali su gosti. Suarez je u 52. minuti na centru 'ukrao' loptu i krenuo sam prema vratima Reala, ali se spetljao.

U 60. minuti domaćin je mogao izjednačiti nakon što se Rakitić poigravao i izgubio loptu u svom kaznenom prostoru. Pucao je Vinicius, ali je udarac blokirao Lengelet. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika mogao je riješiti Dembel u 70. minuti, no Francuz je pucao pored gola, premda je na drugoj stativi imao samog Suareza.

Bio je to već šesti 'el clasico' u nizu u kojem Real nije uspio slaviti, pri čemu je Barca upisala četiri pobjede, a dvije utakmice su završile bez pobjednika.

Najveće iznenađenje u subotnjim utakmicama priredila je Huesa koja je pobijedila Sevillu sa 2-1. Bila je to tek peta pobjeda 'fenjeraša' ove sezone, a s ova tri boda Huesca je produžila nadu u mogući prvoligaški spas.

Juan Pablo Anor je doveo domaćine u vodstvo u 7. minuti, a izjednačio je Wissam Ben Yedder u 84. minuti iz kaznenog udarca. Kada se već činilo kako će susret završiti bez pobjednika, Ezequiel Avila je u osmoj minuti nadoknade izazvao oduševljenje na El Alcorazu. Marko Rog je za Sevillu igrao posljednjih 15 minuta.

Poraz Seville sjajno je došao Deportivo Alavesu koji je gostovanju pobijedio Villarreal sa 2-1 skočivši na četvrto mjesto na ljestvici koje vodi u Ligu prvaka.

Alaves je poveo golom Guillerma Maripan u 54. minuti, no šest minuta kasnije izjednačio je Santi Cazorla iz jedanaesterca. Pobjedu gostima donio je Takashi Inui u 77. minuti.

Espanyol je pobijedio Real Valladolid sa 3-1, a Duje Čop nije igrao za goste.

Na ljestvici vodi Barcelona sa 60 bodova, Atletico Madrid ima 50, a Real Madrid 48. Četvrti je Alaves sa 40 bodova.

REAL MADRID: Courtois - Reguilon, Ramos, Varane, Carvajal - Kroos, Casemiro, Modrić - Vinicius Junior, Benzema, Bale

BARCELONA: Ter Stegen - Jordi Alba, Lenglet, Pique, Sergi Roberto - Arthur, Sergio Busquets, Rakitić - Dembele, Messi, Suarez

---------------------------------------------------------------

KRAJ UTAKMICE!

90'+2' - Posljednju zamjenu radi Valverde. Ušao je Semedo umjesto Sergija Busquetsa.

90'+1' - Kakva šansa za Real! Carvajal je izvrsno centrirao, a Varane je bio najviši u skoku, no njegov udarac glavom fantastično brani Ter Stegen!

90' - Igrat će se tri minute sudačke nadoknade.

87' - Prilika za Real. Benzema se izborio za udarac na dvadesetak metara od gola Barce, ali njegov pokušaj bez većih poteškoća brani Ter Stegen.

82' - Žuti karton dobio je Asensio zbog neopreznog prekršaja na Sergiju Busquetsu.

78' - Mijenja opet Valverde. Izlazi Dembele, ušao je Coutinho.

77' - Na stadionu Santiago Bernabeu je 78 921 gledatelj.

76' - I posljednja zamjena u momčadi Reala. Izašao je Casemiro, a Solari je priliku dao Iscu koji već mjesec dana nije zaigrao ozbiljnu utakmicu.

70' - Prva zamjena kod Barcelone, izašao je Arthur, a mijenja ga Arturo Vidal.

69' - Sjajna prigoda za Barcu! Dembele se izborio za udarac i gađao suprotni kut, a na to je živce izgubio Luis Suarez koji je čekao centaršut na drugoj vratnici.

62' - I druga zamjena kod Reala. Ušao je Marco Asenscio, a uz zaglušujuće zvižduke s tribina izašao je Gareth Bale koji je bio gotovo potpuno nevidljiv večeras na Santiago Bernabeuu.

61' - Žuti karton dobio je Sergio Ramos zbog prekršaja na Messiju. Dojam je da je sudac ipak prestrogo dodijelio opomenu kapetanu Reala.

60' - Kakva šansa za Real! Ivan Rakitić je zamalo postao tragičar, izgubio je loptu u šesnaestercu koja je došla do Viniciusa, napadač Reala je pucao s desetak metara, a udarac je uspio blokirati Lenglet!

55' - Prvu promjenu radi Santiago Solari. Izlazi Toni Kroos, a zamijenit će ga Federico Valverde.

52' - Prijeti sada i Barcelona! Suarez je pobjegao obrani Reala, izbio sam pred Courtoisa, ali napravio je potez previše i nije više mogao iskontrolirati loptu.

49' - Kakav je ovo bio promašaj Karima Benzeme! Napadač Reala je ostao potpuno sam i neometan s pet metara nije uspio zatresti mrežu!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme u Madridu! Nema promjena u sastavima.

STATISTIKA IVANA RAKITIĆA U PRVOME POLUVREMENU:

KRAJ PRVOGA POLUVREMENA - Igrači Barcelone nadigrali su Madriđane na njihovu stadionu, nakon prvoga dijela gosti zasluženo vode 1:0. Hrvatski dokapetan Ivan Rakitić majstorski je pogodio za vodstvo, a u dva se navrata i Luka Modrić zamalo upisao u strijelce. Igra se brzo i dinamično, prigode se izmjenjuju na objema stranama i novi pogodak visi u zraku. Gareth Bale je dobio šansu od prve minute, ali nije ju kvalitetno iskoristio, čeka se njegov potez koji bi Realu mogao vratiti priključak u utakmicu. Bit će zanimljivo za vidjeti kakve će promjene u svojoj momčadi napraviti Santiago Solari u drugome dijelu El Clasica.

45' - I opet Luka Modrić u sjajnoj prilici! Carvajal je poslao jednu loptu u peterac, a na nju je naletio Modrić i tukao glavom, no i taj je udarac završio preko grede! Blizu je pogotku bio Luka!

39' - Kako igra Ivan Rakitić! Prošao je kroz obranu Reala i pronašao Suareza na vrhu šesnaesterca koji puca isprve, Courtois je taj udarac fantastično obranio, na odbijanac je natrčao Messi, a vratar Reala još je jednom na pravome mjestu!

37' - Šansa za Barcu! Messi je izveo slobodnjak s oko dvadeset metara, no ni ovaj put lopta nije išla u okvir gola.

32' - I opet prijete Madriđani! Sada je Reguilon opalio s vrha šesnaesterca, ali udarac je prohujao pokraj vratnice!

31' - Prilika za Real! Modrić je ubacio za Viniciusa u peterac, ali lopta ipak nije došla do napadača Reala.

26' - GOOOL! Ivan Rakitić se sjajno izvukao na desni bok, odigrao dupli pas sa Sergijom Robertom i sjurio se prema golu Reala, Ramos ga više nije mogao stići, a hrvatski je reprezentativac u maniri najvećih majstora hladnokrvno prebacio Courtoisa za 1:0 Barcelone na Santiago Bernabeuu!

23' - Kakva šansa za Luku Modrića! Vinicius je probio bok po lijevoj strani, poslao povratnu u šesnaesterac, lopta je došla do Modrića koji se oslobodio svog braniča i opalio s desetak metara, ali udarac je ipak završio u bloku, Pique je uklizao u zadnji trenutak!

19' - Sjajna prilika za Barcu! Messi i Suarez su izigrali obranu Reala, Argentinac je prebacio Courtoisa, ali lopta ipak nije išla u okvir gola.

13' - Prilika za Real! Varane je pucao iz blizine, a Lenglet je to blokirao tijelom, na odbijanac je natrčao Kroos i pucao s vrha šesnaesterca, no njegov udarac brani Ter Stegen!

11' - DVOJBENA SITUACIJA! Arthur je okomitom loptom pronašao Rakitića u šesnaestercu, hrvatski je dokapetan pao u duelu s Reguilonom, a španjolski je sudac samo odmahnuo i pokazao da se igra nastavlja.

9' - Ivan Rakitić je lijepo Reguilonu gurnuo loptu kroz noge, a branič Reala ga je odmah srušio i zamalo zaradio žuti karton. Španjolski ga je sudac ovoga puta samo usmeno upozorio.

3' - Bale je izveo taj slobodnjak, ali izveo je to loše, lopta je otišla daleko na tribine.

2' - Kakva šansa za Real! Kroos se sjurio prema golu, a Sergio Busquets ga je s leđa srušio u zoni udarca i odmah dobio žuti karton!

1' - Počeo je spektakl u Madridu!

20.40: Igrači su istrčali na travnjak stadiona Santiago Bernabeu. Glavni sudac je Alejandro José Hernández. Sve je spremno za legendarni 242. El Clasico!

20.35: Igrači Barcelone uoči El Clasica:

20.25: Večeras će od prve minute zaigrati Gareth Bale:

20.00: Objavljeni su službeni sastavi. Gareth Bale je u posljednje vrijeme u fokusu nogometne javnosti zbog sve većeg nezadovoljstva svojim statusom u klubu, a Santiago Solari napravio je svojevrsno iznenađenje uvrstivši ga od prve minute u El Clasico. Kod Barcelone nema većih iznenađenja, Arthur je čini se napokon zaliječen te će i on startati u najjačem sastavu. Ivan Rakitić i Luka Modrić i ovoga će puta voditi glavnu riječ u svojim momčadima.