Navigation toggle

Slavlje košarkaša Dubrave

 MARIN SUŠIĆ/HKS
novo tržište

Košarkaši Dubrave igrat će u Sjevernoj ligi, s momčadima iz Velike Britanije, Njemačke, Litve...?!

Liga je dobro organizirana, biraju se momčadi koje imaju zračne luke u blizini pa nema putovanja autobusima, priča trener Bujan
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 28. lipanj 2025. 22:47

Tihomir Bujan se proljetos vratio tamo gdje je sve počelo. U Dubravi je krenuo igrati košarku, tu se uhvatio i trenerskog posla, koji ga je kasnije vodio diljem Europe. Uzmite samo da je četiri godine bio koordinator svih selekcija u Gruziji, ali i pomoćnik izbornicima Igoru Kokoškovu i Iliasu Zourosu.

Radio je i u Slovačkoj, Belgiji i Češkoj, a u Zadru se 2020. godine uhvatio u rad s omladinskim pogonom kluba, koji je nakon godina zanemarivanja osovio na noge i Zadar je napokon krenuo izbacivati igrače.

Stigao je na pola sezone u Dubravu i uz Mikija Starčevića priveo sezonu kraju, ali već tada je bilo jasno da će Bujan biti prvi trener od nove sezone, dok se Starčević vraća na poziciju voditelja omladinskog pogona kluba. Posljednji je put Bujan u elitnom razredu naše košarke vodio Križevce, još tamo 2011. godine.

- Jednostavno je sve to s mojim povratkom u Dubravu. S ljudima koji su danas u Upravi sam odrastao, počeo igrati košarku pod Srećkom Medvedecom. I tu, naravno, postoji sentiment koji me vukao natrag. Druga je stvar plan koji mi se dopao, plan po kojemu se radi s mladim igračima i prema kojemu se tu nešto pokušava napraviti.

image

Tihomir Bujan

JURE MISKOVIC/CROPIX Cropix

Iza sebe Bujan ima bogati životopis, ali uvijek je tu bio fokus na odgoju igrača.

- Stalno se to negdje isprepliće. Košarka je uvijek košarka, radilo se s mladima ili sa seniorima. Zahtjevi su drugačiji. U Gruziji smo imali jako dobar program kroz koji smo afirmirali danas vrlo zanimljive igrače, poput Goge Bitadzea, recimo.

Dubrava je lani imala veće ambicije od kasnijeg rezultata. Nisu stigli do doigravanja, iako se na to računalo.

- U vrijeme kad sam stigao u klub, već je tu bilo trzavica iz ovih ili onih razloga. Rezultat nije bio primaran, ali je ostala žal što se nije dohvatilo doigravanje. Nije to bila tragedija, jer ostanak u ligi nije bio upitan. Tu sad ostajemo s nekoliko igrača koji su po ugovorom, od iskusnog Škifića, preko mlađih Matića, Rajaofere, Babića, Rimca i Rukavine, oko kojih će se slagati momčad. Priključili smo i nekoliko juniora, a svakako ćemo ovom rosteru dodati tri igrača koji će nam donijeti kvalitetu više. Nećemo tu žuriti, pokušat ćemo pogoditi one koji bi se mogli uklopiti.

Među njima će biti i stranci.

- Sasvim sigurno, jer nema tu previše izbora.

U klubu su se odredili i da će igrati, uz FAVBET Premijer ligu, još jedno natjecanje. Ali, osim što se tu nameće opcija s ABA 2 ligom, osvanula je ideja da bi se Dubrava priključila ENBL ligi ili Sjevernoj ligi, koja je ustanovljena 2021. godine i napreduje krupnim koracima, a podržava ju i FIBA. U njoj nastupaju klubovi iz Njemačke, Belgije, Bugarske, Danske, Nizozemske, Rumunjske, Litve, Estonije, V. Britanije...

- Sasvim je jasno da ćemo igrati jednu od te dvije lige. Odlučit ćemo se prema tome koja od tih liga bude zanimljivija, bolja, isplativija. Prije dvije sezone bio sam u Liegeu i igrali smo Sjevernu ligu, čak smo stigli do Final Foura i završili treći. O toj ligi mogu reći samo riječi hvale, jer je dobro organizirana, biraju se u nju momčadi koje imaju zračne luke u blizini, pa nema napornih putovanja autobusima, liga je dobro posjećena i dosta dobro praćena. Recimo, igrali smo i s rumunjskim Voluntarijem, koji je vodio Bagatskis, koji je bio izbornik Latvije i Ukrajine, a i vodio Maccabi. Bili su tu i litavski klubovi, igrao je i njemački Bamberg. Svake sezone ta je liga sve jača i jača i tu ima doista ozbiljnih momčadi.

Ako Dubrava ode u tom smjeru, vjerojatno će se koristiti i low-budget letovi, kojih iz Zagreba ima dovoljno, a ne stoje previše.

- Jest, ali tu se treba dobro organizirati, jer se ne putuje s dva, tri čovjeka, nego s njih 15-tak. Tu sve treba dobro proučiti.

image

Tihomir Bujan

JURE MISKOVIC/CROPIX Cropix

Ideja se čini jako dobrom, tim više što je nekakav imperativ naše košarke otvoriti se prema drugim tržištima, vidjeti što to drugi rade. Ostali smo zatvoreni u granicama bivše države...

- Trebalo se davno ranije otvoriti. Kad sam preuzeo brigu o omladinskom pogonu u Zadru, odmah mi je ideja bila da igramo što više inozemnih turnira. Tada je bila korona, pa i sve nismo uspjeli realizirati, ali otišli smo na četiri turnira, dobili i Stella Azzuru, koja dvije godine nije izgubila utakmicu. Moramo se otvoriti, trebali smo i ranije, pa makar da dobijemo po ušima kako bismo znali smjer u kojemu želimo ići, kako bi sutra bilo bolje.

Vratimo se na kraju Dubravi. Dojam je da ste postigli brojnost u omladinskom pogonu, ali nekako se traži izvrsnost.

- To jest i nije točno. Nije lako doći do izvrsnosti sa sve manjom bazom djece koja se bave košarkom, a realno ispred nas su i neki klubovi koji su organizacijski jači, od Cedevite Junior i Cibone u Zagrebu, a svakako tu svojom tradicijom odskaču Zadar i Split. Za ono u što smo mi krenuli treba strpljenja. Jako je dobro da će nama na pripremama biti petorica naših igrača 2007. godišta pa ćemo vidjeti kako će se oni izboriti u šansi koju će dobiti. Mi smo u petak imali posljednji trening, ali cijelo ljeto će se s nekim igračima nastaviti raditi individualno, a okupljanje za pripreme uoči nove sezone bit će 10. kolovoza. Trebamo se i odlučiti što ćemo igrati, tu će odluka past vrlo skoro, možda u idućih tjedan dana, a onda, shodno tome treba i zatvarati roster - završio je Tihomir Bujan, trener s kojim će Dubrava krenuti u novi sezonu.

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
17. srpanj 2025 12:37