Navigation toggle

Alen Omić

 GINTS IVUSKANS Afp
KVALIFIKACIJE ZA SP

Slovenci u Švedskoj do prve pobjede, Finci iznenadili Francuze, Poljaci senzacionalno preokrenuli Nizozemce

Prvi su iznenađenje kreirali Finci koji su u posljednjoj dionici okrenuli Francuze i upisali veliku pobjedu
Piše: Frane MaršićObjavljeno: 01. prosinac 2025. 22:26

Najzanimljivija utakmica drugog kola kvalifikacija za svjetsko prvenstvo je, osim naše protiv Izraela u Rigi, bila ona Cipra i Njemačke jer se radilo o grupi E. Gostovali su Nijemci na Cipru koji je uvijek neugodan domaćin, a to je pokazala i činjenica da je Njemačka na poluvremenu imala samo plus 3. Malte Delow bio je s 10 poena najefikasniji gost, dok je domaćina držao Stylianou s poenom više. Nešto ranije počeli su na sjeveru Europe Finci i Francuzi, dok je u akciji u dalekoj Švedskoj bila i Slovenija koja je tražila prvu pobjedu. I dobro je to po susjede počelo, imali su potpunu kontrolu igre i odmah imali dvocifrenu prednost.

Prvi su iznenađenje kreirali Finci koji su u posljednjoj dionici okrenuli Francuze i upisali veliku pobjedu na pogon sjajnog Madsena koji je u zadnjih 10 minuta izluđivao goste. Njemačka je drugu pobjedu u našoj grupi potvrdila u trećoj dionici koju je dobila rezultatom 27:9 i tu je priči bio kraj. Stergar i Samar su nekako u Göteborgu odbijali nalete Borga i Hakansona, a dvoboj neporaženih iz grupe F bolje je od Poljske otvorila Nizozemska. Napeto je bilo i u Unibet areni gdje je Estonija na poluvremenu bila na pet minusa u odnosu na Čehe. Toliko je bilo i sredinom treće dionice, a Nizozemska je na pogon Van der Vuursta i Frankea kontrolirala Poljake. Slovenci su, pak, loše otvorili nastavak pa su Šveđani preko sjajnog Hakansona prišli na samo posjed zaostatka. Nizozemci su u Sportskom kampusu Zuidempark na pogon spomenutog dvojca vanjskih igrača imali na poluvremenu plus 16 protiv Poljaka u čijim je redovima tek Ponitka ponešto pokazivao.

Daleko je najnapetije, osim u Göteborgu, bilo u Estoniji gdje je domaćin konstantno lovio goste iz Češke. Slovence su u plusu od dva ili više posjeda kontinuirano održavali Samar, Crkvenik i Glas, a uoči posljednjih 10 minuta imali su i plus 9. Nizozemci su, pak, u nastavku zadržali tempo iz prvog dijela i povećavali vodstvo, dok su Estonci početkom posljednje dionice režirali seriju od 10:3 i poveli pola koša. Ipak klasa Satoranskog koji je imao debeli "double - double" kroz poene i asistencije poništavala je sjajne izvedbe Triera i Konontsuka pa je na dvije minute do kraja rezultat bio izjednačen. Svoboda i Hruban su u dva napada odvojili goste na dva posjeda i približili ih pobjedi koja se na kraju i dogodila pa su tako Česi ostali jedina momčad u grupi H bez poraza. Ponitka i Harding, pak, nisu dali Nizozemcima da prelome utakmicu, a za to vrijeme su Slovenci upisali prvu pobjedu.

Tko bi rekao da će Poljaci potpuno preokrenuti utakmicu protiv Nizozemaca, a to su napravili serijom 12:25 koja ih je dovela do pobjede. Ključna su bila dva slobodna bacanja Michala Sokolowskog, a junaci pobjede bili su Harding i Ponitka. Dakle, osim Hrvatske slavile su Finska, Njemačka, Poljska, Češka i Slovenija.

2. KOLO, SKUPINA G Finska - Francuska 83:76 POREDAK Finska, Francuska 1:1, Mađarska 1:0, Belgija 0:1

2. KOLO, SKUPINA E Cipar - Njemačka 64:83, Izrael - Hrvatska 71:85 POREDAK Hrvatska, Njemačka 2:0, Izrael, Cipar 0:2

2. KOLO, SKUPINA F Nizozemska - Poljska 83:85 POREDAK Poljska 2:0, Nizozemska 1:1, Latvija, Austrija 0:1

2. KOLO, SKUPINA H Estonija - Češka 92:97, Švedska - Slovenija 83:94 POREDAK Češka 2:0, Estonija, Slovenija 1:1, Švedska 0:2

02. prosinac 2025 15:47