Reuters/John Sibley
TIJESNA BITKA

Nogometaši Liverpoola pobijedili su Chelsea sa 5:4 nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca i osvojili naslov pobjednika u Europskom Superkupu. Nakon regularnih 90 minuta bilo je 1:1, a nakon produžetaka 2:2.
Piše: HinaObjavljeno: 14. kolovoz 2019. 21:54

LIVERPOOL - CHELSEA 5:4, 2:2 (Mane 48', 95'/Giroud 36', Jorginho 101')

LIVERPOOL (4-3-3) Adrian - Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson (od 91. Alexander-Arnold) - Milner (od 64. Wijnaldum), Fabinho, Henderson -Oxlade-Chamberlain (od 46. Firmino), Salah, Mane (od 103. Origi). TRENER: Jürgen Klopp.

CHELSEA (4-3-3) Arrizabalaga - Azpilicueta, Zouma, Christensen (od 84. Tomori), Emerson - Jorginho, Kante, Kovačić (od 101. Barkley) - Pulišić (od 74. Mount), Giroud (od 74. Abraham), Pedro. TRENER: Frank Lampard.

Francuski napadač Olivier Giroud je doveo Chelsea u vodstvo u 36. minuti na asistenciju američkog reprezentativca Christiana Pulišića. Liverpool je do izjednačujućeg pogotka stigao već u trećoj minuti drugog poluvremena. Strijelac je bio Snegalac Sadio Mane, a asistent Brazilac Roberto Firmino koji je ušao u igru na početku drugog dijela. Do kraja osnovnog dijela utakmice ostalo je 1-1.

Liverpool je u produžetku došao do vodstva već u 95. minuti, kad je Mane opet na asistenciju Firmina svladao Kepu. Chelsea je u 101. minuti izjednačio kad je francuska sutkinja Stephanie Frappart dosudila kazneni udarac, a siguran realizator bio je Jorginho.

Do isteka produžetka više nije bilo golova pa je odluka o pobjedniku Super kupa po drugi put u povijesti pala udarcima sa 11 metara. Sva petorica izvođača Liverpoola bili su precizni, a u petoj seriji španjolski vratar Adrian obranio je udarac Tammyja Abrahama čime je momčad Juergena Kloppa došla do novog trofeja.

NAJZANIMLJIVIJE TRENUTKE SUSRETA LIVERPOOL - CHELSEA POGLEDAJTE OVDJE

Mateo Kovačić je bio u početnoj postavi Franka Lamparda, a igrao je do 101. minute, kad ga je zamijenio Ross Barkley. Nažalost, hrvatski reprezentativac ostao je na dva Super kupa osvojena u dresu Real Madrida.

Bio je to šesti nastup Liverpoola u europskom Super kupu, a "crveni" su po četvrti put postali pobjednicima. Liverpool je bio i posljednji engleski klub koji je osvojio ovaj pehar, kad je 2005. godine u produžetku nadigrao moskovski CSKA.

Chelsea je četvrti put bio u borbi za europski Super kup. Do trijumfa u Istanbuli "plavi" su jedini put podigli ovaj trofej 1998. pobjedom nad Real Madridom, a dvaput zaredom su poraženi u finalima: 2012. od Atletico Madrida, a 2013. godine od Bayerna također nakon raspucavanja sa 11 metara.

Utakmica na Bešiktaš Parku u Istanbulu ostat će upamćena i kao prvi dvoboj nogometaša najviše europske razine u kojem je pravdu dijelila sutkinja. Ta je čast pripala Francuskinji Stephanie Frappart, a pomagale su joj sunarodnjaknja Manuela Nicolosi i Irkinja Michelle O'Neill.

SVA FINALA SUPERKUPA

1998. Monte Carlo: Chelsea - Real Madrid 1–0

1999. Monte Carlo: Lazio - Manchester United 1–0

2000. Monte Carlo: Galatasaray - Real Madrid 2–1 (zlatni gol)

2001. Monte Carlo: Liverpool - Bayern 3–2

2002. Monte Carlo: Real Madrid - Feyenoord 3–1

2003. Monte Carlo: Milan - Porto 1–0

2004. Monte Carlo: Valencia - Porto 2–1

2005. Monte Carlo: Liverpool - CSKA Moskva 3–1 (produžetak)

2006. Monte Carlo: Sevilla - Barcelona 3–0

2007. Monte Carlo: Milan - Sevilla 3–1

2008. Monte Carlo: Zenit - Manchester United 2–1

2009. Monte Carlo: Barcelona - Šahtar Donjeck 1–0 (produžetak)

2010. Monte Carlo: Atletico Madrid - Inter Milano 2–0

2011. Monte Carlo: Barcelona - Porto 2–0

2012. Monte Carlo: Atletico Madrid - Chelsea 4–1

2013. Prag: Bayern - Chelsea 3–2 (raspucavanje s 11m)

2014. Cariff: Real Madrid - Sevilla 2–0

2015. Tbilisi: Barcelona - Sevilla 5–4 (produžetak)

2016. Trondheim: Real Madrid - Sevilla 3–2 (produžetak)

2017. Skoplje: Real Madrid - Manchester United 2–1

2018. Tallinn: Atletico Madrid - Real Madrid 4–2 (produžetak)

2019. Istanbul: Liverpool - Chelsea 3-2 (raspucavanje s 11m)

LIVERPOOL: Adrian - Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson - Milner, Fabinho, Henderson - Oxlade-Chamberlain, Salah - Mane

CHELSEA: Kepa - Azpillicueta, Zouma, Christensen, Emerson - Jorginho, Kante, Kovačić, Pulišić, Giroud, Pedro

----------------------------------------------

PRIJENOS UŽIVO

Liverpool je osvojio europski Superkup. Abrahamov udarac je obranio Adrian. Najzanimljivije trenutke susreta pogledajte OVDJE.

7:6 Klasični Salahov zalet koji ne izgleda baš smirujuće, ali je gol smirio Liverpoolove navijače

6:6 Emerson po sredini, Adrian u desnu stranu

6:5 Opet Kepa na lopti, opet ona prošla u gol. Sada je pucao Alexander-Arnold

5:5 Sjajan i precizan udarac Mounta

5:4 Kepa je imao loptu koju je Origi uputio na rukama, ali je ipak završila u mreži

4:4 Barkley je uzeo kratak zalet, ali je silovito zakucao loptu u desnu stranu

4:3 Fabinho je drugi izvošač za Liverpool. On se odlučio na desnu stranu, Kepa je loptu samo gledao

3:3 Jorginho puca za Chelsea - lopta u jednu, Adrian u drugu stranu

3:2 Prvi penal puca Firmino i postiže pogodak

Završio je i drugi produžetak. Pobjednika ćemo dobiti nakon izvođenja jedanaesteraca.

113' Strašna obrana Adriana!!! Abraham je dodao Mountu na vrhu šesnaesterca, on dobro pucao, ali vratar Liverpoola još bolje obranio

106' Nastavlja se igra u Istanbulu

Gotov je prvi produžetak

104' Dobra prilika Chelseaja - prošao je Pedro s desne strane i 'zavrnuo' loptu u sredinu, ali Abraham nije dobro zahvatio loptu

101' Izašao je Kovačić, ušao Baekley

101' GOOOOOL! Jorginho je siguran s bijele točke. Gol pogledajte ovdje.

99' Jedanaesterac za Chelsea! Adrian je sapleo Abrahama u svojem petercu, a sutkinja je pokazala na bijelu točku

95' GOOOOOL! Oduzeli su igrači Liverpoola loptu na lijevoj strani oko centra. Mane je povukao napad, gurnuo Firminhu, a on odmah vratio loptu Senegalcu koji postiže svoj drugi gol na utakmici. Gol pogledajte ovdje.

93' Liverpool je stvorio solidnu priliku po lijevoj strani, ali udarac Gomeza je bio neopasan za Kepu

91' Počeo je prvi produžetak

Gotovo je regularnih 90 minuta utakmice. Rezultat je 1:1, a igrat će se produžeci

86' Brzi kontranapad Liverpoola završio je udarcem Manea nakon dodavanja Salaha, ali lopta je prošla pored gola

85' I treća izmjena kod Chelseaja. Izašao je Christensen, ušao Tomori

82' Chelsea je malo zakuhao u par posljednjih minuta. U glavnoj ulozi je Abraham koji stvara probleme obrani Liverpoola

79' Ovo miriše na produžetke. Ne događa se puno toga u zadnje vrijeme

75' Kakve obrane Kepe! Nakon kornera lopta je došla do Salaha koji dobro puca s lijeve strane, ali vratar Chelseaja loptu odbija do Van Dijka, ali se Kepa diže s poda i loptu odbija do vratnice, a zatim je otišla van okvira

74' Dvije izmjene u redovima Chelseaja - izašli su Giroud i Pulišić, a ušli Abraham i Mount

69' U posljednjim minutama malo je pao tempu. Liverpool je silovito krenuo u drugo poluvrijeme, ali je Chelsea sada uhvatio konce

61' Druga izmjena u Liverpoolu - ušao je Wijnaldum umjesto Milnera

54' Sada je Liverpool igrao '3 na 3' u napadu, Salah se dobro pozicionirao na desnoj strani, ali ipak poslao malo prebrzu loptu za Firminha

51' Nova prilika Liverpoola. Probio je Mane lijevu stranu i ubacio u sredinu. Henderson je pucao, lopta se odbila od jednog igrača Chelseaja, ali samo do Kepe

50' Strašan udarac Fabinha s nekih 18 metara, ali ipak neprecizan. Opet je u glavnoj ulozi bio Firmino koji je pripremio loptu za udarac svojeg sunarodnjaka

48' GOOOOOL! Nije dugo trebalo da Firmino pokaže klasu. Nakon što je Fabinho poslao jednu loptu u peterac Chelseaja, Firmino je majstorskim potezom uposlio Manea koji postiže gol za 1:1. Gol pogledajte ovdje.

46' Krenulo je drugo poluvrijeme - Klopp je uveo Firmina umjesto Oxlade-Chamberlaina

Gotovo je prvo poluvrijeme. Chelsea ima zasluženu prednost nakon 45 minuta. Liverpool je bolje otvorio susret sa standardnim visokim presingom, ali Chelsea se nakon 15-ak minuta oslobodio pritiska i slagao akciju za akcijom, a u 36. je došao i do gola

44' Nakon dugo vremena Liverpool je došao do daha i ušao u šesnaesterac Chelseaja, ali nije bilo prave akcije

40' Počeli su slaviti navijači Chelsea drugi pogodak kojeg je postigao Pulišić, ali ga je sutkinja poništila zbog zaleđa. Konzultirala se i s VAR-om tako da dvojbe nema

36' GOOOOOOL! Chelsea je zasluženo došao do vodstva. Kante je pokrenuo napad na sredini terena, Pulišić odlično prošao kroz sredinu terena, gurnuo loptu na lijevu strani, a Giroud 'iz prve' postiže gol. Gol pogledajte ovdje.

32' Sjajno je Pedro gurnuo loptu iza obrane Liverpoola prema Kovačiću. No, Adrian je za djelić sekunde bio brži i spasio Redse od pogotka

30' Dobar ubačaj Milnera iz kornera. Do lopte je došao Mane, ali njegov udarac je bio preslab za Kepu

29' Nebeski skok Van Dijka i udarac glavom koji je prošao pored gola. Lijepo je izgledalo, ali u nogometu ipak nema ocjena za dojam

24' U golovima 0:0, u škaricama 1:1. Sada je probao Giroud

22' Velika prilika Chelseaja. Kovačić je poveo jednu akciju s lijeve strane, Giroud poslužio kao mantinela i uposlio Pedra koji sjajno tuče s lijeve strane. Adrian je loptu okrnznuo, a Liverpool je spasila greda

20' Nakon odličnog dodavanja Kovačića Pedro je bio u dobroj poziciji da izađe sam ispred Adriana, ali ga je Robertson sustigao bez ikakvih problema

17' Alkar Olivier Giroud u ništa! I malo gore od toga

16' Sjajan prodor Salaha po desnoj strani i udarac lijevom nogom. Kepa je koncentriran

13' Henderson je odlično ubacio s desne strane, Christensen izbacio u korner

11' Prvi pokušaj Chelseaja potpisuje Pedro, ali njegov udarac je prošao pored gola

9' Pokušao je Fabinho s lijeve strane oštrim udarcem, ali Kepa brani

5' Tražili su igrači Liverpoola jedanaesterac nakon što je Mane odlično pucao škaricama, a Christensena lopta pogodila u ruku. No, sutkinja Frappart je ostala mirna. Pogledajte OVDJE kako je to izgledalo.

4' Liverpool je od početka krenuo sa svojim specifičnim visokim presingom

1' Počela je utakmica

19.50 - Poznati su sastavi za večerašnji okršaj između Liverpoola i Chelseaja. Kovačić će krenuti od prve minute za Chelseau lovu na svoj treći Superkup i ukupno 16. trofej u karijeri.

18. travanj 2024 13:43