CROPIX
KRAJ KAKAV SE RIJETKO VIĐA

Cibona je novi prvak Hrvatske! Momčad Ivana Velića napravila je nezamislivo - u finalnoj seriji hrvatskog prvenstva četiri je puta zaredom pobijedila Cedevitu, a večerašnji susret u Domu sportova još će se dugo prepričavati. Cibosi su na poluvremenu imali plus 9, Cedevita je sve okrenula i sedam minuta prije kraja imala ogromnih 17 poena prednosti, a onda je uslijedio raspad sistema, pa pobjednički koš za pobjedu 100:98 dvije sekunde prije kraja!
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 30. svibanj 2019. 21:55

CEDEVITA - CIBONA 98:100 (23:22, 22:32, 33:14, 20:32)

ZAGREB - Dvojka Doma sportova. Gledatelja 3.300. Suci: Herceg, Hordov i Jovović.

CEDEVITA: Pullen 8p, 3a, Cobbs 16p, 7a, 4il, Krušlin 19p, 5s, 3a, Katić 12p, 3s, 3il, Žganec, Stipanović 12p, 6s, Banić 6p, 4s, Bošnjak 12, Cook 6p, 3s, Ramljak, Mustapić, Murić 7p, 7s.

CIBONA: Bilinovac 6p, 6a, M. Ljubičić 6p, 3a, Rogić 9, Marić 4, Bundović 7p, 6s, Gilbert 11p, 3s, Novačić 13p, 3s, Prkačin, Rozić 6p, 3a, K. Ljubičić 2, Pilepić 22p, 7s, Markota 14p, 6s, 3a.

Cibona je nakon šest godina prvak Hrvatske! U ludoj, ludoj utakmici, koju je ubačajem dvije sekunde prije kraja presudio Dominic Gilbert, i to nakon što su "zicere" promašili Pilepić i Novačić, Vukovi su kompletirali "metlu" protiv Cedevite, velikog favorita uoči ove finalne serije i peterostrukog uzastopnog prvaka. Dvojkom se orilo "volim te Cibono", pjevalo "za dobra stara vremena", a Vukovi su zajedno sa svojim navijačima bili u transu dugo, dugo nakon završetka. Slavili su do dugo u noć...

Rimac je ovaj put otvorio s petorkom u kojoj su bili Justin Cobbs, Filip Krušlin, Domago Bošnjak, Edo Murić i Andrija Stipanović, a potonji je Cedeviti koš-faulom u prvom napadu donio uodno vodstvo, koje je Cedevita poništila serijom 7-0, odnosno minijaturom Frana Pilepića - vezanom dvicom iz ulaza i tricom na asistenciju Damira Markote.

Poticaj s tribina, a navijači Cibone bili su glasni, djelovao je na razne načine pa je tako Krešo Ljubičić, mladi Velićev centar zaradio tri osobe pogreške za samo dvije i pol minute, ali isto tako su se na Pilepićevu tricu svojima nadovezali Marko Ljubičić i Damir Markota za 12:8 i 15:11.

Za razliku od prve dvije utakmice, Cibona ni u ovoj, kao što je to bio slučaj u trećoj, nije uspjevala izgraditi ranu prednost jer je Cedevitu dovoljno blizu držao Stipanović, da bi kasno u prvoj četvrtini Cobbsa dostojno zamijenio Jacob Pullen i domaćin je unatoč tehničkoj Slavena Rimca na odmor nakon isteka desete minute otišao s prednošću od "pola koša".

U egalu, odnosno sa stalnim promjenama vodstva igralo se sve do sredine druge četvrtine u kojoj smo nekih minutu na terenu gledali 10 igrača ispod dva metra. Ivan Velić "varao" je s petorkom u kojoj su bili Rogić, Bilinovac, Marić, Gilbert i Novačić, a kad je Cibona tako povela četiri razlike Rimac je odgovorio s Katićem, Pullenom, Bošnjakom, Krušlinom i Cookom. Potrajalo je to tek nešto više od minute jer je ulaskom Markote s druge klupe podignut Banić, ali kod 35:34 za Cedevitu su Vukovi napravili seriju 15-3 (vezanih pet poena Pilepića, trice Markote i Rogića) za prvu dvoznamenkastu prednost na ovoj utakmici (49:38) te u konačnici više nego solidnih +9 na poluvremenu.

Zagreb, 300519.
Dvorana II, Dom sportova.
Cetvrta utakmica finala doigravanja prvenstva Hrvatske za kosarkase, Cedevita - Cibona.
Na fotografiji:  Domagoj Bosnjak, Dominic Gilbert, Elgin Rashad Cook.
CROPIX

Otišlo je to rano u drugom dijelu i na deset razlike, ali Cedevita je nakon odmora konačno odlučila početi igrati košarku. Točnije, Rimac je s Bošnjakom i Murćem dobio energiju čiji je nedostatak i uveo prvaka u "ponor" od 0-3 u ovom finalu. Takva Cedevita je prvo sa 12-1 poništila zaostatak, a nakon još jedne Pilepićeve trice su Cobbs i Stipanović donijeli prednost 68:64 u 27. minuti. Kriza Cibone tu nije zaključena jer su Bošnjak i Banić iskreirali novu seriju za vodstvo 78:68.

Zagreb, 280519.
Treca utakmica finala doigravanja prvenstva Hrvatske za kosarkase, Cedevita - Cibona.
Na fotografiji:  Damir Markota slavlje.

Definitivni početak kraja krenuo je tricom Tonija Katića na startu posljednje četvrtine, a s njom, jednim Pullenovim bacanjem i ubačajem Filipa Krušlina zaključeno je desetominutno razdoblje u kojem je Cibona ubacila 10, a primila 36 poena. Međutim, Cedeviti niti 88:71 sedam minuta prije kraja nije bilo dovoljno da zatvori ovu utakmicu, kao što nije bila ni Katićeva trica za 96:89 dvije minute do posljednje sirene jer je Cibona za osamdesetak sekundi (!) napravila 9-0 i povela 98:96. Bacanjima je izjednačio Cobbs, a dvoranu u trans košem za pobjedu "iz odbojke" bacio Dominic Gilbert.

Svi seniorski prvaci Hrvatske

Pobjedom nad Cedevitom 100-98 u četvrtoj utakmici finalne serije Cibona je po 19. put osvojila seniorski naslov prvaka Hrvatske u košarci, a prvi nakon 2013. godine, kad je započela vladavina Cedevite na domaćim parketima. Ciboni je ovo bilo 26. finale, a Cedeviti osmo.