JURE MISKOVIC/CROPIX Cropix
ABA LIGA

Zadar novim slavljem pobjegao s dna ljestvice, za razliku od Žutih koji nastavljaju svoju agoniju

U vrlo izjednačenom dvoboju Zadrani su do pobjede došli tek u zadnjih pet minuta utakmice
Piše: Dražen ŽuraObjavljeno: 26. prosinac 2021. 21:28

ZADAR - SPLIT 61:59 (11:10, 19:22, 14:15, 17:12)

ZADAR: Carter (18), Marčinković (4), Paponja, Jordano, Brala, Vuković (5), Bursać (8), Junaković, Buljan, Drežnjak (2), Mavra (19), Thompson (5)

SPLIT: Perković (20), Kedžo, Runjić, Žganec (5), Ukić (12), Vuko (2), Čampara, Jukić, Bajo (5), Kovačevič, Shorter (13), Barič (2)

ZADAR – Dvorana „ Krešimir Ćosić”. Gledatelja: 1100. Suci: Mario Majkić (Slovenija), Luka Kardum i Marko Mustapić (Hrvatska)

Zadar je uspio! Uzeli su pobjedu koja je suhog zlata vrijedna, jer se Split zadržao na dvije u ABA ligi i produžio svoju agoniju. Ali, do četvrtog uspjeha Zadar je morao potrošiti podosta snage, usput su pokidali nerve navijačima, međutim, bodovi su izmamili pljesak!

Praktički, gledatelji su se digli na noge nakon blokade Bursaća, međutim, veliko priznanje odlazi na izdanje Mavre koji je kad je bilo najpotrebnije povukao na sve načine. O Carteru ne treba trošiti riječi!

Inače, početak posve u znaku „žutih”, stoga je i na semaforu naglo zasvijetlilo +2 u korist gostiju, čiju je dominaciju Vladimir Anzulović poželio zaustaviti minutom odmora!

Prije toga valja istaknuti pet poena kapetana Ukića, dva plus tri, onda koševi Bariča i Baje! Imao je trener Zadra razloga za brojna pitanja, jedno se odnosilo na iznimno mizeran šut, jednako tako i obranu. Još su ga mučila i dva brzinska prekršaja Thompsona.

Ali, nekako se trgnuo Zadar uz opasku kako su do svojeg prvog ubačaja došli nakon pet i pol minuta igre, uspjelo je to Drežnjaku.

S druge strane Bajo je samo tako promašivao s crte slobodnih bacanja. Carter je brzo upisao četiri poena, dva je dodao Bursać za plus jedan domaćina nakon deset minuta igre. Bar nešto, komentiralo se na tribinama!

Nije trajalo dugo, novo lice u splitskim redovima Shorter javio se „dvicom”, Žganec je naslonio „tricu”, pa je puno toga uzeo Perković, bilo je svega, prethodno spomenutoga, iza njegova imena.

Ali nije mogao vući sam, dok su kod Zadra, malo Marčinković, malo Bursać, na koncu i dvije „trice” Mavre, prva je stigla nakon osam promašenih zadarskih, odvele su kraj poluvremena u rezultatski tjesnac. Opći je dojam kako je Zadar nesvjesno „prednost” domaćeg parketa prepustio gostima s Gripa!

Na isti način zakoračilo se u treću dionicu, opet je u glavnoj ulozi bio Perković, učinkom, dva plus jedan i „tricom” za zavidnih osam viška na splitskoj strani semafora! Uzvratio mu je Mavra istim brojem poena, ali je približavanje Zadra s tri poena prekinuo Ukić!

Živnula je utakmica, Carter je promiješao obranu Splita, potom je kapetan Mavra zabio tricu za novi početak 41:41! Međutim, unatoč Carterovim poenima, Ukić s dva slobodna i Shorter donijeli su Splitu prednost prije zadnje četvrtine. I „sol na ranu” metnuo je tko drugi nego Perković, pala je njegova „trica” za veliko samopouzdanje „žutih”! Brzo im je uzvratio Vuković na isti način.

Mavra je nastavio skupljati poene i postavio omjer 54:54, koji se dugo nije mijenjao. Gosti su promašivali na šutu za tri poena, točnije Barič, dok se Zadar „odužio” promašenim „zicerima” Thompsona! Carter je od četiri slobodna bacanja realizirao tri, iza toga je zakucao i odveo svoje do prednosti 59:54, a Vuković je pogodio samo jedno slobodno, Žganec oba. Međutim, čovjek od povjerenja Carter promašio je jedno od dva bacanja, dok je Shorter zabio tri poena 61:59, Mavra napravio korake i ostavio „žutima” devetnaest sekunda za napad! Bursaća blokirao Shorter koji se digao na šut za „tricu”... Vrijeme je otišlo!

POSLJEDNJI POZDRAV

Uoči utakmice Zadar je svojem igraču Domagoju Vukoviću uručio prigodni dres s brojem 250 kao podsjetnik na broj utakmica koliko ih je odigrao u zadarskom dresu!

Nedugo potom, minutom šutnje odana je počast nedavno preminulom bivšemu igraču Splita, Goranu Sobinu.