Navigation toggle

80. rođendan SN - 1984.

80. rođendan sn - 1984.

Vlado Lisjak protiv Carla Lewisa! Hajduk do najvećeg međunarodnog uspjeha, Cibona drugi put prvak

Na Igrama u LA-u Jugoslavija osvojila 18 medalja, od toga sedam zlatnih
Piše: Petar RagužObjavljeno: 29. lipanj 2025. 20:40

Povodom 80. rođendana Sportskih novosti donosimo vam najveće priče iz svake godine našeg postojanja. Na redu je 1984.

Olimpijske igre u Los Angelesu bile su krnje, bez zemalja Istočnog bloka osim Rumunjske. Nastupila je i Jugoslavija, koja se držala nesvrstano. Nikad nije bila uspješnija, osvojeno je sedam zlatnih medalja, četiri srebrne i sedam brončanih.

Na najviše mjesto postolja stali su muška i ženska rukometna reprezentacija te vaterpolisti, a od četiri medalje pojedinačno ili u dvojcu tri su djelo Hrvata.

Ime Vlade Lisjaka u tom je društvu odjeknulo kao senzacija, slavio je u hrvanju slobodnim stilom u kategoriji do 68 kilograma. “Ostvaren san momka iz Petrinje” bio je naslov u Sportskim novostima, koje su ga u komentaru usporedile s Carlom Lewisom, ono što je američki atletičar bio za svijet, spektakularni i neočekivani osvajač čak četiri zlatne medalje, to je Lisjak bio za Jugoslaviju. “A u posljednjem je trenutku uskočio u avion za Los Angeles”, piše SN.

“Kad su izašli na strunjaču, malo tko bi dao za dva novčića nade našem, 22-godišnjem Vladi Lisjaku. Ne samo zato što mu je protivnik Finac Tapio Sipila, svjetski prvak, već i zbog činjenice da našem mladom rvaču nedostaje medalja s velikih seniorskih natjecanja. Uostalom, tako su mislili i mnogi naši ugledni rvački radnici, poput olimpijskog pobjednika iz Tokija (1964) Branislava Simića. Čak se i kladio s kolegom Perom Zlatarom u sanduk piva na pobjedu Finca, uz konstataciju, ‘Silno bih volio da ovu okladu izgubim’”, izvijestio je Ado Kožul iz Los Angelesa.

Vilko Luncer napisao je komentar: “Carl Lewis i Vlado Lisjak osvojili su u Los Angelesu zlatnu olimpijsku medalju. Američki Crnac iz Houstona, atletičar, trkač na 100 metara i Jugoslaven, rvač iz Petrinje... Vlado Lisajk nije Carl Lewis, vozač je u Gavriloviću, jednom četvrti, nitko za njega nikad neće dati milijun dolara kao za Lewisa”.

Matija Ljubek i Mirko Nišović bili su zlatni na 500 metara u kanu dvokleku, a srebro su osvojili na 1.000 metara. Ljubek je tako dopunio niz odličja jer je u Montrealu 1976. bio zlatni i brončani u kanuu jednokleku.

Anto Josipović dobio je zlatnu medalju u boksačkoj poluteškoj kategoriji nakon što je jugoslavenski sudac Gligorije Novičić u polufinalnom susretu između Novozelanđanina Barryja i Amerikanca Evandera Holyfielda zbog nokauta poslije gonga diskvalificirao Holyfielda. Barry se nakon posljedica nokauta nije mogao boriti u finalu, pa je Josipović bez borbe dobio zlatnu medalju. Sedmo zlato pripalo je Šabanu Trsteni, hrvaču iz Makedonije albanskog podrijetla.

Od Hrvata zlato su još osvojili u vaterpolu Perica Bukić, Veselin Đuho, Deni Lušić, Tomislav Paškvalin, Milivoj Bebić, Zoran Roje, Andrija Popović, Goran Sukno, Božo Vuletić i izbornik Ratko Rudić, rukometašice Mirjana Ognjenović, Jasna Ptujec i trener Josip Samardžija te rukometaši Mirko Bašić i Zdravko Zovko.

Do brončanih medalja došli su košarkaši (Dražen Petrović, Aleksandar Petrović, Ivan Sunara, Andro Knego, Mihovil Nakić i izbornik Mirko Novosel) te nogometaši (Nenad Gračan, Stjepan Deverić, Boro Cvetković, Tomislav Ivković, Branko Miljuš i Ivan Pudar).

ZOI u Sarajevu, prva medalja u povijesti

U Sarajevu su održane Zimske olimpijske igre, na kojima je Jugoslavija osvojila prvu medalju na zimskim igrama. Uspjelo je to Slovencu Juri Franku u veleslalomu, bio je srebrni iza Švicarca Maxa Julena.

“U veličanstvenom dekoru pred gotovo 20.000 gledalaca još jednom smo dokazali da smo veleslalomaška velesila”, konstatira SN.

Igre u Sarajevu izazvale su euforiju u državi, ujedno su dale i zamah zimskim sportovima.

Najveći uspjeh Hajduka u europskim natjecanjima

Hajduk je igrao u polufinalu Kupa UEFA, to je najveći uspjeh splitskog kluba, koji je samo zbog gola primljenog na Poljudu ostao bez završne utakmice. Bijeli su prvo u četvrtfinalu u Splitu svladali Spartu iz Praga 2:0 u produžecima. Ivan Gudelj zabio je prvi gol, a Blaž Slišković legendarni drugi iz kornera u 118. minuti.
“Split, 21. ožujka 1984. godine. Dan za povijest, dan kada su u Splitu svi putovi vodili na Poljud. ‘Ljepotica’ je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, oboren je rekord Hajdukovog stadiona, prodano je 53.000 ulaznica, dekor kakav je rijetko viđa u nogometnim središtima svijeta”, piše SN.

S Tottenhamom u polufinalu Bijeli su u Splitu ponovili ambijent a slavili su 2:1, zabili su Falco za goste te Gudelj i Pešić, da bi u Londonu bili poraženi pogotkom Hazarda u 7. minuti.

“Šteta, velika šteta. Hajduk se nije plasirao u finale Kupa UEFA. Bijeli su bili tako blizu tom velikom podvigu. S malo sreće mogli su trijumfirati i u Londonu. Eliminirani su od boljeg, mada je to teško tvrditi. Hajduk je, naime, igrao vrlo dobro, usudili bismo se reći - u obrani sjajno. Nažalost, u napadu su mu nedostajali Slišković i Zlatko Vujović i to je po našoj ocjeni presudilo... Zasigurno, ovakva prilika teško da će se više ukazati Hajduku... Splićani su ispraćeni pljeskom, najavili su da se jugoslavenski nogomet budi iz mrtvila”, dio je komentara Zlatka Jurička u SN.

Londončani su rano poveli i održali rezultat, iako je zanimljivo da su i oni bili hendikepirani, njima su falili Argentinac Ardiles i engleski reprezentativac Hoddle. Pešić, Jerolimov i pogotovo Zoran Vujović imali su prilike, Miljušu nije priznat gol zbog zaleđa, Hajduk su nijanse dijelile od rezultata iz snova. Petar Nadoveza, trener Bijelih, konstatirao je:

- Da smo bili kompletni, vjerujem da bismo prošli u finale.

Ciboni drugi naslov prvaka Jugoslavije

Košarkaši Cibone osvojili su naslov prvaka Jugoslavije, drugi u klupskoj povijesti. U dramatičnom finalu svladali u maloj dvorani Doma sportova Crvenu zvezdu 73:71 u trećoj utakmici finala play-offa. Junak je bio Mihovil Nakić, strijelac pobjedničkog koša čuvenim horokom. Ta je titula omogućila Ciboni da godinu dana kasnije bude i europski prvak, da obilježi sredinu osamdesetih. “Ciboni naslov, Zvezdi pohvale” bila je naslovnica SN-a jer Beograđani su vodili pet razlike u finišu, ali je to Cibona okrenula.

image

80. rođendan SN - 1984.

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
16. srpanj 2025 23:19