
Povodom 80. rođendana Sportskih novosti donosimo vam najveće priče iz svake godine našeg postojanja. Na redu je 1984.
Olimpijske igre u Los Angelesu bile su krnje, bez zemalja Istočnog bloka osim Rumunjske. Nastupila je i Jugoslavija, koja se držala nesvrstano. Nikad nije bila uspješnija, osvojeno je sedam zlatnih medalja, četiri srebrne i sedam brončanih.
Na najviše mjesto postolja stali su muška i ženska rukometna reprezentacija te vaterpolisti, a od četiri medalje pojedinačno ili u dvojcu tri su djelo Hrvata.
Ime Vlade Lisjaka u tom je društvu odjeknulo kao senzacija, slavio je u hrvanju slobodnim stilom u kategoriji do 68 kilograma. “Ostvaren san momka iz Petrinje” bio je naslov u Sportskim novostima, koje su ga u komentaru usporedile s Carlom Lewisom, ono što je američki atletičar bio za svijet, spektakularni i neočekivani osvajač čak četiri zlatne medalje, to je Lisjak bio za Jugoslaviju. “A u posljednjem je trenutku uskočio u avion za Los Angeles”, piše SN.
“Kad su izašli na strunjaču, malo tko bi dao za dva novčića nade našem, 22-godišnjem Vladi Lisjaku. Ne samo zato što mu je protivnik Finac Tapio Sipila, svjetski prvak, već i zbog činjenice da našem mladom rvaču nedostaje medalja s velikih seniorskih natjecanja. Uostalom, tako su mislili i mnogi naši ugledni rvački radnici, poput olimpijskog pobjednika iz Tokija (1964) Branislava Simića. Čak se i kladio s kolegom Perom Zlatarom u sanduk piva na pobjedu Finca, uz konstataciju, ‘Silno bih volio da ovu okladu izgubim’”, izvijestio je Ado Kožul iz Los Angelesa.
Vilko Luncer napisao je komentar: “Carl Lewis i Vlado Lisjak osvojili su u Los Angelesu zlatnu olimpijsku medalju. Američki Crnac iz Houstona, atletičar, trkač na 100 metara i Jugoslaven, rvač iz Petrinje... Vlado Lisajk nije Carl Lewis, vozač je u Gavriloviću, jednom četvrti, nitko za njega nikad neće dati milijun dolara kao za Lewisa”.
Matija Ljubek i Mirko Nišović bili su zlatni na 500 metara u kanu dvokleku, a srebro su osvojili na 1.000 metara. Ljubek je tako dopunio niz odličja jer je u Montrealu 1976. bio zlatni i brončani u kanuu jednokleku.
Anto Josipović dobio je zlatnu medalju u boksačkoj poluteškoj kategoriji nakon što je jugoslavenski sudac Gligorije Novičić u polufinalnom susretu između Novozelanđanina Barryja i Amerikanca Evandera Holyfielda zbog nokauta poslije gonga diskvalificirao Holyfielda. Barry se nakon posljedica nokauta nije mogao boriti u finalu, pa je Josipović bez borbe dobio zlatnu medalju. Sedmo zlato pripalo je Šabanu Trsteni, hrvaču iz Makedonije albanskog podrijetla.
Od Hrvata zlato su još osvojili u vaterpolu Perica Bukić, Veselin Đuho, Deni Lušić, Tomislav Paškvalin, Milivoj Bebić, Zoran Roje, Andrija Popović, Goran Sukno, Božo Vuletić i izbornik Ratko Rudić, rukometašice Mirjana Ognjenović, Jasna Ptujec i trener Josip Samardžija te rukometaši Mirko Bašić i Zdravko Zovko.
Do brončanih medalja došli su košarkaši (Dražen Petrović, Aleksandar Petrović, Ivan Sunara, Andro Knego, Mihovil Nakić i izbornik Mirko Novosel) te nogometaši (Nenad Gračan, Stjepan Deverić, Boro Cvetković, Tomislav Ivković, Branko Miljuš i Ivan Pudar).
Komentari (0)